ללמד את הכלב לא לנבוח

נביחות הכלב היא אחת התלונות הנפוצות ביותר בקרב בעלי כלבים, התלונה כה נפוצה עד כי ישנם אנשים אשר מחפשים בכוונה "כלב שקט" בתהליך האימוץ. בכדי שנוכל לצמצם את עוצמת ותדירות הנביחות של הכלב יש להבין תחילה מדוע הוא בכלל נובח.

למה כלבים נובחים?

כלבים נובחים כצורת תקשורת. ישנם סוגי רבים של נביחות ולכל אחת משמעות אחרת:

 • גרגור – הכלב נכנס לסיטואציה לא נעימה מבחינתו מבקש שהגורם המפריע יתרחק. זה למעשה סימן לפני תקיפה, הכלב לא מעוניין לתקוף אך יעשה זאת אם לא תהיה לו ברירה.
 • נביחות מונוטוניות – הכלב מעוניין בתשומת לב, הכלב שמח, הכלב משועמם.
 • נביחות אזעקה/התראה – מזהיר מפני גורם לא רצוי ואת הגורם הלא רצוי לא להתקרב.
 • נביחות של בכי – לרוב יבבות, כאשר הכלב עצוב או מפוחד.
 • נביחות ארוכות – יללות, כאשר הכלב מתקשר עם כלבים אחרים במרחקים רבים.
 • נביחות אחרות – כאשר עצם הנביחה מהווה חיזוק חיובי עבור הכלב ראו הסבר בפסקה אחרונה.

זה טבעי שהכלב נובח

ישנם אנשים שמדברים הרבה וישנם אנשים שמדברים מעט – אצל הכלבים זה אותו הדבר. ישנם כלבים הנובחים יותר וישנם כלבים הנובחים פחות. טבעי לחלוטין שהכלב ינבח, למעשה אם הכלב לא נובח בכלל – זהו מצב לא תקין. אך בשלב מסוים תדירות הנביחות הופכת למטרד, השלב הזה מגיע לרוב כאשר בעלי הכלב גרים בבניין משותף או שתדירות הנביחות אינה פרופורציונאלית ביחס ל- "רגעי השקט".

דוגמה לנביחות טבעיות:
הכלב נובח כאשר מישהו מצלצל בפעמון של הדלת.

דוגמה למצב לנביחות לא פרופורציונאליות:
הכלב ממשיך לנבוח מספר דקות לאחר שהאורח נכנס הביתה. הכלב מתיישב אל מול האורח ונובח, הולך למקום שלו תוך כדי נביחות ונובח גם במקום שלו. ולמעשה נובח בכל הזמן שבו האורח נמצא בבית וגם פרק זמן מסוים לאחר שהאורח עזב.

אז איך מלמדים את הכלב לא לנבוח?

אומנם לכל סיטואציה יש את הפתרון שלה, אך קיים פתרון כללי שנותן מענה למרב הנביחות הטורדניות. הרעיון המוביל של הפתרון הוא: 1. הסרת הגירוי הגורם לנביחה. 2. חיזוק ההתנהגות השקטה של הכלב. דוגמאות:

 1. הסרת הגירוי הגורם לנביחה: במידה והכלב בגינה ונובח בלי הפסקה על כל גירוי שזז מחוץ לגינה – הקמת גדר פשוטה החוסמת את טווח ראייתו תעזור לצמצם את תדירות הנביחות.
 2. חיזוק ההתנהגות השקטה של הכלב: בחיי היום יום בסיטואציות השונות וגם אם באופן מלאכותי, בכל פעם שהכלב שקט יש לשבח אותו על כך ואולי אף לתת לו צ'ופר.

דוגמה 1 תצמצם את חריפות הנביחות הטורדניות ודוגמה 2 מלמד את הכלב התנהגות שקטה. אך תהליך הלימוד הכי נכון הוא כאשר משלבים בין שתי הפעולות. השילוב בין השניים נקרא מתן אלטרנטיבה:

 1. כאשר הכלב נובח מהמרפסת על האוויר שבחוץ נקרא לו אלינו (בפעולה הזו הסרנו את הגירוי הגורם לנביחה – הסביבה החיצונית), כאשר הכלב יגיע אלינו ויתיישב נתן לו חיזוק כלשהו- מילת שבח, צ'ופר או כל דבר אחר (בפעולה זו חיזקנו את ההתנהגות השקטה של הכלב). מתן האלטרנטיבה: במקום לנבוח בחוץ, תשב לידנו בשקט ותקבל דברים טובים.

חזרה על דוגמה 3 מספר פעמים ביום במשך מספר ימים תצמצמם באופן ניכר את הנביחות הטורדניות של הכלב בכל פעם שהוא יוצא למרפסת. עם זאת לפני שתתחילו לנסות לפתור את הנביחות הטורדניות בעצמכם התייעצו עם מאלף כלבים על מנת למצוא את הפתרון היעיל ביותר עבורכם.

חריגים – לא כל כלב יכול להיות בשקט

ישנם כלבים מסוימים שלא ניתן ללמד אותם לא לנבוח, יתרה מזאת במידה וננסה ללמד אותם לא לנבוח ככל הנראה נעשה להם יותר נזק מאשר תועלת. בין הכלבים האלו ניתן למצוא גזעי כלבים אשר הורבעו במיוחד למטרת הנביחה. כמו למשל הפינצ'ר – כלב ההתראה המושלם. לנסות ללמד פינצ'ר לא לנבוח זה כמו לנסות ללמד בן אדם לא לחשוב בכוחות עצמו – כמעט בלתי אפשרי ובמידה והלימוד הצליח, הוא נחשב (להערכתי האישית) בגדר התעללות.

כלבים אחרים אשר נובחים רק בסיטואציות מסוימות מעצם הגנטיקה שלהם כמו: רועה גרמני הנמצא בחצר מגודרת, ינבח על כל גירוי חיצוני או גזעי ההאסקי סיבירי והאלסקן מלמלוט ייללו כאשר ישמעו סירנת אמבולנס (המחקה כמעט באופן יוצא דופן את יללת הכלבים).

המיוחדים בקטגורית החריגים הם הכלבים המכורים לנביחה. הגדרת המילה התמכרות: מצב של תלות פסיכולוגית, ובחלק מהמקרים גם גופנית, בחומר או בפעילות כלשהם. התמכרות מתאפיינת בהתנהגות כפייתית שנועדה להשיג את אותו גירוי. במקרה שלנו כלבים הנובחים בשל הסיפוק בנביחה עצמה. כלומר, הנביחה עצמה היא החיזוק בעבור פעולת הנביחה. כלבים יכולים להגיע למצב הזה מכל מיני סיבות כמו – גנטיקה, איזון חומרים לא תקין במוח או ניסיון חיים.

תהליך ההתמכרות קשור להפעלה של מערכת החיזוק במוח. זוהי מערכת של מסלולים עצביים אשר יוצרים תחושה של עונג בתגובה לגירויים חיצוניים שנתפסים כגירויים חיוביים ורצויים. הפעלת מערכת החיזוק מהווה סוג מסוים של למידה, שבעקבותיה גדלה המוטיבציה לחזור על ההתנהגות שהובילה להפעלת המערכת. דוגמה להבנת התהליך: גור שכתוצאה מהתסכול של השעמום בסיטואציה שבה הוא לבד בבית למשך זמן ארוך מאוד, נובח ומגלה שהנביחה הסירה את השעמום. במרוצת הזמן, בכל פעם שהכלב נכנס לתסכול מסוים הוא נובח משום שהנביחה מתגמלת על ידי כך שהיא מרגיעה אותו. כשזה קורה הוא גם יתחיל לנבוח בלי קשר למצבו הנפשי, רק משום שזה כיף לנבוח – כלומר שהנביחה עצמה מהווה את הסיפוק בלנבוח… ממש כמו התמכרות.

מודעות פרסומת

40 תגובות

 1. הכלב שלי הוא מהחריגים שנובחים בלי הפסקה, מה אני כן יכולה לעשות? הרי לא הגיוני שהוא ימשיך לנבוח בתירוץ שהוא פשוט כזה זה כבר על סף מטרד

  • תגיד לו מאורת תרצו תרפט

  • גם שלי…. טרייר בן 9 חודשים,אצלנו כחודשיים

  • הכלב שלי פיקנס כלב מפונק וקשור אלי מאוד כל מי שעומד ליד הדלת הוא נובח אני יורדת לשפוך זבל הוא נובח רואה בחוץ כלבים רץ לרקתם בבכי ונביחות השכנה מתקשרת לפקחים מאיימת לא נותנת לנו מנוחה מה עושים אשמח אם תיעץ לי לפיתרון אני מאוד אוהבת את הכלב שלי והאמת שגם הכלב מאוד קשור אלי תודה לך מראש

 2. זה לא עבד
  אבל תודה בכל מיקרה

 3. הכלב שלי גם עושה את הגרגור כשמישו בא לקחת לו צעצוע או משחק.
  אני לא כל כך יודעת לשלוט על הנביחות שלו.
  הוא נובח גם שאנחנו אוכלים למרות שיש לו אוכל ומים בקערה.
  מה לעשות עם זה?
  איך לאלף אותו שלא יפריע לנו בזמן האוכל?

 4. הכלב שלי נובח בלי הפסקה ברגע שהילד (בן שנתיים וחצי)נמצא בבית .
  ברגע שאני לבד בבית או רק עם בעלי לא שומעים אותו בכלל.
  זה ממש קשה זה נביחות בלי הפסקות .
  מה ניתן לעשות ????

 5. לידיעתך, רק בחצי השנה האחרונה עברתי כ 3 דירות, ויש תלונות לפיקוח העירוני על הנביחות של הכלבה שלי, בדירות הקודמות – היתה סיבה לנביחות האלה, וזאת משום שגרו שם אנשים שהיו ממש לא בסדר. וכאן, בדירה הזאת, אין לכלבה שום סיבה לנבוח ככה, וגם בדקתי את זה. וגם אני גרה בקומה 7 והשכנים כאן הם בסדר גמור,
  לא רק בקומה, אלא שבמקרה הזה כל הבניין הזה יצא ממש בסדר. אבל הכלבה שלי ממשיכה לנבוח. וזה קורה רק כשמישהו נמצא בקומה שלי, אם זה מהמעלית לדירותו ולהיפך. מה עושים???

 6. שלום. לפני כחודש אימצתי כלבה מדהימה, רועה מעורבת כבת שנה וחצי. הכלבה היא כלבה שננטשה, מאוד פחדנית. אם אנחנו הולכים לטיול (בעיקר בלילה) והיא שומעת רעשים היא עוצרת ולא רוצה להמשיך ללכת, מאוד מפחדת מדלתות ושערים- בעיקר כאלו שעושים רעש. בהתחלה מעבר לפחדנית ושטותניקית היא הייתה די רגועה אל מול אנשים מבחוץ. לאחרונה היא התחילה לנבוח על אנשים ולנבוח כאשר היא קשורה בגינה (לא כל הזמן). אחי מגיע הביתה רק בסופי השבוע והיא ממש נובחת עליו. באיזה שהוא שלב נרגעת אבל אחר כך שוב נזכרת בו ונובחת עליו. גם כשמגיעים אורחים היא נובחת, אבל ככל שהם נשארים- היא לא נרגעת ואם מתקרבים אליה או היא אליהם היא נובחת (אם היא יורדת למיטה שלה היא לא נובחת אבל אם יוצרת איזשהו קשר עין עם האורחים כן נובחת). כך גם בטיולים. בנוסף היא נוהמת על אחותי (שאותה היא מכירה טוב) כשהיא עוברת ליד המיטה שלה.
  לא בטוחה בכלל באיזו דרך עליי להגיב לכך כדי לחנך אותה. אודה מאוד לתגובה!

 7. יש לי רועה גרמנית בת חצי שנה. הכלבה נמצאת בגינה רוב שעות היום ובלילה ישנה בבית.
  בזמן שהיא בגינה היא נובחת על כל מה שזז או רעש חריג מעבר לגדר. אלו נביחות חזקות ומטרידות את השכנים ויש פעמים שגם אותי.
  בנוסף, הגיעה אליי המשטרה פעמיים בעקבות תלונות של שכנים.
  מה עושה?

  • רועה גרמני במהותו אמור לנבוח על כל גורם זר כזה או אחר המתקרב לשטח.
   על פניו נראה כי הכלבה פשוט פועלת לפי הגנטיקה שלה – אך עם זאת יש פרופורציות.
   אני לא מכיר את שכניך והאם כל רעש מטריד אותם או האם הכלבה באמת נובחת באופן לא פרופורציונלי.
   כך או כך ניתן לצמצם את התופעה על ידי התייחסות למהותה של הכלבה בשגרה – השלמת יצרים ודחפים.

   צור עימי קשר להדרכה בטלפון במידה והנושא רלוונטי

 8. שלום יש לי כלבה מתוקה פיקינז מעורב היא בדרך כלל בסדר חוץ מנביחות על אורחים ואז אני שולחת אותה למקום ….. הבעיה בגינת כלבים כפי הנראה היא פוחדת כי הפרווה בגב סומרת העיניין שהיא נובחת על כל הכלבים ואני חוששת לשחרר אותה אשמח לעזרה בנדון

 9. מסרתי לברדור מעורב בן חמישה חצי חודשים למשפחה באמת אוהבת. הכלב נקשר אליהם יותר מהר מהמצופה. אפילו לבעלה שהולך עם קביים (שלדבריה כל כלב אחר היה נובח עליו בגללם) למשפחה יש מספר ילדים. מגילאים 13 ועד תשעה חודשים. עם כולם התחבר ונקשר למעט הילדה בת 4. עליה הוא תמיד נובח ונלחץ בנוכחותה. הילדה ניסתה להתקרב שירחרח. והאמא אפילו נתנה לו לרחרח את בגדיה. אך הוא לא מוכן לקבל את הילדה בשום צורה. והאמא ברוב עצבותה נאלצת להחזירו. מה יכולות להיות הסיבות שלא מקבל רק את הילדה?

  • היי שושי,

   הסיבות שהוא לא מקבל אותה יכולות להיות רבות ומגוונות.
   רק בכדי להבין את הרעיון:
   אחת הסיבות יכולה להיות שהכלב פשוט לא מתחבר אליה. לא כל כלב מתחבר לכל האנשים והילדים בעולם, ממש כפי שאת לא מתחברת לכל האנשים בעולם. זה טבעי, מקובל וסביר בהחלט. מה ניתן לעשות עם זה? את כבר בטח מבינה שלא הרבה.

   אך כמו שציינתי יכולות להיות סיבות רבות מאוד לכך שהכלב לא התחבר לילדה – וזוהי רק אחת מהאופציות.

 10. הכלבה שלי נובחת בכל פעם שמישהו נכנס לבית שלי. כלומר כל פעם שהיא שומעת את הדלת נפתחת היא ישר מעלה את שערותיה ונובחת באטרף. מה אני יוכל לעשות ???

 11. היי שי, הכלב לבסוף הוחזר אלינו. ניסיתי להציע אולי אילוף או יעוץ מקצועי. ואפילו לחלוק. אך הם החליטו לא להכנס להוצאה כזו. ואולי טוב שכך. אם אחרי 4 ימים לא היתה הסבלנות להתאקלמות. זה לא בית ראוי עבורו.
  מכל מקום אני שוקלת להשאירו אצלי. רק אני אוכל לטפל בו כמו שצריך. אך בעיית ההתנהגות גברה. כרגע הוא נובח על כולם בחוץ. אני מבינה נביחה על מישהו בדלת. זו טריטוריה שלו. והוא מגונן על הבעלים. אך הוא נובח על אנשים בחוץ, אפילו בגינת כלבים הוא נובח על אנשים מחוץ לגדר. וגם פיתח חרדת נטישה. רק עם הילדה. אני יוצאת לעבודה, אין לו בעיה. הילדה יוצאת לבית ספר, הוא מתבכיין שעות ואפילו שרט את הדלת. הוא גם מושך ברצועה, מוציא אותה לטיול. אנחנו מאד רוצים לשמור אותו אצלנו. ומחפשים סיוע. קשה לנו איתו. השכנים המשפחה, כולם מפחדים מהנביחות. אמנם הוא מעולם לא נשך, והוא לא תוקפני וחושף שיניים. אך הוא כלב גדול במשקל כמעט 30 קילו. והוא מפחיד אותם כשנובח.
  האם תוכל לעזור בעניין כזה?

 12. הי, כתבתי לך מייל. אשמח לתשובה

 13. הכלבה שלנו נובחת כל פעם שיש מעבר בשביל ליד הבית של בני אדם או אנשים שיוצאים לטייל עם כלביהם או כתגובה לנביחות הכלבים השכנים. מאחר וישנם שכנים שעוברים עם כלביהם בשביל הזה מחמש וחצי בבוקר- מדובר במטרד קשה. היא כלבה שננטשה לפני חמש שנים, הוחזקה שבועיים בעיריה עד לאימוצה על ידינו. פקינז מעורב.

 14. איך אני יכול לאלף בבית כלבה שנובחת על כל אחד גם אם אני ומשפחתי פותחים לו את השער?
  אני רוצה שהיא לא תתחיל לנבוח על מי שפותחים לו את השער.

 15. איך אני יכול לאלף בבית כלבה שנובחת על כל אחד גם אם אני ומשפחתי פותחים לו את השער?
  אני רוצה שהיא לא תתחיל לנבוח על מי שפותחים לו את השער.

  • היי אורון,

   הנושא מורכב בשביל לרשום את כל הפתרונות האפשריים לכל שורשי הבעיות המובילים להתנהגות שציינת.

   תוכל לצור עמי קשר טלפוני ואשמח לנסות לעזור.

 16. שלום ברשותי שני כלבים מקסימים רועה אוסטרלי מעורב והשניה ריצ'בקית מעורבת אחת אומצה מצב"ח והשני ממשפחה שלא היתה מעוניינת בו.
  הכלבים מחונכים מדהים ומתוקים להפליא.
  וכחלק מהחינוך כתוצאה מפריצה שבוצעה לבית לפני כ8 חודשים הם משוחררים בגינה (שמגודרת מעל 2 מטר גובה) ומפטרלים כאשר אנחנו לא נמצאים הפעולה היחידה שהם מורשים לעשות זה לנבוח וזה מה שהם עושים.
  לפני מספר רגעים ויתרו לי על דוח משטרתי .
  על רעש בגלל הנביחות ורציתי לדעת איך עכשיו אני גורם להם להפוך את הפקודה הזאת של לשמור הרי אני זה שתיפח אותה ועכשיו זה לא טוב??

  • היי חן

   בעיריות מקומיות יש אכיפה על נושא של רעשים מטרידים. חלק מהעיריות המקומיות אוכפות אותו באופן נוקשה יותר מאחרות. במקרים כאלו בדרך כלל המשטרה לא מתערבת אלא רק הפקחים העירוניים. כך או כך – כלבים נובחים. זה טבעי, מקובל וידוע לכל.

   השאלה הנשאלת היא – האם הנביחות של הכלבים שלך אכן מהוות מטרד רעש לשכנים. במידה וכן – עליך לנקוט בכל האמצעים בשביל למנוע את המטרד.

   יש ניואנסינים רבים לנושא (ואני עצמי הייתי צריך להתמודד איתם עם הכלב הפרטי שלי) – כך שקשה מאוד לענות לשאלה זו על רגל אחת.

   אבל בגדול – כלבים נובחים – וזה טוב שהם נובחים, אבל הכל צריך להיעשות בפרופורציה.

   תוכלו לצור עמי קשר טלפוני בשביל שארחיב יותר על הנושא.

 17. אני מקבלת הרבה תלונות על הכלבה שלי, היא נובחת מהרגע שאנחנו יוצאים מהבית ועד הרגע שאנחנו חוזרים ואני חוששת שאם זה לא יפסיק יתקשרו לעירייה או יפנו אותי מהדירה…
  היא מעורבת ג'ק ראסל וטרייר

  • הנבחנות בגזע ג'ק ראסל טרייר בדרך כלל מופיעה אל מול גורמים זרים.
   אצל הגזע, נבחנות אחרת יכולה להעיד על שעמום, חוסר השלמה של יצרים/דחפים, חשש, חרדה ועוד.

   תוכלו לצור עמי קשר ולספק לי נתונים נוספים בשביל שאנסה לתת לכם את העצה שתצמצם את תדירות ועוצמת הנביחות.

 18. היי
  אימצנו כלבה מעורבת בת שישה חודשים אצלנו שבועיים .סך הכל שקטה לא נובחת בכלל. אבל כשמישהו נכנס הביתה נובחת מאוד וכאילו רוצה לתקוף אותו. אבל כשמוציאים אותה החוצה והיא פוגשת את אותו אדם היא נותנת שילטפו אותה ולא נובחת בכלל. גם לא אוהבת לטייל בחוץ .אוהבת להיות בבית ולשחק בחצר. רציתי לדעת האם יש אפשרות ללמד אותה שלא תנבח על אורחים?

  • היי מתי,

   ההתנהגות שציינת יכולה לנבוע ממספר גורמים, גנטיקה (הגזע המעורב), חוסר ביטחון, ניסיון קודם, תקופת הסתגלות ועוד.

   תוכלו לצור עמי קשר ולספק לי נתונים נוספים בשביל שאנסה לתת לכם את העצה שתצמצם את תדירות ועוצמת ההתנהגות.

 19. יום טוב לך שי
  מקס,פודל ננסי ואהוב על כל אלה שפוגשים בו.
  למקס מותר לישון במיטתנו.
  כשאכנס לחדר השינה מקס ינבח (גם אחרי טיול ערב שלו ושלי)
  כשאעמוד ליד המיטה ואשוחח עם בת זוגי,מקס ינבח.
  ולבסוף.כשאכנס למיטה יתרפק עלי בשמחה גדולה
  דעתך חשובה לי

  • על פניו, ורק על פי הנתונים שרשמתם נראה כי הנביחות הללו נובעות מתוך בקשה לתשומת לב ויחס או לחלופין מתוך אי יכולת דחיית סיפוקים (הכלב יודע שאתם תכנסו למיטה, תיהיו איתו ויהיה לו נעים והוא לא מסוגל לחכות עד שתעשו את זה. התסכול של ההמתנה יוצא בתצורה של נביחה).

   כפי שרשמתי – זאת הערכתי על פי הנתונים שרשמתם בלבד.

   תוכלו לצור עמי קשר טלפוני בשביל לרדת לעומקם של דברים.

 20. יש לנו טריירים מעורבת. היא בת שנה עד שנתיים.נובחת מפחד בעיקר אבל די תוקפנית כלפי כלבים אחרים ילדים וזרים. חשוב לנו שהיא תרגעעעע… איך מנים את הדפוסים האלו? היא כמעט נשכה ילדה היום בגינה😔

 21. …שלום שי,
  שמי יוליו, אמצתי לפני כמה שבועות כלב מעורב כורדר קולי-פוינטר, זכר, עם גוף גדול , שוקל 28 קילו, בבית שקט ממושמע , אבל בחוץ, נובח על כלבים אחרים, רוצה להתפרץ לעברם, מושך, עומד על רגליים אחוריות , בקושי אפשר להחזיק אותו, עבר סירוס לפני יומיים, האם הרצון לתקוף כלבים אחרים ירגע בעקבות הסירוס? ואחרי כמה זמן? או כדאי להתייעץ עם בעל מקצוע להתנהגות כלבים?

  • היי יוליו,

   סירוס/עיקור כלבים לא מלמד התנהגויות חדשות.
   ישנם מקרים בהם הסירוס יכול למתן התנהגות, אבל זה לא משהו כולל וגם כשזה קורה לא תמיד ההשפעה ניכרת לעין.

   במידה וההתנהגות של הכלב שלכם אכן התנהגות תוקפנית, ההמלצה היא להתייעץ עם בעל מקצוע. במידה וההתנהגות נובעת כתוצאה מרצון לשחק – ההמלצה היא, תנו לכלב לשחק.

 22. אס ככה יש לי גורת פומרניין בת חמישה חודשים היא בסדר משחקת עם כולם בבית אבל רק אמא שלי לא מתחברת אליה אז כל פעם שהאמא שלי רק מדברת היא נובחת עליה אפילו שהיא ישנה הולכת לחדר ונובחת או שאני חוזרת מיום עבודה והיא מלאת אנרגיה ואם אני לא אשחק איתה היא תנבח מה לעשות ?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: