כלבים היפואלרגניים

המושג "כלב היפואלרגני" מתייחס לרוב לכלבים היכולים לשהות זמן רב במחיצת אנשים בעלי אלרגיות כאלו ואחרות, בלי לעורר את התגובה האלרגית אצל אותם אנשים. הסברה הרווחת היא שמקור האלרגיה של האנשים הוא מפרוות הכלב, או אם לדייק יותר – מנשירת הפרווה. מכאן, שכלב המשיר פרווה לעיתים רחוקות או בכלל לא, נחשב באופן אוטומטי ככלב היפואלרגני- כלומר כלב שלא מפעיל את האלרגיות. אולם, ממחקרים שנעשו בחודשים האחרונים נמצא כי המקור האמיתי של האלרגיות אינו בפרווה, אלא בחלבון הנמצא ברוק ובשתן, הנדבק לעורו של הכלב. למעשה, ישנם חוקרים שציינו שגם כלב קירח לחלוטין – ללא כל פרווה יכול ליצור את האלרגן. לתופעה זו אנו קוראים גם "קשקשים". תגובות האלרגיה מתחילות להופיע ברגע שקשקשים אלו (האלרגן) באים במגע עם גוף האדם- ע"י נשימה ולעיתים אף על ידי מגע.

חלק מהגזעים נחשבים "היפואלרגניים" משום שאינם משיירים הרבה פרווה, ומשום כך הקשקשים הגורמים לאלרגיות נשארים דבוקים לפרווה שלהם, ואינם משוחררים לאוויר כמו אצל גזעים אחרים. עוד קבעו החוקרים כי, לא באמת קיימים כלבים היפואלרגניים משום שכל כלב מייצר אלרגניים. אבל קיימים סוגי כלבים המפעילים את תגובת האלרגיה אצל האדם ברמה כה נמוכה עד כי לא מרגישים אותה. כמובן שגם כאן קיימים סייגים רבים, משום שישנם סוגי אלרגיות שונות בחריפות שונה, ולכן על מנת שהכלב לא יפעיל את האלרגיה אצל הבעלים יש להתאים את סוג הכלב באופן פרטני ומדויק לאותו אדם.

מכאן ניתן להבין שגם כלבים הנחשבים "היפואלרגניים" משום שמשיירים מעט פרווה או מייצרים מעט אלרגן, יכולים לעורר תגובה אלרגית אצל אנשים מסוימים. אך אם בכלב "היפואלרגני" חשקה נפשכם, אז להלן מספר טיפים לבחירת הכלב וטיפול בו על מנת להשיג תוצאות אופטימאליות בדיכוי התגובה האלרגנית:

  1. רחצו את הכלב באופן תדיר (פעם-פעמיים בשבוע), בעת הרחיצה הרבה מהחומר האלרגני יורד מהכלב.
  2. טפחו את פרוות הכלב, הברישו אותה ודאגו לניקיונה. פרווה נקייה, ועור נושם מפחיתים את הסיכוי ליצירת הקשקשים (האלרגן).
  3. לרוב, עדיף לבחור כלבים קטנים (בגודל הפיזי). זאת משום ששטח הפנים המייצר את האלרגן מאוד קטן אצלם וכתוצאה מכך גם ריכוז האלרגן אליו נחשפים הבעלים. זאת ועוד, שכלבים קטנים מייצרים פחות שתן (פיפי) המהווה מקור אלרגן מרכזי. יתרון נוסף הוא שבשל גודלם הקטן פחות לכלוך נדבר אליהם (כמו אבק, ועובש הנחשבים מקורות לתופעות אלרגיה) וקל יותר לרחוץ אותם.
  4. ככל שהכלב נובח יותר, כך הוא משחרר יותר חומרים אלרגניים לסביבה בזמן הנביחה. מכאן שגם אם הכלב קטן באופן פיזי, חשוב מאוד לבחון את האופי שלו. העדיפו לבחור את הכלב הרגוע יותר, הסבירות שכלב זה ישחרר חומרים אלרגנים נמוכה יותר משום שינבח פחות.

 שימו לב! אל תסמכו על כך שגזע שאינו גורם לאלרגיה אצל אדם מסוים יתאים גם לכם.

 רשימת גזעים הנחשבים היפואלרגניים שניתן למצוא בישראל

פודל
יורקשייר טרייר
בישון פריזה
שנאוצר
מלטז
לאסה הפסו
שיטסו
איירדייל טרייר
לברדודל

מודעות פרסומת

2 תגובות

  1. […] סובלת מאלרגיה לפרוות כלבים. כלבי הווטר ספנייאל נחשבים ככלבים היפואלרגניים – אשר מפיצים מעט אלרגניים […]

  2. […] 4: כלבים היפואלרגניים בשנים האחרונות ישנה עליה במספר הבעלים המבקשים כלבים עם […]

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: