הוראת בית משפט: "פינוי מתחם בית הגידול שער הגיא לגזע הכנעני"

מתחם שער הגיא כולל עשרות מבנים משנות ה- 30 של המאה הקודמת (ימי המנדט הבריטי) ששמשו במקור למגורי העובדים של תחנת השאיבה בדרך לירושלים.  בשנות השבעים השכירה חברת "מקורות" את השטח למשפחות פרטיות, אך בשנות השמונים התברר שההשכרה אינה חוקית שכן השטח כלל לא שייך למקורות אלא לרשות מקרקעי ישראל. לכן באותם השנים הוכרז השטח כגן לאומי, ועל פי החוק בישראל אסורה המחיה בשטחים המוכרזים ככאלו. ביום ראשון ה- 17.1.16 קיבל בית המשפט, לאחר שנים של מאבק משפטי, את תביעת רשות מקרקעי ישראל והורה לפנות את התושבים, המבנים ובכללותם גם את חוות גידול הגזע הכנעני משער הגיא וזאת בתוך 90 יום. על פי הבית המשפט: " מדובר במקרקעי ציבור, במיקום מרכזי במדינה, שאין כל הצדקה להמשיך ולתת לעסק ולדיירים, להחזיק במקרקעין ללא מכרז וללא תשלום, תוך פגיעה בזכויות הציבור בישראל ובקניינו".

חוות הגידול לגזע הכנעני בשער הגיא הינה מבתי הגידול המובילים בעולם לא רק בגידול הגזע הכנעני (הגזע הרשמי של מדינת ישראל) אלא גם מהווה דוגמה לתצורת בית הגידול ככל. החווה זכתה במשך עשרות השנים לקיומה במאות פרסים ועיטורים על פועלה ובעליה – הגברת מירנה שיבולת הינה מעמודי הבניין בכל הקשור לתחום הכלבנות בארץ.
מירנה שעלתה לארץ בסוף שנות ה- 60, הקימה עם רודולפינה מנצל (מומחית לכלבים, מקימה תוכנית להכשרת כלבים לכוחות הביטחון עוד לפני הקמת המדינה) את חוות הגידול. גידלה ושיבחה את הגזע הכנעני, והכלבים שלה זוכים בפרסים רבים בתחרויות בינלאומיות ומתוך כך גם נמכרים בכל העולם.

מירנה הגיבה לפסקה של בית המשפט: "המקום היה נטוש מימי המנדט הבריטי היינו פה 17 שנה בלי חשמל ובלי טלפון, בחרנו במקום כי הוא מבודד מאנשים ואפשר לגדל בו כלבים בלי להפריע לאף אחד. אנחנו לא עשינו רע לאף אחד להיפך שיפצנו את המקום ונעים לגור בו, עכשיו יש לנו חשמל, משלמים ארנונה עשינו את מה שהמועצה דרשה והם באים לזרוק אותנו. למה? המקום לא היה בשימוש ולא גרמנו עוול לאף אחד, הם החליטו שבגלל שאנחנו אנשים קטנים הם יכולים להתנפל עלינו. בחרתי במקום שהיה מבודד במטרה אחת עיקרית – לגדל את הכלב הכנעני, הכלב הלאומי הישראלי, אחד מגזעי הכלבים הטבעיים היחידים שנותרו בעולם. זו היא הציונות שלי וכך במשך שנים רבות הבעתי את אהבתי לארץ ישראל, ע"י טיפוח מקום היסטורי וטיפוח הגזע הלאומי שלנו שזכה בהכרה בין לאומית והביא הרבה כבוד לישראל. בנוסף לגידול כלב הכנעני, שכתוצאה מהמאמצים שלי הפך לכלב מוכר ומוערך בכל העולם, יש גם גידול של קולים, שהרבה מהגידול עובד ככלבי שירות ותרפיה, ומשפרים את החיים של האנשים שלהם. לפרק ולהשמיד את המקום, את מפעל חיי, ואת הגזע הכנעני. כנראה שבמדינה הזאת, יהודים כן מגרשים יהודים מהבית שלהם, ואנשים שלעולם לא עשו דבר להזיק יישארו בלי הכול. כסף אין לקנות או להשכיר מקום אחר, מעבר לבעיות שקיימות למצוא מקום שמרשה להחזיק מספר כלבים. אני לא יודעת מה אני והכלבים שלי נעשה, חוץ מזה שלא אעזוב אותם. נערער, אבל אין הרבה תקווה. חוסר ההתייחסות בארץ לאדם הפשוט ידוע לכולם. אני פונה לחברים ואוהבי כלבים להצעות ועזרה למצוא פתרון לקיום שלי והכלבים".

בנימה אישית:
מבחינתי מירנה שיבולת היא מאבני היסוד בתחום הכלבנות בארץ. הידע והיכולת להבין ולהתמודד עם כלבים (מכל גזע) שצברה לאורך השנים מכתירים אותה מבחינתי כ- "זקן השבט", מחזקת את התיאור הזה העובדה שאפילו גדולי וותיקי המאלפים בארץ ממשיכים ופונים אליה לדעתה המקצועית. בלימודי הכלבנות נעזרתי בידע העצום של מירנה בשביל להיכנס לתחום ובתחילת דרכי היא הצליחה להעניק לי את הפרופורציה ונקודת המבט הנכונים בשביל ההצלחה מקצועית. הערכתי אל מירנה ואל פועלה ובעיקרו העלאת הגזע הכנעני למודעות העולמית ושגשוגו עמוקה מאוד, וכולי תקווה שתצליח למצוא מקום להעתיק אליו את החווה.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: