נמצאו מאובנים של כלבים לפני 30,000 שנים

ממצאים פליאונטולוגים חדשים פורסמו בעיתון מדע ארכיאולוגי, בו הודיעו על גילוי של שלושה שרידי כלבים מהתקופה הפליאוליתית באזור צ'כיה- ולמי שאינו אריכאולוג ואינו מתמצא במושגים הללו, מדובר על מאובנים מתקופה שהייתה באזור ה- 30 אלף שנים לפני הספירה. האריכאולוגים מאמינים שהמקום שבו נמצאו השרידים היה בעבר איזור מגורים ולידו אזור קבורה משום שנמצאו במקום עוד שלדים רבים של בני אדם וחיות אחרות ובינהם ממותות, דובים, איילים, זאבים וכלבים בנוסף לכלי אבן וחפצים שונים.

החוקרים שמצאו את השרידים היו צריכים לפני הכל לקבוע האם מדובר בעצמות של כלבים, זאבים או חיה אחרת ממשפחת הכלביים. הגולגולות שנמצאו הראו סימנים ברורים של ביות. חרטום האף מעט קצר מאשר של הזאב, הראש רחב יותר וכל הגולגולת גדולה וכבדה יותר הממוצע בשביל זאב. על פי החוקרים הכלבים שנמצאו מתו בגיל 4-8 שנים, משקלם היה בערך 34 ק"ג ובמהלך חיים שברו כמעט את כל השיניים שלהם. בהתבסס על מה שידוע על אורח החיים של האנשים שחיו במקום, החוקרים מאמינים שתפקידם העיקרי של הכלבים הללו היה לעזור לסחוב דברים כבדים כמו שרידי ציד גדולים (כמו ממותות, דובים), עצי הסקה וחפצים שונים.

לאחד משלושת הכלבים שנמצאו הייתה עצם בפה, שהחוקרים מאמינים שהונחה בפיו לאחר שמת. בנוסף לכך ישנו חור בכל הגולגולות שממנו ככל הנראה הסירו את המוח של הכלבים שמתו. על פי הבנת אורח החיים של האנשים שחיו בתקופה הזו – סבורים החוקרים כי החור נועד להסרה של המוח בלבד ולא לצורך האכילה שלו: "עמים רבים בצפון האמינו כי הראש מכיל את הרוח או את הנשמה. חלק מהעמים עשו חור בגולגולת של המת על מנת שהרוח שלו תוכל להשתחרר." הסביר אחד ממחברי המאמר שפורסם. " העצם בפה של אחד הכלבים יכולה לסמן שהעצם הונחה בפיו על מנת שילווה את נשמת בעל החיים שמת במסעה לאחר המוות ".

רוב לוסאי, פרופסור לאנתרפולוגיה ציין: " הטיפול היחודי שניתן לכלבים שמתו היא הוכחה משכנעת מעבר לכל ספק לקשר המיוחד שהיה לאדם עם הכלב בשלב מוקדם מאוד… מוקדם יותר מכפי ששוער עד כה ".

מודעות פרסומת

תגובה אחת

  1. […] באופן מושלם כפי שמעידה דר' ניטג'י שבדקה את הממצאים: "הממצאים העתיקים ביותר שנמצאו היו בני 25-35 אלף שנים, אבל הם לא נשמרו באופן משולם שכזה, כאן אנחנו יכולים […]

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: