פטנט: הכלב שולח sms במקרה של פריצה

מאת: עדי חשמונאי, nrgמעריב.

השומרים הטובים בעולם, הכלבים, חוזרים בגרסת דור 3. בשנים האחרונות נכנסו לשוק מערכות אבטחה רבות ומשוכללות להרתעת גנבים ופורצים, אבל בסוף החודש תוצג בתערוכת "פרש אגרו משוב" מערכת המבססת על ידידו הטוב של האדם.

המערכת החדשה מאפשרת לכלבי השמירה לשלוח הודעת טקסט לבעליו או לסיור המבצעי בעת פריצה למתחם ואף להפעיל את מערכת האזעקה.
חיישנים המותקנים על מערכת האבטחה במתחם המוגן, מסוגלים לתרגם את נביחות המצוקה של הכלבים להתרעה אלקטרונית עוד לפני שהתבצעה הפריצה.

"הרעיון נולד מצורך מבצעי בשירות בתי הסוהר כשהיו שם אירועים של ניסיונות של בריחה ופריצות כשהכלבים היו נובחים ומתריעים, אבל אף אחד לא היה שומע אותם וגם אם היה שומע אותם הוא לא היה מזהה את סוג האירוע", מסביר אייל זהבי, מנכ"ל חברת ביו-סנס שפיתחה את הפטנט.
זהבי הוא אחד משלושה יזמים, כשברקע שלהם שירות מבצעי בחיל האוויר, אבל גם ניסיון טכנולוגי. "נחשפנו לצורך ב-2004, עבדנו על פיתוח של מערכת שתנסה לזהות באמצעים אלקטרונים אם יש אירוע חריג בגזרה של הכלב ופיתחנו אלגוריתם שיודע להבחין בין סוגי הנביחות".

רואה עם האף
בשנים האחרונות הותקנו המערכות בבתי סוהר, בסיסים צבאיים ובמתקנים ממשלתיים. לאחרונה פיתחה החברה מערכות מיוחדות גם לשוק המסחרי, התעשייתי והחקלאי. לדברי זהבי, לכלבים יש צורת תקשורת מיוחדת במצבי חרום ומצוקה כשמישהו מאיים עליהם, על הטריטוריה שלהם או על בעליהם.

"הכלב למעשה רואה עם האף", מסביר זהבי, "בתנאים אופטימאלים הוא יכול להריח עד מרחק של 480 מטר – הוא מריח את הבגדים, את המולקולות של הזיעה והכי חשוב לצורך העניין, את האדרנלין". הכלב יכול, למעשה, לזהות אדם שמגיע עם כוונות זדון לפי הריחות שהוא מפריש, במיוחד במצבי לחץ. לכן הוא יעיל בזיהוי אירועים מסוכנים מראש וממרחק, כולל בתנאי גשם וערפל.
בימים אלה מפתחת החברה חיישן גם למגזר הפרטי. החיישן הביתי יותקן על צוואר הכלב ויהיה כמו סוג של טלפון נייד חכם לכלב. חוץ מלזהות נביחות מצוקה הוא יכלול גם מד תנועה, ג'י.פי.אס ומודם סלולארי. "אנחנו נכנסים לעולם שהמערכת תנוע יחד עם הכלב, כך שיוכל לשלוח הודעות דואר אלקטרוני ובמקרה חירום בעלי הכלב יוכלו אפילו לקבל שיחה קולית ולשמוע את ההתרחשויות", הוסיף זהבי.

חזרה לדף החדשות         •        חזרה לעמוד הבית       •        ליצירת קשר

מודעות פרסומת
%d בלוגרים אהבו את זה: