משחקי כלבים

המשחק אצל הכלב אינו רק אמצעי להפגת שעמום. מאפייני המשחק ומהותו מהווים חלק אינטגרלי מההתפתחות התקשורתית של הגור וחלק בלתי נפרד מתפיסת עולמו בתור כלב בוגר.

משחקי גורים

בשבועותיו הראשונים (החל מגיל 3 שבועות בממוצע) מקנה לעצמו הגור באמצעות המשחק:

  1. כישורים תקשורתיים – הזזת אוזניים אחורה וקדימה, סוגי כשכושי זנב שונים, סוגי חשיפות שיניים, סוגי תנוחות, סוגי מבטים… כל אלו הם אמצעי תקשורת בין הכלבים. במהלך המשחקים לומד הגור מה עליו לעשות על מנת שהכלב השני יבין למה הוא מתכוון.
  2. יחסים חברתיים – כיצד מפגינים שביעות/אי שביעות רצון, כיצד מקבלים את רצונותיו של האחר, מהם החוזקות ומהן החולשות של אחיו לשגר, במי יש לבטוח וממי יש להישמר…
  3. יכולות פיזיות – קואורדינציה (לדוגמה לרוץ ישר ומייד לשנות כיוון), מיומנות רגליים (לדוגמה אפשרות לתפוס דברים, או לחפור)

 חשוב מאוד להשתדל לא להפריע לגורים בזמן המשחק. אף על פי שלעיתים זה לא נראה כך -> הגורים מבינים או לומדים להבין אחד את השני. אם גור אחד נושך בחוזקה את חברו ומכאיב לו הגור האחר יצרח וזה יפסיק את המשחק. בשלב הזה גור לומד ומפיק לקחים לגבי גבולות המשחק. עם זאת, משחק לא מרוסן יכול להוביל לבעיות התנהגות עתידיות ולכן יש להתערב בצורה נבונה ולכוון את הגור לגבולות המשחק הנכון.

 משחקי כלבים בוגרים
השאלה מתי הכלב עבר את שלב הגורות לשלב הבגרות היא מאוד סובייקטיבית לכל כלב. אולם יש לשער כי כלב בן 7 חודשים ומעלה אינו משחק יותר לצורך הקניית כישורים חדשים כאלו ואחרים אלא משתמש במשחק לצורך שיפור כישוריו הקיימים וכישורי ההישרדות שלו:

  1. יכולות פיזיות – שיפור היכולות האתלטיות, חיזוק שריר הגוף- בהתאם לגזע חלק מהכלבים ישפרו יותר את שרירי הרגליים לצורך ריצה, חלקם ישפרו את שרירי הלסת לצורך נשיכה חזקה יותר.
  2. יחסים חברתיים – חקירת מסגרות וכללים חדשים, רכישת חברים, הפגנת מצב רוח נוכחי, שיפור יכולות תקשורתיות כמו עוצמת נשיכה.

בכל שלבי חייו לומד הכלב דרך המשחק להפגין ידידות, תוקפנות, סמכות, סבלנות וכלים רבים נוספים המאפשרים לו לתקשר עם הסביבה בצורה אפקטיבית. לכן חשוב מאוד להפגיש בין כלבים על מנת שיכולו להיעזר אחד בשני ולשפר את היכולת התקשורתית שלהם. אולם, שלא כמו בני האדם הכלבים משחקים באגרסיביות או יותר נכון מה שנראה לנו כאגרסיביות לעומת המשחקים שאנחנו משחקים. לדוגמה מרדף והסתערות אחד על השני נחשב לעיתים קרובות על ידי בעלים כתוקפנות כלבים. אולם במבט שני ניתן להבין שהכלבים לא באמת נושכים או גורמים נזק אחד לשני, אלא שזוהי רק צורת המשחק בניהם. בזמן משחק הפעולות האלו הרבה יותר איטיות ומוחצנות יותר מאשר זמן אמת. סף הכאב של הכלב גבוה מאוד, ולעיתים התנהגויות שהיו גורמות לנו לפציעות קשות ולכאב נורא – לא עושות לכלב שום נזק, והוא אינו שם לב אליהם. לדוגמה: כלב גדול ש"דורס" במהלך הריצה שלו כלב קטן ממנו. אותו כלב קטן יעצור לשבריר שנייה את המשחק בשביל להתאושש וימשיך כאילו לא קרה כלום.

סרטון המדגים כלבים משחקים אחד עם השני.

 משחקי כלבים עם בני אדם
לצערנו באופן פיזי אין אנו מסוגלים להחליף את מקומו של הכלב של השכן בזמן שאנו משחקים עם הכלב שלנו. לכן אנחנו צריכים להסביר וללמד את הכלב שלנו שאנחנו לא כלבים, ומכאן שאנחנו לא יכולים לשחק את אותם המשחקים שהוא משחק עם כלבים אחרים. עם זאת ישנם סוגי משחק רבים שאנחנו יכולים להמציא ולשחק עם הכלב שלנו על מנת לשפר את היכולות הפיזיות שלו ואת רמת התקשורת בנינו. אך שימו לב, בשביל הכלב המשחק הוא כאחד הפעולות שאנו מבצעים כחלק מהמסגרת השגרתית שהצבנו עבורו כל יום. ומכאן שהתנהגויות לא נכונות במהלך המשחק יכולים לערער את המסגרת, הכללים והגבולות הללו. לכן כאשר אנחנו משחקים עם הכלב עלינו לשחק בחוכמה: לדעת מתי להתחיל, להפסיק, "לנצח" או "להפסיד".

להלן דוגמה לחלק מהמשחקים שאנחנו יכולים לשחק עם הכלב שלנו:
1. משחקי משיכה: האמצעי הפופולארי ביותר במשחקי המשיכה הוא החבל. עיקרון המשחק די פשוט – על הכלב לנסות ולמשוך את החבל מהידיים שלנו.
א. יתרונות: משחק פיזי מהנה מאוד הן לבעלים והן לכלב, הכלב לומד לחזק ולהשתמש נכון בשרירי הלסת והגוף שלו.
ב. חסרונות: מאחר והכלב מחזק את שרירי הלסת שלו יש סיכוי שבמידה והכלב ינשך עוצמת הנשיכה תהיה חזקה יותר משום שאנחנו מלמדים אותו לנשוך חזק יותר בכל פעם. בנוסף במשחק לא נכון ילמד הכלב שהוא תמיד יקבל את החבל – מה שיכול להוביל בסופו של דבר להתנהגויות לא רצויות אצל כלבים בעלי אופי אסרטיבי.
ג. דגשים למשחק: קבעו מתי המשחק מתחיל ומתי הוא מסתיים- כלומר אל תתחילו לשחק עם הכלב במשחק רק בגלל שהוא ביקש. מידי פעם השתדלו ליזום אתם את תחילת המשחק. השתדלו להפסיק את המשחק עוד לפני שהכלב יתעייף או ש"ימאס לו". תנו לכלב "לנצח" חלק מהזמן- זה יעלה לו את המוטיבציה למשחק וגם שזה פשוט לא כיף להפסיד כל הזמן.  מומלץ מאוד ללמד את הכלב להוציא את החבל מהפה שלו בפקודה.
2. משחקי הבאה: האמצעי הפופולארי ביותר במשחקי ההבאה הוא הכדור, אך ניתן לשחק עם כל אמצעי אחר. עיקרון המשחק הוא שאנו זורקים את הכדור ועל הכלב להחזיר לנו אותו תוך כדי שהוא משאיר את הכדור בידיים שלנו.
א. יתרונות: משחק מחשבתי מהנה מאוד, מתיש את הכלב מהר יותר מרוב המשחקים המושתתים על פעילות פיזית. עובד על יצר ההבאה של הכלב ומחזק מאוד את הקשר בין הבעלים לכלב.
ב. חסרונות: משחקי הבאה עם כלב שלא למד או לא יודע כיצד להביא יחזקו את חוסר הבנתו של הכלב בעקרונות המשחק ואת הבריחה שלו מהבעלים כאשר יש לו צעצוע (או כל דבר אחר) בפה. חסרון בולט נוסף הוא שצריך שטח פתוח די רחב בשביל לשחק במשחק.
ג. דגשים למשחק: אומנם כיף יותר לשחק את המשחק במרחבים פתוחים אך קודם יש ללמד את הכלב את חוקי המשחק בבית או במקום תחום אחר ללא גירויים. לכל כלב יכולת ריכוז שונה, בדקו מה יכולת הריכוז של הכלב שלכם והשתדלו לא לזרוק את הצעצוע רחוק מידי בכדי שיאבד ריכוז תוך כדי הריצה ויפנה לגירויים אחרים. לקבלת טיפים כיצד ללמד את הכלב להביא התקשרו עכשיו 052-690-77-73.
3. משחקי חיפוש: הם שדרוג של משחק ההבאה, במשחק הזה על הכלב לחפש צעצוע מסוים ולהביא אותו לבעליו. מהלך המשחק: כאשר הכלב לא רואה, הבעלים מחביא את הצעצוע חוזר אל הכלב ומנחה אותו לתחילת החיפוש. הכלב לאחר שהכלב מוצא את הצעצוע הוא מחזיר אותו לבעליו להמשך משחק.
א. יתרונות: המשחק מאלץ את הכלב להשתמש בכל חושיו וכישוריו (בעיקר כישורי הציד) על מנת למצוא את הצעצוע ולהחזירו לבעליו.
ב. חסרונות: מאחר וחלק מהותי מהמשחק הוא גם החזרה – כל היתרונות, החסרונות והדגשים של משחק ההבאה חלים גם על המשחק הזה.
ג. דגשים למשחק: יש ללמד את הכלב את משחק ההבאה לפני שמשחקים במשחקי חיפוש. שימו לב שהכלב לא רק מבין את העיקרון של ההבאה אלא מבצע את הפעולה בשלמות.

כלב משחק עם עצמו
אני בטוח שאם היו מאפשרים לנו לשחק עם הכלבים כל היום היינו מנצלים את זה, אך בחיים האמיתיים אין לנו הרבה זמן ביום לשחק עם הכלב ופחות מזה להפגיש את הכלב עם כלבים אחרים. לכן ברוב הזמן בחיי היום יום משחק הכלב עם עצמו. כאן תפקידנו להקנות לו הרגלי משחק נכונים. הרגלים אלו חלים על כל פרט במשחק החל מהצעצוע שבו הוא משחק ועד למיקום המשחק ומשך המשחק. יש אינסוף סוגי צעצועים לכלבים להלן מספר צעצועים המועדפים עלי:
1. קונג- הינו קונוס העשוי מגומי שבתחתיתו יש חור. בחור הזה ניתן להכניס צופרים. על מנת להוציא את הצ'ופרים הכלב צריך לזרוק, ללעוס וללקק את הקונג.
2. בקבוק הינו שדרוג של הקונג. זהו בקבוק פלסטיק שמהפייה שלו יוצא חבל. ניתן להכניס לתוך הבקבוק את מנת האוכל היומית של הכלב. בשביל לאכול אותה צריך הכלב למשוך בחבל על מנת שהגרגירים יצאו. בשימוש נכון המשחק יכול להארך פרק זמן ממושך מאוד ולהוביל לשעות של הנאה.
3. עצם גומי ללעיסה- המשחק הזה הוא למעשה גומי קשיח בצורת עצם שכל מטרתו היא שהכלב ילעס אותו. המשחק מיועד בעיקר לכלבים אוראליים ולבעלי לסתות חזקות.

צעצועי הגומי שציינתי לעיל עשויים מגומי מיוחד לכלבים כך שרוב הכלבים לא יכולים להסב לצעצוע נזק ממשי כלשהו.

מודעות פרסומת

תגובה אחת

  1. […] היתרונות, החסרונות וטיפים נוספים הקשורים במשחק במאמר: משחקי כלבים. כך או כך רבים מבעלי הכלבים אינם משחקים עם הכלבים את […]

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: