כלבים עובדים

משחר הימים אנו נעזרים בבעלי חיים לביצוע עבודות יום יומיות. החל מהפר שבעזרתו אנו חורשים את האדמה ועד לסוס שעזר לנו להגיע ממקום למקום.

הכלב הוא אחד מבעלי החיים הוותיקים ביותר שנרתם לעזרת האדם, שלא כמו בעלי חיים אחרים שהיינו צריכים לביית אותם ולאלף אותם לצרכים שלנו, הכלב נרתם מיוזמתו להגנתנו בתמורה לשאריות מזון. רק כעבור מספר שנים הקשר בנינו לבין הכלב התחזק והצלחנו לגלות עוד תחומים שבהם הכלבים יכולים לעזור לנו. למעשה הכלב הוא בעל החיים בעל מגוון התפקידים הגדול ביותר מכל בעלי החיים האחרים העוזרים לנו בחיי היום יום.

כלבי הגנה

הינו התפקיד הראשון והקדום ביותר שמילאו הכלבים. בתחילה כאינסטינקט הישרדותי ולאחר הרבעה סלקטיבית כיצר טהור. תפקיד ההגנה פירושו לחסל איום במידה וקיים, גם ללא הוראה מפורשת מצד בעליו. שלא כמו התקפה, הכלב המגן צריך לזהות ראשית שאכן קיים איום ואם קיים (ורק אם קיים) לפעול לחסלו. מקומות רבים בעולם משתמשים בכלבי הגנה, בעיקר בבסיסים צבאיים ושדות תעופה אך טרנד חדש שחודר בשנים האחרונות לעשירון העליון הוא כלבי הגנה אישיים. נכון להיום כלבת ההגנה היקרה ביותר היא מגזע הרועה גרמני המעורכת ב- 250 אלף דולר, והיא נמכרה ביוני 2011. אחד הגזעים המצטיינים בהגנה הינו הדוברמן שהורבע במיוחד לצורך הגנה על לואיס דוברמן שהיה גובה מיסים.

כלבי תקיפה

שלא כמו הגנה, תפקיד של כלב התקיפה הוא לתקוף על פי פקודה בלבד. הבדל נוסף בין התקיפה להגנה הוא שכלב תקיפה לא זקוק לזיהוי של איום מצד הגורם שאותו הוא אמור להתקיף. עצם הפקודה שנתן בעליו היא עילה מספקת בשבילו בשביל לתקוף. כיום משתמשים בכלבי תקיפה בעיקר למטרות צבאיות, בישראל הגזע נפוץ ביותר לעבודה הזאת הוא הרועה הבלגי – מלינואה.

כלבי התראה

כלבים שמתפקידם לנבוח לפני שגורם זר נכנס לשטח הפרטי של הבעלים. בשונה מכלבי השמירה, כלבים אלו לא תוקפים במידה והגורם הזר נכנס לטריטוריה אלא ימשיכו לנבוח וללכת אחורה עד שבעליהם יפסיק אותם. הגזע המצטיין בתחום הזה הוא הפינצ'ר הננסי.

כלבי שמירה

שלא כמו כלבי ההתראה, הנביחות של כלבי השמירה נועדו על מנת להזהיר את הגורם הזר שלא להיכנס לטריטוריה אחרת יפגע. במידה והגורם אכן נכנס לטריטוריה הכלב יתקוף אותו ויחסל את האיום הפוטנציאלי שהביא עימו. אף על פי שגזעים רבים משמשים ככלבי שמירה הפופולארי ביותר כיום הוא הרוטוויילר אף על פי שבמקור נועד הגזע לרעיית בקר ומשיכת עגלות.

כלבי מזחלות

תפקידו של כלב המזחלות הוא למשוך את מזחלות השלג בתנאי מזג אוויר קשים. לרוב משתמשים במספר כלבים בשביל למשוך מזחלת אחת. הגזע המצטיין במשיכת מזחלות הוא כמובן האלסקן מלמוט שהורבע במיוחד לתפקיד הזה באלסקה.

כלבי סיוע

רבים ומגוונים תפקידי כלבי הסיוע, בתפקידם עוזרים הכלבים לאנשים בעלי מוגבלויות לנהל אורך חיים תקין.

א. כלבי נחייה: הם כלבים שתפקידם לעזור לעיוורים להתמצא בדרך. ראשון כלבי הנחייה היו הרועים הגרמניים שעזרו לאנשי צבא שהתעוורו במהלך הקרבות. כיום הגזעים הנפוצים ביותר למשימה הם הגולדן והלברדור בעלי האופי והמזג המושלם למשימה.

ב. כלבי שמיעה: הם כלבים שמתפקידם לעזור לחרשים להבין מה מתרחש בסביבה. שלא כמו כלבי הנחייה מתוקף תפקידו של כלב השמיעה לעבוד 24 שעות, משום שאם למשל התינוק בוכה באמצע הלילה צריך להביא את ההורים שלו אליו. בעיקרון אין גזע שמיוחד לתפקיד הזה ורוב כלבי השמיעה הם כלבים מעורבים שחוש השמיעה שלהם מעולה וכך גם יצר הסקרנות והמוטיבציה לעבודה.

ג. כלבים לבעלי מוגבלויות: מתפקידם של כלבים אלו לעזור במטלות היומיות של בעליו בעל המוגבלות (כמו למשל כיסא גלגלים, או משותק בידיים וכו'..) מתוקף תפקידם עליהם לפתוח דלתות, להביא את הטלפון, להרים חפצים, לסגור מגירות, להדליק את האור ועוד פעולות יומיומיות שגרתיות שבעליהם לא יכולים לבצע בעצמם. נכון להיום הגזע הפופולארי ביותר לתפקיד הזה הוא הגולדן רטריבר.

ד. כלבים לחולי אלצהיימר: כיום קיים רק פיילוט של כלבים כאלו, ואם נדייק יותר לא יותר מ- 5 כלבים בכל העולם עובדים עם חולי אלצהיימר. נכון להיום זוהי דרגת האילוף הגבוהה והקשה ביותר שניתן להגיע עם כלב. מתפקידו של הכלב לשמור על החולה ולעזור לו במטלות היומיומיות שלו. אך בשונה משאר כלבי הסיוע בעליו (חולה האלצהיימר) יכול לשכוח שהכלב שלו ואולי לחשוב שהוא בכלל לא אוהב כלבים ומתוך ינסה להבריח ולגרש את הכלב. הכלב לעומת זאת צריך להיות מסוגל גם לשמור על עצמו וגם להישאר עם בעליו או לקחת אותו למקום מבטחים.

כלבי טיפול

הם כלבים עם מזג נוח המבקרים באופן קבוע בבתי חולים או במוסדות אחרים ועוזרים בעזרת האופי הנוח שלהם להקל על החולים. מדהים לגלות אך מחקרים גילו שבעלי כלבים מבקרים פחות אצל רופא המשפחה. בעזרת המגע בכלב שרובנו נוטים להמעיט בחשיבותו גופנו נרגע ותהליך ההחלמה הנפשי והפיזי מקבל חיזוק. כל כלב בעל אופי רגוע ונוח יכול לשמש ככלב טיפול, אפילו כלב בית רגיל.

כלבי חילוץ והצלה

כשמם הם, מחלצים ומצילים אנשים מאסונות וממצבים מסוכנים. כלבים אלו מוצאים אנשים בין הריסות בתים, מחלצים מטיילים ממקומות נידחים, ומצילים חיים במקרים שלא ניתן להגיע אל האנשים באמצעים רגילים. לרוב ניתן למצוא את הגזע – בורדר קולי בתפקיד הזה, אף על פי שגם הרועה גרמני והרועה הבלגי (מלינואה) עושים עבודה מצוינת. נחמד לדעת שניתן לאלף גם כלבים קטנים לכלבי חילוץ והצלה. הכלב הקטן ביותר שאולף לכך הוא כלב משטרה ביפן מגזע צ'יוואווה – התואר הרשמי ניתן לו בנובמבר 2010.

כלבי הרחה

או כלבי גילוי, אלו כלבים אשר נועדו לזהות עקבות ריח. ניתן לאלף את הכלב להריח כמעט כל דבר החל מחומר נפץ דרך סמים ועד לדם. בשנים האחרונות מצליחים לאמן כלבים להריח אפילו מחלות ומתוכם גולת הכותרת – סרטן. הכלב בעל חוש הריח המפותח ביותר הוא בלאדהאונד, אך ניתן לאמן כמעט כל כלב בעל חוש ריח מפותח.

כלבי רעיית צאן

כשמם הם – רועי צאן. למעשה כל כלב שלפני שמו מופיע התיאור "רועה" נחשב ככלב רועים. כלבים אלו נועדו לעזור לרועי הצאן לאסוף את העדר הגדול ולנתב אותו בהנחיית הרועה למסלול הנכון. ישנם סוגי כלבי צאן רבים וכל אחד מהם משתמש בדרך אחרת לבצע את עבודתו נאמנה. הבורדר קולי למשל מכוון את העדר על ידי המבט החודר שהוא נותן בכבשים, לעומתו הרועה הגרמני מכוון את העדר על ידי ריצה מסביב לעדר ומידי פעם נשיכה קלה ברגלי הכבשים.

כלבי ציד

אלו כלבים שהיו רצים ליד או לפני סוסי בעליהם ועוזרים במלאכת הציד. יש אשר היו מכוונים את הצייד למקום הציד – כמו הפוינטר (ומכאן שמו) ויש אשר היו הורגים בעצמם כמו הג'ק ראסל טרייר וקוקר ספנייל.

כלבי הבאה

גם הם היו יוצאים עם בעליהם לציד, אך בשונה מכלבי הציד – הם לא היו צדים, אלא מחזירים לצייד את החיה שנורתה על ידו. כלבים אלו הורבעו במיוחד בשל היכולת שלהם להביא דברים כאשר תוך כדי חיזקו להם את תכונת הפה הרחב והעדין על מנת שיכלו לתפוס בקלות חיות יותר גדולות אך עם זאת לא להזיק להם. הכלב המפורסם ביותר בעל היכולות הללו הוא הלברדור רטריבר. שבמקור נועד להחזיר לדייג את הדגים שנפלו מהרשת שלו למים. (אגב מכאן שמו – רטריבר , באנגלית מחזיר).

כלבי "שעשוע"

שעשוע זהו מונח שאני הדבקתי לכלבים האלו משום שאין להם אף תפקיד מהותי מלבד להנעים את זמנו של האדם.

א. כלבי לוויה: כשמם כן הם, ללוות אותנו במהלך חיינו ולהנעים את זמננו. בקטגוריה הזו נכנסים כל כלבי הבית לסוגיהם אשר מלווים אותנו בחיינו היומיומיים ומתנהגים כבני בית לכל דבר ועניין.  

ב. כלבי אצולה: גם כאן זהו מונח שאני הדבקתי, משום שבאופן רשמי הם נקראים כלבי לוויה. אך כלבי האצולה או כלבי המעמד הם כלבים אשר כל מטרתם להראות את המעמד של בעליהם בחברה. בין הכלבים האלו ניתן למצוא את הפאג הסיני שהיה שמור רק לקיסרי יפן ואת הפקינז שנחשב לקדוש בעיני הסינים בשל מראהו ורק נזירים יכלו לגדל אותו.

ג. כלבי תערוכות: אלו כלבים המורבעים אך ורק בשל מראם החיצוני. ותפקידם לזכות בתערוכות יופי לכלבים. ברוב המקרים הבעלים הזוכים הם מגדלי כלבים שבעזרת הזכייה זוכים לפרסום שמם וגושפנקה על טיב עבודתם. בין כלבים אלו ניתן למצוא כמעט את כל סוגי הכלבים בעולם החל מהצ'יוואווה דרך הקולי ועד לדני הענק.

ד. כלבי קרבות: אף על פי שרוב האנשים לא יסכימו שאפשר להכניס אותם תחת הכותרת כלבי שעשוע, הרי שקרבות כלבים נעשו רק למטרה הזו. כלבים אלו הורבעו והושבחו גנטית במיוחד לצורך קרבות כלבים. הקרבות התנהלו בתוך בור שנחפר במיוחד עם זירה עגולה הנקראת פיט (בור באנגלית) כאשר הצופים בקהל הימרו על מי מהכלבים ינצח. בהרבה מהמקרים במקום קרבות כלבים אחד בשני התנהלו קרבות של כלבים עם שוורים. גזע הקרבות הידוע ביותר הינו פיטבול – פיט = בור, בול = שור). כיום קרבות כלבים אסורים על פי חוק ברוב המדינות.

מודעות פרסומת

3 תגובות

  1. […] האחרונה גילו כלבים המשמשים ככלבי הרחה כ- 10 מיליון ליש"ט מוברחים של כספי סמים וזה רק […]

  2. […] כל גזע כלבים הורבע לצורך מטרה מסוימת. מעל ל- 30,000 שנים הכלבים עוזרים לנו במשימותינו השונות כמו ציד, הגנה, רעיי…- רק כדי שיהיה איתנו מישהו. באזור השנים 1,800 לספירה החלו […]

  3. […] בלייר יודעת שטיילור עיוור. ובמרוצת הזמן הפכה להיות כלבת הנחייה שלו, מושכת אותו ברצועה כאשר הם בחצר ומוליכה אותו בדרך […]

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: