הסבירות למחלות גנטיות אצל כלבים גזעיים

במשך אלפי שנים אנו משנים את מאפייני בעלי החיים הסובבים אותנו בשביל המטרות שלנו. כלבים הם אולי החיה שהברירה המלאכותית של האדם ניכרת בה ביותר. כלבים הורבעו לאורך ההיסטוריה לצורך התאמתם לעבודות גופניות כמו גרירת מזחלות, שמירה, רעייה, ציד ולעיתים לצורך לוויה בלבד או לצורך היופי.

 על מנת ליצור/לפתח גזע כלבים שיש לו מאפיין המייחד אותו מרביעים 2 כלבים בעלי אותו המאפיין. באופן מעשי מרביעים 2 כלבים שיש בניהם דמיון גנטי או שהם קרובי משפחה. אך ההרבעות הללו הביאו להידרדרות הרסנית של אוכלוסיות הכלבים הגזעיים. בעוד שהתכונות שרצו להבליט בכלבים אכן בלטו יותר, הרי בחלוף הדורות החלו להופיע בעיות בריאותיות והתנהגותיות. מחקרים גנטיים קבעו כי גיוון גנטי (ברירה טבעית) הינו הכרחי לשיפור המטען הגנטי בכל רמותיו. ככל שהגיוון הגנטי רב יותר כך בעל החיים נהנה מאורך חיים בריא וארוך יותר. עם זאת חוסר הגיוון הגנטי (ברירה מלאכותית) גורם למטען גנטי חלש יותר הן מבחינה בריאותית והן בתצורת מוטציות לא רצויות ובעיות פוריות.

 כך קרה שכלבים גזעיים נולדים ברוב המוחץ של המקרים עם בעיות גנטיות תורשתיות שלא ניתן להעלימם אלא אם ירביעו אותם עם גזעים אחרים (אך כאן נאבד את המאפיין המייחד את הגזע). לדוגמה נמצא כי לקוקר ספנייאל קיימים 69 פגמים תורשתיים, לבוקסר 47, לרועה הגרמני 82, לדוברמן 56 והרשימה עוד ארוכה וכוללת בתוכה את כל גזעי הכלבים הידועים לאדם. הפגמים הגנטיים האלו הן מחלות תורשתיות מובהקות התלויות בגן יחיד המשכפל את עצמו מדור לדור ולרוב מתבטא בחוסר באנזים מסוים, בחוסר חלבונים חיוניים או במחלות והפרעות מורכבות יותר.

 לעיתים בעיות הקיימות בכלבים הגזעיים צצות כתוצאה מהמבנה שפותח אצל הכלבים הללו במתכוון כתכונה של הגזע עצמו. הדוגמאות הנפוצות ביותר (המהוות רשימה חלקית בהחלט ממכלול הבעיות):

1. דיספלזיה של האגן – לרוב הגזעיים הגדולים סובלים מחיבור לא תקין של עצמות הירך לאגן. כתוצאה מכך מתפתחות דלקות פרקים, צליעות ובמקרים קשים אף אובדן תפקוד הרגליים.

2. בעיות נשימה בגזעי כלבים בעלי ראש פחוס כמו הבולדוג, פקינז, פאג ודומיהם.

3. קשיים בלידה אצל כלבים שהגוף שלהם חסר פרופורציה כמו הבולדוג – בעל ראש גדול מאוד, או הצי'וואווה והיורקשייר טרייר שמבנה הגוף שלהם קטן מידי והעוברים גדולים מידי. לרוב גזעים אלו זקוקים לעזרה של ניתוח קיסרי בשביל להמליט.

4. פרווה שלא נושרת אומנם לא נחשבת כמחלה אך ללא טיפוח הפרווה הכלב סובל מקשרים קשים וזיהומי עור רבים. ניתן לראות זאת בכלבים הנחשבים כלבים היפואלרגניים כמו המלטז, שי טסו ועוד.

 בעוד שחלק ממגדלי הגזעים המקצועיים הפנימו את ההשלכות ההרסניות על הכלבים, חלקם עדיין מנסים לטמון את ראשם באדמה בטענה שהמחקרים הללו אינם נכונים. אך המחקרים אינם משקרים – הסבירות לפגיעה גנטית תורשתית אצל כלבים גזעיים גבוהה בעשרות מונים מאותה הפגיעה בכלבים מעורבים.

 הסרטון מוקדש כולו לנושא המחלות הגנטיות התורשתיות אצל כלבים גזעיים.

מודעות פרסומת

תגובה אחת

  1. […] השנים כפי שהיו מיועדים להיות בזמן שיכלו למלא את מטרתם- ואת ההקצנה כפי שקיימת כיום. (יש לזכור כי קיימים גם מספר גזעים שלא שונו ונשארו […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: