למה כלבים אוכלים דשא?

כל כלב מתישהו במהלך חייו אוכל דשא. אף אחד לא באמת יודע מה הסיבה שכלבים אוכלים דשא, יש החושבים שהם אוכלים את זה בגלל שהם חולים אבל ספק אם זאת הסיבה משום שיש כלבים שאוכלים דשא בכמות מטורפת כאילו זה סוכריות והם בריאים לחלוטין. יש ווטרינרים הטוענים שהכלב אוכל דשא בשביל לנקות את הקיבה שלו כאשר כואבת לו הבטן, לעומתם יש ווטרינרים הטוענים שהכלב מרגיש מצוין לפני שהוא אוכל אך עצם האכילה של הדשא היא זאת שגורמת לכלב להרגיש לא טוב ולכן הוא מקיא. הדרך היחידה שבה נדע בוודאות מדוע הם עושים את זה היא אם הם יספרו לנו.

מה כל כך מעניין בדשא?
כלבים חוקרים את העולם בעזרת האף והפה. הם רואים את הדשא והוא מבחינתם אטרקטיבי, מתוק, מריח טוב ועם טעם מגרה. היתרון הנוסף בדשא שיש אותו בכמות גדולה, הוא בכל מקום ומאוד נגיש… אז למה לא לאכול אותו?

מה גורם לכלב להתעניין בדשא?
הכלב הוא חיה אופורטוניסטית, כלומר חיה המנצלת הזדמנויות בכל רגע אפשרי. שלא כמו החתול שחייב לצוד כדי לאכול, הכלב יכול לאכול את שאריות הפגרים בצידי הכביש ואפילו שאריות עצמות שקבורות באדמה. למעשה זה ממש לא מעניין אותם אם הבשר הזה שכב בשמש מספר שבועות או שהוא קבור מתחת לשלולית בוץ… אם זה אכיל אין שום מצב שהם יוותרו על ההזדמנות לאכול את זה.
שלא כמו החתולים שאוכלים רק בשר, הכלב נחשב כאוכל כל (ממש כמו בן-אדם) זאת אומרת שהוא יכול לעכל גם מזונות צמחיים וכשאין בשר בסביבה הם יחפשו שורשים, עלים בשרניים ואולי אפילו עצם ישנה… בשורה התחתונה הם יאכלו כמעט כל דבר שהם יכולים להניח עליו את הפה שלהם.

האוכל היבש שאנחנו נותנים לכלב מספק לו את כל אבני היסוד והוויטמינים שהוא צריך, את הכלב לעומת זאת זה לא כל כך מעניין. האינסטינקט שלו אומר לו שדשא זה טוב ולכן הוא אוכל אותו. ומאחר שחוש הטעם של הכלבים שונה לחלוטין מחוש הטעם שלנו, יתכן מאוד שפה מלא בדשא זוהי ארוחת מלכים בשביל הכלב בדיוק כמו שסלט זה ארוחת מלכים בשביל חלק מהאנשים.

מדוע כלבים מקיאים דשא?
הקיבה מלאה בתאים הנקראים קולטנים המגיבים לאוכל שהכלב מכניס לגופו. הם מגיבים בהתאם לחומציות המזון, המבנה הכימיקלי והמרקם שלו. המרקם של הדשא גורם לגירוי עדין בקיבה שיכול לגרור אחריו את רפלקס ההקאה.
יכול להיות שאחת הסיבות שבעיתה לא כל הכלבים מקיאים לאחר שאכלו דשא היא אופן הלעיסה. אם הכלב לעס את הדשא באופן מיטבי יכנסו לקיבה רק חלקים קטנים מאוד של דשא כך שהקולטנים לא יגיבו אליהם. לעומת זאת כלבים שלא מרגישים טוב נואשים לדשא, ובטירוף של האכילה לא לועסים היטב מה שמוביל לחלקים גדולים של דשא בקיבה, קליטת המרקם על ידי הקולטנים והפעלת רפלקס ההקאה.

אז מה עושים?
אם גם לכלב שלכם יש הרגל לאכול דשא, אתם יכולים להירגע. כלבים אוכלים דשא מזה אלפי שנים ואף אחד לא גילה משהו רע בזה. מה שכן צריך לעשות הוא לדאוג שהדשא מטופל היטב, ללא כימיקלים מזיקים או חרקים מעבירי מחלות. אם בכל זאת נראה לכם שכמות הדשא שהכלב אוכל לא פרופורציונאלית גשו איתו לווטרינר והתייעצו עימו.

* הבהרה – המידע במאמר זה אינו מהווה ייעוץ רפואי

מודעות פרסומת

תגובה אחת

  1. […] 5: למה כלבים אוכלים דשא כמו אכילת צואה, גם התופעה הזו היא בין השכיחות ביותר (עם […]

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: