שיימינג בפייסבוק כמעט שלל את פרנסתו של דוגוולקר

כתבה חשובה מאוד שפורסמה באתר הארץ מאת רועי ינובסקי.

מטפל מקצועי בכלבים ימשיך בעיסוקו למרות בקשת המשטרה לשלול זאת ממנו לחצי שנה. כך פסק היום (ד') בית משפט השלום בירושלים, שאליו פנתה המשטרה בעקבות שיימינג ברשת: תמונותיו של המטפל בכלבים בעיר פורסמו תחת כיתובים בגנותו.

המטפל נחקר באזהרה במשטרה לאחר שפרסמו ברשת תמונה שלו לצד טענה כי הוא נצפה חונק כלב. מדובר במטפל כלבים מוכר בשכונת טלביה בירושלים, שנוהג להוציא כלבי תושבים לטיולים מדי יום ומשמש מעין בייביסיטר לכלבים. את הפוסט נגדו פרסם מורה לנהיגה, שכתב בין היתר: "בדרך כלל הוא דוהר עם רולרבליידס והכלבים רצים לפניו בכביש. כשלעצמו, העניין הזה הוא סוג של התעללות מבחינתי". בהמשך כתב: "הזדעזעתי כשראיתי את החלאה הזה חונק לברדור עם הרצועה, מרים אותו ומטיח ברצפה. הכלב מחרחר כי הוא בלי חמצן. אני שואל אותו, 'מה קרה?', והאידיוט הזה אומר לי, 'תעוף מכאן!'". בהמשך ציין בפוסט שהתקשר למשטרה כי היה דם על הרצפה וכי המטפל נכנס לבית להביא אמצעי לנגב את הדם. בסוף הפוסט כתב: "שתפו את התמונה כדי שאולי בעלי הכלבים הללו יבינו בידיים של מי הכלב שלהם נמצא". הוא אף פרסם שתי תמונות של המטפל לצד כלבים.

בעקבות התלונה שהגיש המורה לנהיגה, זומן המטפל לחקירה במשטרת ירושלים, ושם הסביר כי הוא עוסק במקצוע שנים רבות, והסביר כי המתלונן חזה בריב בין כלבים שבמהלכו הרים המטפל אחד מהם לאחר שכרך את עצמו סביב הרצועה. הוא ציין כי עשה זאת כדי לגונן על הכלבים וייתכן שבעין בלתי מקצועית, מי שחוזה בכך יכול לחשוב שמדובר במעשה אלים.

ואולם, למרות גרסתו הובא המטפל לבית המשפט השלום בירושלים לבקשת המשטרה לאסור עליו לטפל בבעלי חיים למשך 180 יום. עו"ד חן הולנדר שייצג אותו הבהיר כי מדובר במטפל מקצועי ללא עבר פלילי שנעשה לו "רצח אופי" ברשתות החברתיות ללא כל הצדקה.

"הוא נתן למשטרה הסברים מפורטים לכל הדברים שהיו עלולים להיראות סוג של פגיעה בחיה", הסביר, וביקש "להפסיק את המסע הרצחני שמתנהל נגדו ברשת על לא עוול בכפו".

במהלך הדיון שאל עו"ד הולנדר את המשטרה לגבי גרסתו של המטפל לפיו מדובר באקט מוכר מבחינה מקצועית לכל מטפל בכלבים. נציג מהמשטרה ענה: "אני לא מקצוען בתחום". לשאלת עורך הדין אם נבדקה טענתו כי מדובר באקט מקצועי השיב נציג המשטרה בשלילה. בהמשך ציין הולנדר: "הוא מטפל בכלבים זה שנים רבות. זה המקצוע שלו, זה מה שהוא יודע לעשות. הוא מגדל ילד בעצמו לבד ואין לו מקור פרנסה אחר. להציב תנאי כל כך פוגעני שרומס את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו – זה לא ראוי. אין לו סמכות לכך".

בדיון צפו הצדדים גם בתמונות וסרטונים שצילם המתלונן, אולם גם אלו לא שכנעו את בית המשפט כי יש חשד סביר לעבירות. בבית המשפט הסביר המטפל כי במהלך ריב שפרץ בין הכלבים, "הכלב כרך עצמו סביב החגורה. הרמתי אותו כדי לשחרר את הרצועה מצווארו, ויכול להיות שיכולתי לעשות זאת בצורה יותר עדינה אך זו לא הייתה התעללות וזה לא היה אגרסיבי".

השופטת מאיה אב גנים ויינשטיין קיבלה את טענתו ודחתה את בקשת המשטרה: "לאחר ששמעתי את הצדדים, עיינתי בחומר החקירה ושמעתי את הסבריו של המטפל בכלבים, שוכנעתי שאין בחומר החקירה די לבסס חשד סביר". בנוסף ציינה כי המשטרה ביססה את הבקשה על טענה של "מסוכנות לאדם", אך אין כזו.

עו"ד הולנדר ובועז מאירי המייצגים את המטפל סיכמו: "זה מקרה מצער נוסף שבו ניתן לראות כי רשתות חברתיות ותופעת ה'שיימינג' עלולות להביא לפגיעה קשה ואנושה בשמו של אדם ולהופכו בפני הציבור לאשם בעבירה פלילית, וזאת בטרם משפט. במקרה דנן עשה בית המשפט הנכבד צדק כאשר דחה את בקשת המשטרה לתנאים מגבילים ולא אפשר לשיימינג להיכנס בשערי בית המשפט".

לינק לאתר הארץ שפרסם את הכתבה

ובנימה אישית,
אני לא מכיר את אותו דוגוולקר וגם לא את אותו גורם שהתלונן עליו אך צריך להבין שיש כמה צדדים לאמת. יתכן מאוד שאותו דוגוולקר אכן אדם מקצועי מאוד ולאותו המתלונן אין את היכולת להבין את הפעולות שלו ויתכן מאוד גם שאותו דוגוולקר אכן אדם חסר אחריות ואינו מקצועי ושלבית המשפט לא היו את הכלים להגיע להכרעה הנכונה, ואולי האמת היא איפשהו באמצע. כך או כך, תהיה האמת אשר תהיה התופעה שבה כל אדם מהשורה יכול להפוך את עצמו לשופט ולתליין הינה תופעה מכוערת מאוד שלצערי הרב תופסת תאוצה רבה. ואני פונה לכל אותם אנשים אשר מפרסמים את סוגי הפוסטים הללו, אומרים ש: "צדיקים את מלאכתם בשקט עושים". אתם רוצים להיות צדיקים? רוצים להפסיק תופעה מכוערת שנתקלתם בה? פעלו על פי אמות המידה המוסריות והחוקיות הקיימות במדינה. פנו למשטרה, לבית המשפט ולכל גורם חוקי רלוונטי. הפצת המעשים שלכם בפומבי אינה מטיבה אתכם או עם המטרה שלכם.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: