השפעת התנהגות כלבים על בעליהם

מחקרים אשר נעשו לאחרונה על השפעות בעלי חיים על בעליהם הראו כי אנשים אשר בבעלותם בעלי חיים, וכלבים בפרט, הם אנשים בריאים יותר, בעלי קשרים חברתיים טובים יותר ובמצב נפשי טוב יותר. ההשפעות מוסברות ברובן במונחים של גורמים מתווכים כגון פעילות גופנית מרובה יותר של בעלי כלבים אשר מטפלים בהם, משחקים איתם ויורדים איתם לטיולים, לעומת מי שאינו בעל כלב אשר אינו עוסק בפעילויות אלו. חלק אחר של ההשפעה מיוחס להורדת לחץ ומתח נפשי בעקבות האינטראקציה עם הכלב. תהי אשר תהי הסיבה אשר בגללה המגע והטיפול בבעלי חיים עוזרים ומשפרים את איכות חיי בעליהם, אין ספק כי בסופו של דבר איכות חיים זו משתפרת.

השפעתם של כלבים על יכולת ההבראה

מחקר אשר נעשה על ידי פרידמן ותומס בשנת 1985 גילה מתאם בין הסיכוי לשרוד בשנה שלאחר אירוע לבבי בין אנשים שהיה להם בעל חיים לעומת אנשים אשר לא היה להם בעל חיים. מקרב אלו שהיה להם בעל חיים, רק מעט פחות מ-6% נפטרו במהלך השנה שלאחר האירוע. מבין חסרי בעלי החיים, מעט יותר מ-28% לא שרדו את השנה הראשונה.

תוצאות מחקר זו אוששו על ידי מחקרי המשך שנעשו בשנים שלאחר מכן. במחקרים אשר ניסו לעקוב אחר הסיבות לתופעה התגלה כי הורדת רמת החרדה הביאה לשיפור תפקודי הגוף, הפסיקה שחרור הורמוני מתח מזיקים, ושינתה את רמת מוליכות העור. הורדה זו ברמת החרדה הביאה לשיפור במצבו של האדם. ככל שהקרבה בין בעל החיים הייתה רבה יותר והטיפול בבעל החיים היה אינטנסיבי יותר, כך גדלה גם ההשפעה על מצבו הבריאותי של האדם.

במחקרו של Franti בשנת 2000, נבדקו 488 בתי אב באזור יחיד בארה"ב. נמצא כי היו שינויים משמעותיים בדיווחי אנשים בין מגדלי בעלי החיים ובין אם לאו. אם 25% מבני ה- 65 ומעלה דיווחו על כאבי ראש, רק 14% מבין בעלי הכלבים דיווחו על כך. ירידה ניכרה לא רק במספר כאבי הראש אלא גם בדיווחים על בעיות לב, יתר לחץ דם ואפילו סרטן. מחקרים נוספים הראו כי טיפול בבעל חיים מוריד את רמות הכולסטרול והטריגליצרידים וכך דואג לשמירת בריאות בעליו.

השפעתם של הכלבים על החיים החברתיים והרגשיים

התמודדות עם מצבים כבדידות מביאה לא מעט זקנים למצבים נפשיים קשים. טיפול וקשר עם בעל חיים מהווה פתרון טוב למצבים אלו. במחקר שנעשה על ידי סיגל בשנת 1990, דיווחו 75% מבין 1000 מרואיינים כי בעל החיים מספק להם חברה. 25% דיווחו כי נוכחותו של בעל החיים משרה עליהם בטחון ו-21% דיווחו כי בעל החיים משרה עליהם את התחושה שהם נאהבים. גריטי בשנת 1991 מצא כי קשר עם בעל חיים עזר בהתמודדות עם מות בן או בת הזוג, ואילו מחקר של הארט בשנת 2000 גילה כי גם חולי אלצהיימר הפגינו מעט פחות בעיות התנהגות, רמת האלימות והחרדה שלהם הייתה נמוכה יותר במידה והיה בעל חיים בביתם.

ההשפעה של בעלי החיים על החיים החברתיים והרגשיים ניכרת לא רק בקרב קשישים. גם ילדים נוטים לפתח קשרים חבריים עם בעל החיים ומבוגרים נוטים להתייחס לחיות המחמד כילדיהם ונקשרים אליהם קשר ראשוני הדומה להיקשרות עם ילד או תינוק.

קיומו של בעל חיים מגיב שאינו שיפוטי או מדבר מאפשרת לאנשים המתקשים במתן אמון ותקשורת אנושית להשליך את רגשותיהם על החיה ולבטא באמצעותה את רגשותיהם. הקשר עם בעל החיים תורם להרגעת האווירה ללא הוספת אלמנט שיפוטי.

התאמת בעל החיים למטופל בתהליכי טיפול ופעילויות עם בעלי חיים

כאשר באים לטיפול באמצעות בעלי חיים, אחד השלבים הראשונים הוא התאמת הכלב למטופל. על הכלב להתאים לא רק מבחינת סוגו וגזעו למטרות הטיפול או הפעילות, אלא גם יש להתחשב במזגו והתנהגותו של הכלב הספציפי, והתאמת המזג והכלב למטופל.

במהלך קורס אילוף כלבים יסודי וטוב, לומדים המאלפים לעתיד לזהות את דפוסי ההתנהגות של הכלב ולהבין את ההשפעות של דפוסי התנהגות אלו על המטופלים ועל בעלי הכלבים. כאשר הקשר הזה מאובחן, ניתן להתאים לכל אדם ולכל מטופל את הכלב הטוב ביותר המתאים לצרכיו.

קורס אילוף וטיפול באמצעות כלבים אינו מתאים לכל אדם. רק אנשים אשר יש להם גישה לבעלי חיים, אהבה רבה לבעלי חיים ורצון לעזור, מתאימים לקורס כזה.

קורסי אילוף כלבים קיימים ברמות שונות ולא קיים גורם הדואג לזהות אחידות בתכנים הנלמדים. זו הסיבה בגללה יש לברר היטב מה נלמד ומה היא ההכשרה אותה מקבלים במהלך קורס האילוף. ככל שישנה חשיפה רבה יותר לסוגי אילוף וגישות שונות לאילוף, כך ייטב. נושא נוסף החשוב מאד במהלך קורס אילוף כלבים הוא נושא הפרקטיקה המעשית. ללמוד את הדברים בתיאוריה זה טוב ויפה, אך יש להתנסות גם במקרים שונים המגיעים מהשטח כדי ללמוד לזהות ולהבחין בדפוסי התנהגות שונים ואת הדרך הנכונה להגיב אליהם.

מודעות פרסומת
%d בלוגרים אהבו את זה: