סיזר מילאן הלוחש לכלבים: "אני לא מרביץ לכלב מתוך הנאה…"

סיזאר מילאן המותג "הלוחש לכלבים" התראיין לתוכנית הראיונות הטלוויזיונית אלן טיצרמש. במהלך הראיון סיפר כיצד הגיע למעמדו כ- לוחש לכלבים ומהם עקרונות האילוף שלו. אלן שראה את תוכניות הטלוויזיה של סיזאר ובדעתו האישית אינו מסכים לשיטותיו הציג בפניו שאלות קשות. את השאלות הקשות ניתן לראות החל מהדקה ה- 02:10 בסרטון היוטיוב שלמטה – תוכלו לקרוא את תרגום הראיון מתחת לסרטון.

להלן תרגום הראיון:

אלן: "… אבל השיטות שלך מאוד שנויות במחלוקת. רבים אומרים שהטכניקות שלך מיושנות, אתה מעניש כלבים, אתה מרביץ להם… ראיתי אותך נותן אגרוף לכלב בגרון בשביל לגרום לו להתנהג יפה. לפי דעתי בשביל רוב האנשים (כמוני) זה לא מקובל כדרך לאלף כלב".

סיזר: "דבר ראשון ברור שאני חולק על כך לחלוטין, זהו אינו אגרוף כמו שזאת נגיעה…"

אלן: "ראיתי את הווידאו, אם מישהו היה נוגע בי ככה הייתי נפצע. זה היה מכוון לגרון, והכתה את הכלב ואז הכלב נשך את היד שלך ולא הרפה".

סיזר: "זוהי נגיעה, זה נראה כמו אגרוף בשבילך, אבל למעשה זאת נגיעה".

אלן: "לאחר שראיתי כמה קרבות אגרוף זה נראה כמו אגרוף שהרי קופר לא היה יכול להתמודד איתו".

סיזר: "המטרה שלי למעשה היא לא להכאיב לכלב, אלא להוציא אותו מהסיטואציה ורק לאחר מכן אתה יכול להשפיע על ידי אנרגיה ושפת גוף".

אלן: "אבל אתה גם עובד עם קולרים חשמליים, קולר דוקרנים. אתה יודע זה טיפול די ברברי בימנו, אנחנו לא מתייחסים לילדים ככה. אז מה הסיבה שלך שאנחנו מתייחסים לכלבים ככה?"

סיזר: "ובכן, יש מטרה מסויימת עבור הסיטואציה הזאת. כאשר אני נתקל בסיטואציה כזו על הכלב כבר יש את כלי האילוף. אתה יודע כאשר אני הגעתי לאמריקה, אנחנו לא משתמשים בכלי אילוף. מהמקום שאני מגיע אין לנו חנויות לבעלי חיים. אז כאשר אתה נתקל בסיטואציה שאנשים כבר משתמשים בכלים והם לא יודעים איך להשתמש בהם – זה כל מה שאני עושה, אני מלמד אותם איך להשתמש בזה".

אלן: "אני לא מסכים משום שהסברת לי מקודם, שאנשים לא יכולים להתנהג כמוך משום שהגישה שלהם לא נכונה. הם רואים אותך עושה את זה והם ינסו לעשות את זה בעצמם אבל כמו שאמרת הם לא יכולו לעשות את זה טוב כמוך".

סיזר: "נכון".

אלן: "אז זוהי סכנה גדולה, הם יגרמו סבל רב לכלבים שלהם משום שהם לא יעשו את זה כמו שאתה אומר 'באופן הנכון' ".

סיזר: "זה מה שאני אומר שקורה כשמתייעצים עם מקצוען, זה המפתח ואז אתה חייב…"

אלן: "אבל כשאתה משדר את זה בטלוויזיה, אנשים ינסו את זה".

סיזר: "למרבה הצער זה כמו בסיגריות שכתוב 'אל תעשנו' אבל אנשים עדיין עושים את זה. אתה יכול רק לנסות לגרום להבין"

אלן: "אני יכול בבקשה להקריא לך. מעולם לא היו לנו כל כך הרבה תלונות לאורח אצלנו. אני לא יכול להציג לך את כולן, יכולנו להגיד שאין לנו הרבה אבל אני רוצה להציג לך חלק. כלבים מוכים או כלבים בלחץ נפשי (כפי שאנשים אומרים) מחקים את ההתנהגות של המאלף הכלבים לבעליהם. אולי אחד שאני כן יכול להציג היא התגובה של ארגון אר.סי.פי.איי תמיד יש להם תגובות כלפי סיטוצאיות של התעללויות בבעלי חיים. 'שיטת אילוף אגרסיבית כפי שרואים שסיזאר מילאן משתמש יכולות לגרום לכאב ופחד לכלבים ויתכן כי יחמירו את בעיות ההתנהגות שלהם. ארגון אר.סי.פי.איי מאמין ששימוש בשיטות האלו הוא לא מקובל, ואין בהן צורך לשנות את התנהגות הכלבים לטובה בעוד שמאלפים אחרים משתמשים בשיטות של חיזוקים בשביל לאלף כלבים באופן מאוד אפקטיבי".

סיזר: "ובכן, המטרה שלי היא קודם כל ללמד את האנשים איך להיות רגועים. איך להמנע מהשתלשלות הגירויים שתוביל לסיטואציה הזו. כל התפיסה או הרעיון של שליטה ביצרים היא בשביל לעזור לך להתחבר לעצמך הטבעי. אבל אתה לא מוכרח להשתמש בכלים".

אלן: "אבל האם אי פעם תפסיק להתשמש בשיטות האגרסיביות האלו בעצמך, אני מתכוון – אתה עדיין עושה את זה, אתה עדיין עושה את זה בעצמך. אתה עדיין משתמש ברגל בשביל לבעוט בכלב בבטן הרכה שמתחת לצלעות, אתה עדיין משתמש בקולרי החנק, בקולר הדוקרנים, המכות בגרון. עד שאתה תפסיק להשתמש בזה ותגיד שיש טכניקות טובות יותר בשביל לאלף את הכלב שלכם אנשים ימשיכו לחקות אותך".

סיזר: "אני כן משתמש במזון. אני כן משתמש במזון. בסיטואציה מסויימת למעשה תוכי עזר לי להגיע למטרה שהבעלים רצתה. הבעלים רצתה לנשק את הכלב וכל פעם שהיא התקרבה לכלב, הכלב נשך אותה בפנים. אז כאשר הגעתי לבית שלה ראיתי איך התוכי בשליטה. אז אמרתי לה שימי את התוכי הקטן על הכתף שלך ועכשיו תלכי לנשק את הכלב. אז הכלב נתן כבוד לתוכי. אתה מבין מה אני אומר? אז זה לא שאתה חייב להשתמש בחטיפים, אתה יכול להשתמש בסביבה שלך בשביל להשיג את רצונך".

אלן: "אבל האם זה לא מדאיג אותך? בטוח שאתה לא נהנה מלהרביץ לכלב".

סיזר: "אני לא עושה את זה מהנאה, אני עושה את זה בשביל להוציא את הכלב מסיטוציה".

אלן: "אבל יש אמצעים אחרים, אנשים אומרים שיש אמצעים אחרים, מומחים אומרים שיש אמצעים אחרים לעשות את זה. ואתה אומר שכלבים הם חיות להקה ויש לנו פרופסור שאומר שכלבים לא מפגינים התהגויות של להקות זאבים, הם לא מתנהגים כמו זאבים ובמילים אחרות כלבים לא נאבקים על הדומיננטיות הביתית".

סיזר: "כל הרעיון של המשפחה שהיא להקה. אז זה ברור מאליו שהכלב מוצא שמאוד נוח…."

אלן: "אבל אנחנו לא מרביצים לילדים שלנו, ואנחנו להקה אם אתה מגדיר את זה כמשפחה".

סיזר: "כן, זה משפחה – זאת סמנטיקה. אתה יודע זאת המילה, אם אתה לא אוהב את המילה זה בסדר זה מקור הויכוח. זה להקים משפחה. אני רואה הרבה פעמים איך חתול שולט ברוטווילר. ברגע שהכלב מגיע החתול עושה… ומאותו הרגע החתול בשליטה. והכלב למעשה מקשיב לחתול ולא לבעלים שלו".

אלן: "אין ספק שהשיטות שלך ימשיכו להיות שנויות במחלוקת, אבל תודה רבה שהגעת להסביר לי את זה. רבותי – סיזאר מילאן".

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: