תזונה נכונה

ישנם סוגי מזון לכלבים רבים מספור, ונשאלת השאלה – מהו המזון הכי טוב לכלב?
התשובה לכך היא פשוטה, המזון הטוב ביותר לכלב שלך הוא המזון שהכלב מצליח לעכל אותו באופן היעיל ביותר. ממש כמו שלנו, בני האדם, ישנם מזונות מובחרים – הם אינם מתאימים לכולם. דוגמה לכך היא מזון העשיר בוויטמינים ומכיל חלב – לא יתאים לאדם הרגיש לחלב אף על פי שהוא נחשב מזון מובחר.
סוגי המזון לכלבים מתחלקים למזונות רגילים, לפרימיום, סופר-פרימיום ועוד… משמעות הפרימיום היא – "אחוז נעכלות" או בשפת העם – כמות הצואה שהכלב עושה ביחס לכמות האוכל שנאכל. ככל שכמות הצואה קטנה יותר ביחס לכמות האוכל שנאכל עולה רמת ה- "פרימיום". הרעיון המוביל הוא- שככל שאחוז הצואה נמוך, כך נספג המזון יותר טוב בגוף.
אולם, יש לתת את הדעת שבעוד מזונות אלו הומצאו לאחר מחקר מעמיק של שנים ומכילים את כל התוספות הרצויות לכלב, הם לא בהכרח מתאימים לכל כלב. לדוגמה – נעדיף לתת לכלבים הרגישים לבשר (כן, יש כאלו..) מזון בקטגוריה נמוכה יותר, אך מותאם לאותם הכלבים.

כיצד לבחור את המזון המתאים ביותר לכלב שלי?

על פי הצואה.
צואת הכלב צריכה להיות לחה (לא יבשה ולא מימית) ורכה מספיק כדי שנוכל למעוך אותה קצת, אך קשה מספיק כדי שנוכל להרים אותה בפעם אחת. אם המזון שאתם נותנים לכלב שלכם מספק את הצואה הזו – זהו המזון המתאים לו ביותר.

נדמה שהכלב כל הזמן רעב, איך אני יודע אם אני נותן לו מספיק אוכל?

הכלב הוא חיה המנצלת את הרגע וינסה להכניס לגופו מזון נוסף בכל רגע שיתאפשר לו. ההתנהגות הזו באה מהיצר הקדמון – יצר ההישרדות. ככל שנאכל יותר כך מאגרי השומן של הגוף יגדלו, ובשעת מצוקה (רעב), נוכל לשרוד גם ללא מזון זמין. המזונות הזמינים כיום, יצאו לשוק לאחר שנים של מחקר ופיתוח ומכילים את כל הוויטמינים וחומרי היסוד שהכלב זקוק להם במהלך חייו, כך שלא צריך לתת לכלב לאכול שום דבר אחר מלבד אותו מזון יבש. כל דבר אחר הינו תוספת – שלא בהכרח רצויה. כמות המזון היבש המומלצת לכלב כתובה בטבלה בגב שק האוכל שלו. כל חברת מזון בנתה לעצמה טבלת מזון בהתאם לסטטיסטיקות ולמחקרים רבי השנים שעשתה באותו סוג מזון. טבלאות אלו מראות את הכמות הממוצעת שיש לתת לכלב בהתאם למאפיינים שלו. שימו לב שכתובה שם הכמות ה-ממוצעת, יתכן שהכלב יצטרך קצת יותר או קצת פחות. לרוב, הכמות שרשומה בטבלאות תימדד ב- גרמים. את המשקל יש למדוד בכוס מדידה – מאותה חברת המזון! כל כוס אחרת לא תספק את אותו הנפח שאליו התייחסה הטבלה.

כיום נהוג לתת לכלב בוגר (מעל שנה) 2 מנות ביום (בוקר/צהריים וערב) ולגור 3 מנות ביום (בוקר, צהרים וערב). כמות האוכל בכל מנה הינה הכמות הרשומה בטבלה (בגב השק) לחלק לכמות המנות היומיות. דוגמה – בטבלה רשום "100 גרם ביום", אז לכלב בוגר אתן 50 גרם בצהריים ו- 50 גרם בערב. לגור אתן 33 גרם בבוקר, 33 גרם בצהריים ו- 33 גרם בערב.

שיהיה לנו בתאבון

מודעות פרסומת
%d בלוגרים אהבו את זה: