דעות קדומות על כלבים

1. כלבים צריכים להוליד צאצאים לפחות פעם אחת לפני שמסרסים/מעקרים אותם

כמובן שזה לא נכון, כלבים המזדווגים לפחות פעם אחת בחיים שלהם אינם טובים יותר או פחות מהכלבים שלא. למעשה הוכח שסירוס/עיקור כלבים מפחית את הסיכוי לסרטן למחלות באברי המין.

2. כאשר האף של הכלב חם – הוא חולה

טמפרטורת האף של הכלב לא מעידה כלל האם הכלב חולה או בריא. יש הטוענים שאם האף של הכלב חם, אז יש לכלב חום… אין זה נכון. הדרך היחידה לבדוק את חום גופו של הכלב היא עם מד חום.

3. כלב מעורב תמיד בריא יותר מכלב גזעי

יש חצי אמת בדבר, מדוע חצי? משום שכלב מעורב יכול להיות בריא או לא בריא בדיוק כמו כלב גזעי. אך לעומת זאת הסיכוי להעברת מחלות תורשתיות אצל כלבים מעורבים נמוך יותר מאשר הסיכוי להעברת מחלות תורשתיות אצל כלבים גזעיים.

4. כאשר הכלב מכשכש בזנב הוא שמח

גם כאן יש חצי אמת בדבר… ומדוע חצי?

משום שהזנב הוא אמצעי תקשורת אצל כלבים, שיכול להעיד על אושר, עצב, פחד, דומיננטיות, תוקפנות ועוד.

כלב המכשכש בזנב מצד לצד כאשר גם כל האגן שלו מתנדנד יחד עם הזנב ולעיתים קרובות גם תוך כדי תנוחת משחק- הוא אכן כלב שמח וכשכוש הזנב הוא כשכוש ידידותי. לעומת זאת, כלב אשר מכשכש בזנבו באיטיות כאשר הזנב מתוח כלפי מעלה מעיד על כלב דומיננטי המזהיר לפני תקיפה. הישמרו לכם.

5. רק כלבים זכרים מאוננים ומרימים רגל בשביל לעשות פיפי

זה לא נכון. גם כלבות מרימות את הרגלים לפעמים בשביל לעשות פיפי וכלבות דומיננטיות גם מבצעות את פעולת האוננות. כמובן שאין הכוונה לאוננות לצורך מיני אלא האוננות היא פעולה המעידה על דומיננטיות ומעמד היררכי. שימו לב, אין קשר לכך שהכלב מסורס או שהכלבה מעוקרת ופעולת האוננות.

6. זה טוב לתת לכלב שאריות אוכל – הוא נהנה מזה

יש חצי אמת בדבר, הכלב אולי באמת נהנה משאריות האוכל – אך רק באותו הזמן שהוא אוכל אותם. למעשה, לכלב יש מעט מאוד קולטני טעם, ועיקר התאבה שלו למזון קשורה לחוש הריח שלו. שאריות המזון שלנו מעושרים בתבלינים אשר יכולים לגרום לבעיות עיכול חמורות לכלב בהמשך (ראו מאמר "מה הכלב שלך לא צריך לאכול"). בנוסף לכך עצמות קטנות שהכלב לא לועס היטב יכולות לגורם לפצעים ודימומים פנימיים באיברים הפנימיים של הכלב.

7. הכלב אוכל דשא משום שהוא חולה

זה לא נכון, אף על פי שזה לא הוכח באופן מדעי. הכלב נחשב כ- "אוכל כל", ויש מדענים הסבורים כי אבותיו הקדמוניים של הכלב אכלו את כל הציד שלהם שכלל את הבשר, הקיבה ואת תוכנה. ומכאן שדשא היה חלק מהתזונה הטבעית של הכלב.

(ראו מאמר: "למה כלבים אוכלים דשא").

8. הרוק של הכלב מחטא פצעים

זה טבעי שהכלב ילקק את הפצעים שלו, ונכונה העובדה שזה יכול לעזור מעט לריפוי, אך ליקוק יתר יכול להזיק יותר מאשר להועיל ולעכב את תהליך הריפוי של הפצע ולעיתים אף לגרום לכניסת חיידקים מעבירי מחלות נוספים -> במיוחד כאשר הכלב מלקק פצע של בן-אדם.

9. הכלב מודיע מתי הוא חולה

זה לא נכון, היצר הטבעי של הכלב הוא להסתיר את ההרגשה הרעה שיש לו על מנת שהטרף שלו לא יקלוט את זה. למעשה עד שהוא יראה סימנים שהוא לא מרגיש טוב לרוב זה כבר כאשר המחלה בשלב מתקדם. על מנת לזהות את המחלה בשלב מוקדם מומלץ להקפיד על תזונה נכונה, אם הכלב רגיל לאכול כמות מסוימת ביום אחד אך לא הצליח לסיים את אותה הכמות מספר ימים (2-3 ימים) סימן שהוא מתחיל לפתח מחלה ומומלץ לקחת אותו לבדיקות.

10. כלבים אוכלים אבנים, מלקקים קירות ואוכלים צואה בגלל חוסר איזון תזונתי

כאן הדעות חלוקות, למעשה אף אחד לא באמת יודע למה כלבים אוכלים דברים שאסור להם לאכול. יש הטוענים שהכלבים עושים את זה מתוך שעמום או כאקט המושך תשומת לב. אף על פי כן, מניסיוני המקצועי רוב הכלב שאוכלים צואה עשו את זה בשביל למלא אחר הצורך החברתי שהוא- להיות שייך ללהקה. מאחר והבעלים מרימים את צואת הכלב בטיולים, הכלב לומד שגם עליו מוטלת המשימה להעלים צואה על מנת להיות שייך ללהקה. ברוב המקרים הבעיה נפתרת לאחר פרק זמן מסוים שבו הבעלים לא מרים את צואת הכלב כאשר הכלב רואה.

כך או כך, חשוב לשמור על תזונה נכונה של הכלב בשביל לצמצם את הסיכוי לתופעה.

מודעות פרסומת
%d בלוגרים אהבו את זה: