כלבים גזעיים – מה עשינו להם?

במקור כל גזע כלבים הורבע לצורך מטרה מסוימת. מעל ל- 30,000 שנים הכלבים עוזרים לנו במשימותינו השונות כמו ציד, הגנה, רעייה, הובלה וכמובן לוויה – רק כדי שיהיה איתנו מישהו. באזור השנים 1,800 לספירה החלו אנשים לחלק את הגזעים לקבוצות בהתאם להבדלים קטנים ביותר שלהם כמו למשל צבע פרווה, או מקור בעולם. לכן יש לנו כיום המון גזעים שנראים פחות או יותר אותו הדבר. תוך זמן קצר, הומצאו תקנים רשמיים לכל גזע. התקן מכתיב איך הגזע אמור להראות ולהתנהג בדיוק בשביל שיוכל להתמודד עם המטרה המסוימת שלשמה הורבע.

 עד כאן הכל היה טוב.

 אבל אז, אנשים רצו את ה"כלב המושלם" כפי שהם רואים אותו וכל התחום התפוצץ. אך חלק מהבעיות לא נובעות מתוך הקצנת המראה אלא מתוך הרבעה סלקטיבית פנימית בתוך חלק מביתי הגידול שמרביעים רק כלבים המנצחים בתחרויות. התקן אכן מתאר כיצד הגזע אמור להיות מותאם למטרתו, ומתוך כך את אופיו. אבל מגדלי הכלבים פשוט שכחו מהחלקים האלו ופירשו את התקן כפי שהם רואים אותו. לאנשים לא איכפת יותר מאפקטיביות הגזע לביצוע מטרתו – אלא רק שהוא יראה יפה.

הסרטון הבא מדגים כיצד השתנו הגזעים לאורך השנים כפי שהיו מיועדים להיות בזמן שיכלו למלא את מטרתם- ואת ההקצנה כפי שקיימת כיום. (יש לזכור כי קיימים גם מספר גזעים שלא שונו ונשארו בדיוק כפי שאבותיהם היו והם ממשיכים עד היום למלא את מטרתם באפקטיביות רבה).

לחצו כאן לרשימת גזעי כלבים


חזרה לדף החדשות         •        חזרה לעמוד הבית       •        ליצירת קשר

מודעות פרסומת
%d בלוגרים אהבו את זה: