עולם הכלבים באנגליה, אירלנד וסקוטלנד

במדינות רבות בעולם תחום הכלבנות הינו תחום מקצועי אשר לעוסק בו נדרשת הסמכה מיוחדת ולעיתים אף לחידוש רישיון בשביל להמשיך ולעסוק בו. מבתי גידול ועד בתי עלמין, ממאלפי כלבים ועד ספרים, מכלבנים ועד לחנויות אביזרים – תפיסת העולם את עולם הכלבים רק הולכת ומעמיקה עם השנים. לצערי הרב מדינת ישראל עדיין מפגרת בעשרות שנים ביחסה לתחום בהשוואה לשאר מדינות המערב והתקדמותה איטית מאוד ומתוך כך מדינות אלו הפכו למודל לחיקוי של חלק ניכר מהעוסקים בתחום כאן בישראל. החלטתי לצאת ולבדוק במה נבדלת תפיסת העולם הכלבנות של ישראל מתפיסת עולם הכלבנות באיים הבריטים – אנגליה, סקוטלנד ואירלנד.

מוקירי החיים – מקדשים את המוות

כלבי העבודה בבריטניה משמע כן הם – כלבי עבודה. כלב אשר אינו עומד ברף הציפיות הנדרש אינו יוצא לעבודה ויתכן מאוד גם שלא יורבע. במהלך מסעי ברחבי אנגליה לא הצלחתי למצוא אף לא רועה צאן אחד אשר לא השתמש בכלבים ככלי עבודה. הגזע הפופולארי מכולם היה כמובן הבורדר קולי, שזריזותו והאינטליגנציה שלו מקפיצים אותו דרגה אחת משאר גזעי כלבי העבודה. אך לצד הבורדר קולי ראיתי תופעה נוספת – כלבים מעורבים המגלים את אותו הכישרון עובדים יחד עם הבורדר קולי. גילתי כי אין זה חשוב לרועה הצאן המקומי איזה גזע או אף כיצד נראה שעושה את העבודה – הדבר היחיד החשוב הוא שהכלב ידע לבצע את העבודה ויבצע אותה נאמנה. כלבים אשר עומדים במשימות מורבעים מתוך ההנחה כי הסבירות שצאצאיהם יגלו כישרון לעבודה (כפי שהם גילו) גבוה יותר.

מצבת כלב באירלנדאין הנושא מסתכם רק בכלבי רעייה, אלא חולש על כלל תחומי העיסוק הכלבנים מכלבי גישוש ואיתור, כלבי הצלה ונחייה, ועד לכלבי מלחמה. הכלבים שגילו את הכישרון, שליוו את בעליהם ועזרו להם בחיי השגרה היומיומיים הוכרו כבני בית. היחס שמקבל כל כלב הן בחייו והן במותו שווה לערך האדם. באחוזת פאוורסקורט באירלנד נבנתה לפני 800 שנים והייתה ביתם של בני מספר משפחות אצולה במשך מאות שנים. במרוצת השנים הוקצה חלק קטן משטחה העצום לטובת בית קברות לחיות. ב- 20.10.1911 מת הכלב קליפן מגזע אייריש וולפהאונד – ולכבוד זכרונו נבנתה מצבה שתשמר עשרות אם לא מאות שנים.

 תחרויות כלבים

מסלול מרוצי כלבים בסקוטלנדהימורים זה ענף לא חוקי בארץ, אך באיים הבריטים הימורים על מרוצי כלבים נחשבים ספורט לאומי. הכלבים המתחרים הם לרוב כלבים מגזע הגרייהאונד – הגזע הנחשב כאחד מבעלי החיים המהירים ביותר בעולם שיכול להגיע למהירות ריצה של מעל ל- 60 קמ"ש. על פי לוח אירועים קבוע מתכנסים בעלי עניין רבים וביניהם בני משפחה, בני נוער, מבוגרים וילדים, מהמרים וסתם זוגות היוצאים לבלות במסלול המרוצים לכלבים. המסלול נבנה ממש כמו היפודרום המותאם בזוויותיו למהירות הגבוה של הכלבים. באפשרות הצופים לצפות בתחרויות תחת המזגן במושבים העליונים או לצפות במרוץ בעמידה ממש על שפת המסלול. תחרויות הכלבים הינם תחרויות מקצועיות. האימונים וההכשרה הנדרשת למעמד זה הינם ארוכים ואינטנסיביים אך עם זאת רבים מהכלבים המתחרים הינם כלבי הבית של בני המשפחה וניתן לראות את ילדי המשפחה מובילים את הכלב לנקודת ההזנקה, מעודדים ומחזקים את הכלב בתקווה שיוביל וינצח את התחרות.

שלט הכניסה למרוצי הכלבים באירלנדבמהלך שהותי באירלנד ובסקוטלנד נפלה ברשותי הזכות לצפות בתחרויות הן מהיציע העליון והן ממסלול המרוץ עצמו. בתחילת כל מרוץ מוציאים את הכלבים לטיול צרכים בדשא הגדול שאותו תוחם המסלול. אך ורק לאחר שווידאו כי הכלב עשה את צרכיו מובילים את הכלבים לנקודת ההזנקה וזאת מפני שכלב אשר לא עשה את צרכיו לפני (והיו כאלו) עוצרים את מרוצתם על מנת לעשות את הצרכים ובכך מפסידים את התחרות. בתום התחרות מספקים לכלבים מים רוחצים אותם בנקודות רחצה ייעודיות.

המשכן לצרכי הכלב

כניסה לחנות כלבים באנגליההאמת שמדובר בחנויות לחיות, אבל אין לי מילה אחרת לתאר את החנויות מאשר משכן. וכפי שניתן לראות בתמונה של אחת מהחנויות הללו הן ללא ספק דומות יותר למשכן מאשר לכל דבר אחר. ואין אני מתכוון לחנויות שמרכולתם מתאימה לכלל סוגי החיות אלא לחנויות אשר מיועדות אך ורק (ושום דבר אחר מלבד) – כלבים. בחנויות אלו ניתן למצוא כל אביזר אפשרי לכלבים שניתן להעלות על הדעת ובחנויות הגדולות יותר ניתן אף למצוא את כל סל השירותים לכלב במתחם אחד- ווטרינר, ספר, יועצי התנהגות וחנות אביזרים.

מגוון המוצרים הניתנים לרכישה כה גדול עד שלעיתים ישנם אגפים שלמים המחלקים את החנות. אגף הבגדים, אגף כלי האוכל, אגף אמצעים לאילוף כלבים, אגף צעצועים, אגף מיטות… כלל המוצרים המוצגות בפני המבקרים עברו בדיקת איכות טרם הצגתם. מהמוצרים הזולים ביותר הנעים בטווח המחירים של כמה לירות שטרלינג בודדות ועד המותגים היקרים ביותר היכולים להגיע לאלפי לירות שטרלינג. אך למרות כל אלו תפס את עיני אגף המספרה. אגף המספרה משוכלל כולל בין היתר משטחי עבודה חשמליים מתכווננים, מכונות תספורת מתקדמות, אמבטיות רחצה וייבוש ייעודיות ואף עמדה להצגת הישגיו של האגף בתחרויות השונות. כל אלו מוצגים לראווה מבעד קיר זכוכית רחב על מנת שבעלי הכלבים יוכלו להמשיך וליהנות מחוויית הקניה ותוך כדי מידי פעם להעיף מבט על כלבם.

אגף המספרה בחנות הכלבים באנגליה

לסיכומו של עניין

עולם הכלבנות מפותח מאוד ורחב אופקים. במדינות המערב השכילו להבין את הפוטנציאל הגלום בעולם זה וכיום נהנים מאורח חיים שליו ואיכותי עם תוצריו. למדינת ישראל יש עוד הרבה עבודה עד שתשווה את פועלה לזה של העולם המערבי בתחום אך אני סמוך ובטוח (וגם אם זה בצעדי תינוק) שאנו עוד נגיע לשם. אחרי הכול, יש לנו מודל לחיקוי נפלא ללמוד ממנו.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: