מושגים בווטרינריה ששווה לדעת

חום הגוף של הכלב:
מדידת חום הגוף של הכלב נעשית דרך הרקטום, וניתן לבצע אותה גם בבית. הכניסו מד חום מחוטא עם מעט וזלין לרקטום הכלב והצמידו אותו לצד הימני.
השוו תוצאות:

תחומי הביניים הנמצאים בין החלק הירוק-אדום והירוק-כחול הם תחומי ביניים אשר לא חייבים לפנות את הכלב מייד לווטרינר אלא ניתן להתייעץ עימו בטלפון. לעיתים חום הגוף של הכלב ימצא בתחום הביניים שמעל 39 מעלות לאחר פעילות גופנית רבה ויתכן שימצא בתחום הביניים שמתחת ל- 37.8 לאחר חוסר פעילות גופנית. כך שעל מנת לקבל תוצאות אמניות מדדו את חום הגוף של הכלב באמצע שגרת היום, לדוגמה – לפני פעילות גופנית מאומצת אך לא מיד לאחר שינה.

פרוו-וירוס:
כללי: נגיף הפוגע במערכת החיסון והעיכול של הכלב.
כיצד נדבקים? כל הכלבים נושאים את נגיף המחלה בגופם בצורה כזו או אחרת ולכן לרוב נדבקים בו רק גורים שמערכת החיסון שלהם חלשה. ניתן להדבק במחלה על ידי מגע עם כלב נגוע בפרוו-ווירוס או על ידי מגע עם צואת כלבים. המחלה תוקפת רק כלבים.
משמעות המחלה: המחלה הורסת את תאי המעי של הכלב ולכן ניתן לזהות אותה על ידי דימומים קשים בצואה. הסיכוי למות כלב הנדבק במחלה הינו- 40%.
מניעה: על מנת למנוע הידבקות במחלה, יש לחסן את הכלב בחיסון המשושה הכולל בתוכו את החיסון נגד הפרוו-וירוס. מאחר והמחלה עוברת מכלבים אחרים וצואת כלבים, מזהירים הווטרינרים לא להוציא לטיול גורים חדשים או להביאם במגע עם כלבים בוגרים.

כלבת:
כללי: נגיף הפוגע במערכת העצבים.
כיצד נבדקים? המחלה אינה פוגעת רק בכלבים, אלא יכולה לעבור לכל בעלי החיים כולל בני האדם. לרוב הגורם המעביר את המחלה הוא הרוק של החיה הנגועה ולכן כל נשיכה או ליקוק מחיה נגועה יכולים להיות מסוכנים.
משמעות המחלה: הנגיף עובר דרך מערכת העצבים למוח ולכן אחת מסימני הגילוי שלה הוא שינויים התנהגותיים קיצוניים לדוגמה- כלב ידידותי ההופך לתוקפני. המחלה נחשבת כאחת המחלות הקטלניות ביותר שמרגע ההתפרצות שלה (כאשר הנגיף מגיע למוח) אחוז התמותה הוא- 100% והמוות מגיע בממוצע תוך 10 ימים.
מניעה: את המחלה ניתן למנוע רק לפני ההתפרצות שלה וזה על ידי חיסון. בישראל קיים חוק הכלבת המחייב את כל בעלי הכלבים לחסן את כלביהם נגד המחלה.


שעלת המכלאות:

כללי: נגיף הפוגע במערכת הנשימה.
כיצד נבדקים? רק כלבים יכולים להדבק במחלה הזו. הנגיף מעובר באמצעות האוויר ע"י שיעול או טיפות מגוף הכלב. המחלה מתפשטת במהירות במקומות בהם יש מספר רב של כלבים כמו בכלביות ופנסיונים.
משמעות המחלה: המחלה מתאפיינת בחום גבוה של הכלב, שיעול חריף דיכאון וחולשה. אם לא מטפלים בה כראוי יכולה המחלה להתפתח לדלקת ריאות.
מניעה: חיסון הכלב כשבועיים לפני הכנסתו לפנסיון, וטיפול באמצעות אנטיביוטיקה אם נדבק. לעיתים המחלה מתנהגת כמו הצטננות אצל בני האדם, וכמו שהיא מגיעה כך היא גם עוברת ללא טיפול.

*הבהרה – המידע במאמר זה אינו מהווה ייעוץ רפואי

מודעות פרסומת

2 תגובות

  1. […] של הכלבים לארץ. היא אומנם עושה זאת במטרה לצמצם את מחלת הכלבת אבל כתוצאה ישירה מכך הסחר בכלבים למאכל יפגע באופן […]

  2. […] למוות). המטרה הראשונית של פקודת הכלבת היא למנוע את מחלת הכלבת הנחשבת כיום לאחת המחלות המסוכנות בעולם מאחר ואין לה […]

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: