תפיסת הזמן אצל כלבים

רוב הכלבים לא מחמיצים ארוחה ויודעים בדיוק מתי היא צריכה להגיע כל יום. רוב הכלבים גם יודעים מתי הבעלים שלהם צריך לחזור הביתה ומתיישבים ליד הדלת (לפעמים נובחים או מייללים) בציפייה לשובו. מפעולות אלו אפשר לחשוב שכלבים תופסים את הזמן כמונו, אבל מהו באמת הזמן בשביל כלב?

הסברה הרווחת היא ששנת כלב שווה לשבע שנים אצל האדם. אם תנסו להשליך את הסברה הזאת על המציאות ולהבין איך הכלב תופס את הזמן – לא תקבלו הרבה. למעשה הסברה הזו מתבססת רק על היחס בין משך החיים הממוצע של האדם לעומת משך החיים הממוצע של הכלב. מעבר לכך אין בה שום תוכן. מחקרים אחרונים בנושא מצאו כי הכלב לא תופס את הזמן כמו שאנחנו תופסים אותו באופן כמותי (דקות, שעות, ימים…) אלא שתפיסת הזמן של הכלב היא ההווה.

במילים אחרות, ניתן לומר שהכלב "תקוע בזמן". כלומר חיי את ההווה בכל רגע, ללא עבר וללא עתיד. כאן אני משער שרבים יקפצו ויגידו: "אז איך מאלפים כלבים? אם אין להם עבר הם לא יכולים לזכור". אותם מחקרים ניסו והצליחו לענות גם על שאלה זו. מסתבר שלא כמו האדם, הכלב לא יכול לחשוב ולזכור דברים שקרו בעברו. אותם "זיכרונות" של מקום ותצורת הלימוד המסוימת שהייתה בעבר נמחקות מזיכרונו וההתנהגות שנלמדה אצלו הופכת להיות כאקסיומה. בשביל להבין את הרעיון ניתן לחשוב על הדרך שבה אנחנו למדנו כיצד ללכת, לזחול, לספור… כולנו יודעים לעשות את הפעולות האלו – אבל אף אחד לא יכול לזכור את הזמן והדרך המדויקת בה למד כיצד לבצע אותם. על אותו משקל בדיוק הכלב מבצע את הפעולה הרצויה כשאומרים לו "שב"  מבלי לזכור את האירוע המדויק שבו למד לבצע את הפעולה אלא כאקסיומה שכך צריך לנהוג.

השעון הביולוגי של הכלב

"אז איך הכלב יודע מתי הוא צריך לקבל את האוכל שלו או לפני שהבעלים מגיע הביתה?" לכלב יש מה שנקרא "שעון ביולוגי פנימי". לכל אחד מאיתנו יש כזה שעון… למשל: מכירים את האנשים שקמים תמיד לפני השעון המעורר? או האם אתם מכירים את תחושת הרעב שמגיעה תמיד באותה השעה לפני הארוחה? תחושות אלו הן הביטוי לשעון הביולוגי הפנימי שלנו. אצל הכלב הנושא עובד כמעט אותו הדבר. תחושת הרעב, טמפרטורת גוף, תחושות עצביות ותחושות נוספות מגלות לכלב מתי תגיע שעת הארוחה או מתי הבעלים יחזרו הביתה. במקום לזכור או לספור את הזמן שעובר בין הארוחות – הכלבים מגיבים לשעון הביולוגי הפנימי שלהם כאשר מגיע הזמן והתחושות. תחושות השעון הביולוגי מתחזקות כאשר הכלב מגיב בדיוק באותו האופן לאותן התחושות באותם הזמנים ולתקופת זמן ממושכת (מה שנקרא בשפתנו – ניסיון חיים).

הכלב חי את הרגע

בני אדם מסוגלים לזכור רצף של אירועים ובשל כך לצפות את העתיד. כלבים לעומת זאת, לא מסוגלים לתפוס את המושג עתיד. כל הפעולות שהם מבצעים נועדו בשביל לספק את צרכי הרגע – לכן ניתן לראות שהרבה כלבים לאחר שסיימו לאכול את המנה היומית שלהם או שלא הצליחו לסיים אותה בשל הכמות הגדולה ממשיכים לנבור בזבל או אוכלים דברים מהרצפה בזמן טיול. מדוע הם ממשיכים לאכול, גם אם הם יודעים שקיימת להם אספקה בלתי מוגבלת של מזון? אם ננסה לענות על השאלה הזאת מתוך תפיסת עולמו של האדם נוכל להבין שהם אוכלים הרבה בשביל לצבור שומן נוסף על מנת שיספיק להם בשעת הצורך – בהיעדר מזון (בדיוק כמו שקורה בטבע). אך מתפיסת עולמו של הכלב… נוכל לשער שהם אוכלים הרבה מתוך אינסטינקט (גנטיקה)- מנצלים את הרגע ולא מתוך ראייה אסטרטגית עתידית שזה יעזור להם לצורך הישרדות.

לדאוג או לשמוח?

מתוך הבנת המחקרים שגילו שכלבים "תקועים בזמן", אנו יכולים להבין שהזמן הוא מושג שאנו בני האדם המצאנו ושרק אנחנו יכולים לתפוס אותו. כל מה שנותר לכם לעשות הוא לבחור האם לדאוג מהעובדה שהכלב לא באמת זוכר את עברו ולא מבין את עתידו או לשמוח שהכלב הוא חיה חסרת דאגות לנצח בשל דרך החיים של: "לחיות את הרגע".

מודעות פרסומת

2 תגובות

  1. נהנתי לקרוא את הכתבה ולהבין עוד דבר או שניים על כלבים תודה..שי שלום יש לי שאלה ואקווה שתתייחס אליה בהקדם מסרתי כלב לכלביה והוא מטופל לעילא ולעילא בהשגחה שלי אבל אני מתגעגע אליו ואוהב אותו מאוד וחושב עליו הרבה האם זה כך אצלו גם והאם הוא יזכור אותי אם אני ארצה להחזיר אותו אלי ..מסרתי אותו לפני חודש לצערי עקב תוקפנות ואגרסיביות הכלב מסוג רועה גרמני גזעי…תודה מראש …חבר

    • כמו שהבנת מהכתבה, קשה להגדיר את הזיכרון של הכלב גפי שמגדירים את הזיכרון שלנו. אבל אם נשתמש במונחים שלנו אז בעלי הכלב העיקריים טבועים בזכרונו של הכלב. בנוסף יתכן שלאחר תקופת פרידה ממושכת יעברו מספר שניות או דקות עד שהכלב יזהה את הבעלים שלו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: