משחק הבקבוק

בישראל קיימים עשרות אם לא מאוד סוגים שונים של צעצועים לכלבים ובחו"ל אף יותר. במאמר משחקי כלבים תוכלו לקבל המלצות על סוגי צעצועים מומלצים. במאמר זה ברצוני להרחיב על יתרונותיו של צעצוע הבקבוק וכיצד יש לשחק איתו באופן שבו הכלב ואנחנו נפיק ממנו את התועלת המרבית.

 משחק הבקבוקהרעיון המוביל של משחק הבקבוק

 באופן הפשטני ביותר – על הכלב לנסות להוציא את המזון שנמצא בתוך בקבוק. ישנים סוגים שונים של בקבוקים וחשוב להתאים את הבקבוק הנכון לכלב ולא חייבים לקנות את הבקבוק בחנות כלבים. כלבים בינוניים ומעלה לרוב ייהנו יותר כאשר מדובר בבקבוק מים מינראליים רגילים. עם זאת לכלבים הקטנים יותר יהיה קשה מאוד לקרוע את בקבוק המים ולהם עדיף לקנות בקבוק בחנות חיות אשר מגיע עם שרוך בפתחו, שרוך זה כאשר משחקים איתו מוציא את האוכל שנמצא בתוך הבקבוק. ניתן גם לעשות אחד בעצמנו באמצעות בקבוק מים מינרלים של חצי ליטר.

 היתרונות במשחק הבקבוק

 מניעת שעמום: אם לומר את האמת – הכלב נשאר לבד עם עצמו ברוב רובו של היום. רוב בעלי הכלבים עובדים באזור ה- 8 שעות ביום, ישנים 7 שעות, מתעסקים בלוגיסטיקה היומיומית עוד 5 שעות לפחות ומקדישים זמן לעצמם באזור ה- 3 שעות (בילויים, צפייה בטלוויזיה, מקלחת וכדומה). כאשר מחשבים את הזמן הממוצע שבעלים מבלים בהתעסקות ישירה עם הכלב שלהם הוא אינו עולה על שעה או שעתיים ביום. השאלה הנשאלת היא – מה עושה הכלב בכל ה- 22 שעות היממה שבהם נמצא לבד? ובכן… 16 שעות בממוצע מתוכם הוא ישן (כך לפחות לפי המחקרים האחרונים) ובמהלך שש השעות הנותרות עליו להמציא דרך להעביר את הזמן. כל בעל כלב יודע – כלב משועמם עושה נזקים. הבקבוק מאפשר לנו למנוע את השעמום של הכלב לאורך זמן. בין אם מדובר בבקבוק מים מינראליים שבו האוכל נלכד בין שברי הבקבוק או בין אם מדובר בבקבוק עם חבל שקשה להוציא ממנו את האוכל – יעבור זמן רב עד אשר הכלב יצליח להוציא את הכול ולסיים את המשחק.

 ניתוב לעסנות: לא מעט מהכלבים אוהבים ללעוס לא רק מתוך שעמום או תסכול – אלא מעצם ההנאה של הלעיסה. בקבוק המים המינראליים שבתוכו האוכל או הצ'ופר מעודד את הכלב ללעוס אותו ולא את הרהיטים או החפצים שבבית. לאחר זמן מה של הכנסת הצ'ופרים לבקבוק תוכלו להפסיק להשתמש בצ'ופרים – הכלב ישאב הנאה גם מעצם הריסת הבקבוק בלבד.

 כלי עזר לניתוב התנהגותי: לרוב מדובר בכלבים תלותיים או חרדתיים אשר שואבים את מקור הביטחון שלהם מהבעלים. אך כאשר אלו נעדרים חוסר הביטחון שלהם מוביל אותם להתנהגויות לא רצויות כמו נבחנות, הרס, צרכים ועוד. הבקבוק מהווה לנו כלי עזר יעיל מאוד לניתוב ההתנהגות הזו. ככלי המעסיק את הכלב לאורך זמן בהיעדר הבעלים, מסב הבקבוק את תשומת ליבו של הכלב מהסיטואציה בה הוא נמצא וממקד אותו בפעולות חיוביות יותר. זאת ועוד שהבקבוק מעייף את הכלב עם הזמן הן פיסית (שרירי הלסת ורגליים) וחשוב יותר הן מנטאלית – במציאת הדרך להוציא את המזון מהבקבוק. כאשר לכלב אין אנרגיות – הוא מסתכל על הסביבה אחרת ופחות דברים מטרידים אותו. כך ועם הזמן הכלב לומד שהוא יכול להיות לבד (ללא הבעלים) לאורך זמן ושום דבר רע לא יקרה, יותר מכך – הוא משחק, אוכל ונהנה.

 מעודד את הכלב לשלוט ולתפעל את חושיו ויצריו: במהלך המשחק הבקבוק חומק מידי פעם מהכלב וזה רודף אחריו בשביל להשיגו. על הכלב לנשוך, ללעוס ולמשוך את הבקבוק בשביל לקבל את המזון. וכאשר זה יוצא החוצה לעיתים קרובות הוא עף רחוק מהבקבוק, וכאן מופעל יצר הגישוש של הכלב הנעזר לרוב בחוש הריח בשביל לאתר ולמצוא את המזון שחמק. במשחק מתקדם יותר הכלב מחדד את יצר ההבאה שלו. כל אלו מגלים לכלב את חושיו (בעיקרם ריח, טעם, מגע) ומלמדים אותו כיצד לתפעל נכון את יצריו.

 משחקי בקבוק מתקדמים: משחקי "לך תביא" ומשחקי "לך חפש" כאשר אנו מחביאים את הבקבוק ועל הכלב למצוא להביא לנו אותו מפעילים ומחזקים את היצירים הטבעיים של הכלב ומעלים לו את הביטחון העצמי והביטחון בסביבה בה הוא נמצא. משחקים אלו גם מחזקים מאוד את הקשר בין הבעלים לכלב בעזרת שיתוף הפעולה הדדי במהלך המשחק. הכלב המביא לידי ביטוי את יצריו וחושיו הינו כלב שמגיע לידי סיפוק ולכן רוב הסיכויים שיהיה רגוע יותר. משחקי "תפוס ומשוך" ו- "עזוב" מלמדים את הכלב לשלוט בדחפיו ומעלים לו את רמת המשמעת להנחיות בעליו.

טיפים למשחק בקבוק

בכדי לשמור על רמת מוטיבציה גדולה של הכלב מידי פעם החליפו את גודל וסוג הבקבוק, את גודל כופתאות האוכל או את סוג הצ'ופר. בנוסף ובמידת הניתן השתדלו להיות מעורבים במשחק – הרבה יותר נחמד לשחק בשניים. שימו לב, עם זמן יהיה עליכם להמציא רעיונות חדשים יותר בשביל לאתגר את הכלב – אל תוותרו, השתדלו למצוא רעיונות משום שכפי שכבר ניתן להבין משחק הבקבוק הינו כלי רב שימושי בניתוב התנהגותו של הכלב בבית.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: