כלבים אופטימיים וכלבים פסימיים

תוצאות הליך אילוף כלבים וחינוך כלבים קשורות באופן ישיר למאפיינים האינדיבידואלים (אישיים) של אותו הכלב. עד כה ניתן היה לקחת בחשבון מאפיינים כמו מוטיבציה לעבודה, יכולת ריכוז ורמת אינטליגנציה כמאפייני מפתח לבניית תוכנית אילוף נכונה לכלב. כעת, מחקר חדש קובע, ניתן לקחת בחשבון גם את המאפיין: רמת האופטימיות. הווטרינרית מליסה סטרלינג ערכה מחקר בניסיון לקבוע האם קיים מאפיין של אופטימיות ופסימיות בכלבים והתוצאות היו מפתיעות מאוד.

כך נמדדה רמת האופטימיות של הכלבים:

מליסה המציאה מכשיר אשר מפיק צלילים ולאחר מכן מספק צופר לכלב. לדוגמה – בהפקת צליל בטון נמוך הכלב יקבל מים, ובהפקת צליל בטון גבוה הכלב יקבל חלב. בהתניה קלאסית מתרגל הכלב שבכל פעם שנשמע הצליל הגבוה – הוא צפוי לקבל חלב ולכן ייגש למכשיר לקבל את מבוקשו. לאחר הטמעת ההליך בכלב, המכשיר מפיק צלילי ביניים שונים לא גבוהים ולא נמוכים. כלב אשר יחזור למכשיר לבדוק האם יקבל חלב נחשב כאופטימי (על בסיס המחשבה: "זה אומנם לא צליל גבוה או נמוך אבל אולי גם הוא נותן חלב"), וכלב אשר לא יחזור למכשיר נחשב כפסימי (על בסיס המחשבה: "זה לא צליל גבוה יכול ככל הנראה זה סתם מים אז למה לטרוח").
רעיון חביב מאוד לבדיקת הנושא.

התוצאות לא אחרו לבוא ואכן נמצא שחלק מהכלבים אופטימיים, חלק מהכלבים פסימיים, וחלק בין לבין. כלבים אופטימיים קלים מאוד לאילוף משום שהם מחפשים תמיד דרכים חדשות למצוא פתרונות ולא חוששים לקחת סיכונים בדרך. זה לא אומר שהכלבים הפסימיים הם כלבים מדוכאים, אלא שתפיסת העולם שלהם אחרת- הם ייקחו פחות סיכונים בחקירת דברים חדשים, יעדיפו  את השגרה הקבועה והידועה ולא יתלהבו כל כך משינויים. מתוך כך ניתן היה לחשוב שכלבים פסימיים לא יכולים לעבור תוכניות אילוף מסובכות אך כאן התוצאות הפתיעו את כולם. נמצא כי רוב כלבי השירות הם כלבים פסימיים. וכשחושבים על זה טוב שכך, הרי כלבי נחייה למשל לא צריכים לקחת סיכונים ולהתרגש מכל דבר חדש שקורה.

המחקר הראה שבשביל לאלף כלבים אופטימיים מספיק לחזק אותם על התוצאה הסופית של המעשה, לעומת הכלבים הפסימיים שבשביל לאלף אותם צריך לחזק אותם על הניסיון לבצע את המשימה. כמובן שיש רמות ביניים שונות של אופטימיות ופסימיות ולהערכתי במחקר מעמיק יותר יהיה ניתן לקבוע אמות מידה מדורגות בין האופטימיות הקיצונית ועד לפסימיות הקיצונית. כאשר הכלי הזה יעמוד לרשות בעלי הכלבים ככלל ומאלפי הכלבים בפרט הליך החינוך/האילוף של הכלב יהיה הרבה יותר מדויק ויעיל מבעבר.

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: