כמה מילים יכול הכלב ללמוד

רוב הבעלים אוהבים לדבר על רמת האינטליגנציה של הכלב שלהם וגם מחקרים שונים תומכים בתיאוריות האינטליגנציה הכלבית. אבל כמה באמת מילים הכלב שלנו מבין? על פי המחקרים השונים, לכלב יש יכולת תפיסה הדומה לקוף, לתוכי ואפילו ליד בן 3. רוב הכלבים מבינים את המילים הפשוטות של "שב", "לא", "קח"… אבל עם קצת מוטיבציה וסבלנות תוכלו ללמד את הכלב שלכם אפילו יותר מ- 100 מילים. חוקרים טוענים, שכלב מאולף יכול להבין בממוצע 160 מילים. שפה ואוצר מילים הם לא מושגים השייכים רק לבני האדם, לכלבים יש גם את היכולת לדבר אחד עם השני ויש להם גם את היכולת השכלית להבין את השפה שלנו.

חוקרים ניסו לגלות עד כמה ניתן להרחיב את אוצר המילים של הכלבים. אחד הכלבים המפורסמים ביותר שהשתתפו בניסוי היה ריקו, כלב מסוג בורדר קולי שבעליו הקים מופע יחיד שבו הוא מדגים איך הכלב מסוגל להבין יותר מ- 200 מילים. אחד מהמבחנים שריקו היה צריך להתמודד עימם היה להביא חפץ שמעולם לא שמע עליו. ריקו ובעליו ישבו בחדר אחד, ובחדר השני הציבו מספר חפצים שריקו מכיר, ואחד שהוא לא מכיר. אז ביקש ממנו בעליו, להביא לו את החפץ הזר – ריקו חזר ללא היסוס עם החפץ החדש. החוקרים חזרו על הניסוי מספר פעמים, ובכל פעם הוסיפו עוד חפץ שריקו לא הכיר. ב- 70% מהפעמים הצליח הכלב להביא את החפץ הנכון. הניסוי הוכיח, שלכלב יש אוצר מילים גדול וגם שהוא מסוגל לבצע תהליך מורכב מאוד – אלימינציה. אחד המחקרים שקבעו שהכלב מסוגל להגיע לרמה השכלית של ילד בן 3 הוא מחקר שנקרא: מיפוי מהיר. מיפוי מהיר הוא תהליך של זכירת אירועים אחרי פעם אחת שנחשפים אליהם – יכולת שילד בן 3 מסוגל להפגין. החוקרים בחנו את ריקו חודש לאחר הניסוי הראשון, ובקשו ממנו להביא שוב את החפצים הלא מוכרים. ריקו הצליח להביא את החפצים הנכונים ב- 50% מהפעמים, אחוזים מדויקים בהתאם לרמתו של ילד בן 3.

כשילדים לומדים מילים חדשות, הם מקשרים את צליל המילה עם חפצים או רעיונות. למשל, אם נאמר את המילה "מוצץ" ונציג לילד את המוצץ, בסופו של דבר יקשר הילד את המילה לחפץ. באופן הזה לומדים הילדים את משמעות המילים עוד לפני שהם מסוגלים לבטא אותם. אפשר לומר שאותו תהליך קורה גם אצל הכלבים, רק שהם אף פעם לא עוברים לשלב של ביטוי המילה. ככל הנראה כלבים לא יכולים להבין רעיונות מופשטים. כדי להסביר זאת ניתן את הדוגמה הבאה: אם נאמר לילד את המילה עיתון, הילד יקשר את המילה בסופו של דבר לפעולות קריאה וחדשות. לעומת זאת, אם נאמר לכלב את המילה עיתון, הכלב יביא לנו את העיתון – כמו שנאמרה לו הפקודה "לך תביא את העיתון, ותקבל חטיף". משום שכלבים לא יכולים להבין רעיונות מופשטים, הם לא מסוגלים להבין את הרעיון של המילים כמו אהבה, שנאה, אמונה… אחרי הכל, המילים הללו לא מציינות חפצים פיזיים, או פעולות ממשיות. מכאן, שכלבים מבינים רק מילים המבטאות רעיונות מוחשיים. למשל אם נאמר לכלב את המילה "אור" הוא יקשר אותה לפעולה של לחיצה על לחצן האור- כלומר יש פעולה ממשית שעליו לבצע. לכן, ניתן לומר שהכלבים מבינים את השפה שלנו רק באופן חלקי. הכלבים מסוגלים להבין את הכל המילים הממשיות של השפה שלנו, אך לא את המילים המופשטות.

בנוסף לכל אלו, כלבים יכולים להבין רק מילים בודדות לעומת ילדים קטנים המסוגלים לפרק משפט לחלקיו השונים ולהבין את פירושו. יש האומרים שמשום שהכלב לא מסוגל להבין תחביר של משפט, הוא לא באמת מבין את המילים משום שהוא לא יודע איך להתייחס לאותו המשפט. אבל מצד שני, אם כלבים באמת לא יכולים להבין שפה כמו שאנחנו מבינים אותה – למה נדמה שהם מצליחים להבין אותנו כל כך? מחקרים ספציפיים בנושא זה הצליחו לענות על השאלה. נמצא שהכלב מצליח לזהות כל מיני מחוות וסימני גוף של האדם, יותר טוב מכל שאר החיות – ואפילו יותר טוב מהקופים. כך שאם נדמה לכם שהכלב הבין את המשפט שאמרתם לו עכשיו, ככל הנראה הוא פשוט קלט את שפת הגוף או את טון הדיבור שלכם.

מודעות פרסומת
%d בלוגרים אהבו את זה: