טיפים לשבועות הראשונים של הכלב בבית


מקום לינה:

בחרו בפינה שקטה בבית והכינו לו מיטה נוחה. מומלץ לבחור את סוג המיטה הנכונה לצרכים של הכלב ושלכם. תוכלו לקרוא עוד על בחירת המיטה האידאלית בכתבות שלי.
לאחר שבחרתם את הפינה של הכלב, השתדלו לא להזיז אותה הרבה. כמובן שמותר לשנות את הדעה מידי פעם לגבי המיקום אך יש להבין שהכלב הוא חיית הרגלים וככזה קשה לו עם שינויים. השתדלו שהפינה שבחרתם תהיה הפינה הקבועה שלו.
.
מקום אוכל ומים:
מומלץ לקבוע מהיום הראשון היכן ימוקמו קערות האוכל והשתייה של הכלב ולא לשנות את המיקום. מומלץ להשתמש בכלים העשויים מחומר אל-חלד לצורך היגיינה מרבית (גם קל יותר לנקות אותם) ויש לדאוג לשטיפה ולניקיון הכלים לפחות פעם בשבוע. אם הכלב בעל אוזניים גדולות (כמו באסט, קוקר ספנייל וכו') השתדלו שהכלים יהיו בעלי שוליים צרים וגבוהים על מנת שהאוזניים לא יכנסו לתוך המים והאוכל.

מים:
 יש להשאיר מים זמינים לכלב לכל שעות היום, מלבד השינה בלילה. לפני שתלכו לישון – שפכו את המים המיותרים, ומלאו מים חדשים רק בבוקר כאשר אתם קמים.

אוכל:
 ישנם סוגי מזון רבים- חלקם טובים יותר וחלקם טובים פחות. מידע בנושא מזונות והרגלי תזונה נכונים תוכלו למצוא בכתבה "תזונה נכונה" בכתבות שלי.

בטיחות:

הרוב המוחלט של הכלבים מאוד סקרן, אך ישנם מקומות וחפצים שונים בבית שיכולים להזיק לו. התחשבו בתכונות האופי ומאפייני הכלב החדש והשתדלו למנוע את הסכנות הפוטנציאליות בבית שלכם.
אם הכלב קטן או רזה, השתדלו לחסום ברשת כל חלון או דלת העשויה מסורגים (שדרכם הוא יכול לעבור). לרוב בבתים עם גינות, הגדר עשויה מסורגים אשר מרווחים בניהם מספיק כך שכלבים קטנים יכולים לעבור לחצר השכנים או אפילו לרחוב עצמו. האיבר העיקרי שבעזרתו חוקר הכלב את הסביבה הוא הפה שלו ולרוב הכלב יכניס חפצים לפה על מנת לעמוד על טבעם. לכן הימנעו מהשארים חפצים מסוכנים כגון- תרופות, מוצרי חשמל, מוצרי ניקוי, משחקי ילדים, חפצים חדים ועוד בסביבה הנגישה לכלב.

שקט נפשי:
סביבה חדשה לכלב היא גורם מספר אחד ללחץ. וכלבים פורקים את הלחץ באופנים רבים – שלרוב אנו מגדירים אותם כנזק… על מנת להימנע מהלחץ הנפשי בימים הראשונים השתדלו שהימים הראשונים שיעברו על הכלב בבית יהיו ללא אורחים כלל (יוצא מהכלל הוא גור בתקופת חשיפה – בתקופה זו חייבים לחשוף אותו לכמה שיותר אנשים). בנוסף הגדירו לו כללים וגבולות כמו שעות טיול, שעות לינה ואכילה והשתדלו להימנע מהתנהגויות שיהפכו להתנהגויות לא רצויות בעתיד כמו קפיצה על ספות, משיכה ברצועה, קפיצה על אנשים וכו'. השתדלו לדבוק בכללים שהגדרתם- כללים אלו יהוו את המסגרת ההתנהגותית לכלב, ובכך יקנו לו את השקט הנפשי, שכן הוא ידע מה מצופה ממנו ומה תפקידו בכל סיטואציה.


בריאות:

לפני שתביאו את הכלב החדש הביתה מהמכלאה/בית הגידול קחו את הכלב ישר לווטרינר לבדיקה רפואית כללית, קביעת תוכנית חיסונים, רישום הכלב והשתלת שבב. מומלץ מאוד לא להכניס את הכלב הביתה לפני שהווטרינר יבצע את הבדיקה הרפואית המתאימה – לצורך כך קבעו תור לווטרינר מבעוד מועד.
בישראל קיים חוק הכלבת המחייב כל כלב בחיסון – לעיון בחוקים נוספים לחצו כאן.
ההמלצה האישית שלי היא לסרס/לעקר את הכלב. יתרונות של עיקור/סירוס הכלב  וההשפעה של הסירוס על התנהגות הכלב מפורטים בכתבות שלי.  במקרים של הקאות בלתי מוסברות, שלשולים כבדים, טמפרטורת חום גבוהה או עייפות קיצונית החישו את הכלב באופן מיידי לווטרינר לצורך בדיקות מתאימות. ניתן לקרוא מעט על המחלות הנפוצות ודרך ההתמודדות איתם בכתבה שלי "מושגים בווטרינריה ששווה לדעת".
ישנם גזעי כלבים (כמו הפקינז) אשר שקי הדמעות שלהם יוצרים דמעות רבות, אשר מתייבשות באזור העיניים ומהווים מצע אידיאלי לחיידקים – נקו את אזור העיניים של הכלב כל יום או יומיים עם מטלית לחה ווודאו שאזור פי הטבעת של הכלב חשוף, כך ששאריות הצואה לא ידבקו לפרווה.
.
פרעושים וקרציות:
עוד לפני שהכלב יחקור את הבית, מומלץ מאוד להעביר את הכלב טיפול נגד פרעושים וקרציות. בין הדרכים לטיפול בבעיה: שמפו מיוחד, קולר נגד קרציות, קפסולות נגד פרעושים, תספורת ואף זריקה של הווטרינר נגד הטפילים הללו.
שימו לב! שמפו של בני אדם אינו מתאים לכלבים מאחר ורמת החומציות של הכלב שונה משל בני האדם והשמפו שלנו יכול לגרום לכלב לגירויים חמורים בעור. מומלץ להתייעץ עם ווטרינר לגבי הסוג השמפו המומלץ לכלב שלכם.

.

כך תדעו שלכלב יש פרעושים וקרציות:
בדקו את אזור עצם הזנב של הכלב, העבירו את היד בעדינות כנגד כיוון צמיחת הפרווה וגלו את העור המקומי. אם נתקלתם בנקודות שחורות הנראות כלכלוך על הפרווה – סימן שיש לו פרעושים. נקודות שחורות אלו הם למעשה שאריות הצואה של הפרעושים. בדקו את תנוך אוזניו של הכלב, מקום זה מועדף על הקרציות.

בניית קשר ראשוני עם הכלב:
במהלך הימים הראשונים של הכלב בבית עליכם להשגיח עליו ב- 4 עיניים, כאילו תינוק חדש הגיע הביתה. שימו לב לכל מיני התנהגויות כאלו ואחרות של הכלב ונסו להבין אותו. אם הכלב התחיל לנוע במהירות בבית, מסתובב סביב עצמו ולעיתים אף קצת מיילל – זה סימן שהוא צריך לצאת לטיול צרכים. יהיו ערניים להתנהגות הזו שכן זהו הצעד הראשון בחינוך לצרכים בבית. אם הכלב מפהק המון או מלקק את האף הרבה ותוך כדי מתגרד ככל הנראה הוא נמצא בסיטואציה שאינו מבין אותה או בסיטואציה שמפחידה אותו. נסו להבין מה הלחיץ את הכלב בסיטואציה הזו והשתדלו להימנע ממנה בעתיד או לנסות לסביר אותה לכלב באופן בו הוא יבין.
גערו בכלב אם עשה מעשה אסור – אך וודאו כי לא גערתם מאוחר מידי. אם עברו 2-3 שניות מהרגע שבו הכלב ביצע את המעשה ועד שהבחנתם בכך… אין טעם לגעור בו משום שהוא לא יבין על מה אתם כועסים – מבנה המוח של הכלב לא מסוגל לקשור בין מעשה לתוצאה בפרק זמן ארוך שכזה.

מודעות פרסומת
%d בלוגרים אהבו את זה: