האם הכלב הוא חיית להקה

כתוצאה ישירה מהתיאוריה בה הכלב הגיע מהזאב או לחלופין שלכלב ולזאב ישנו אב קדמון משותף רבים מאמינים שהכלב הוא חיית להקה – וזאת משום שהזאבים חיים בלהקה. בשביל לאמת או להפריך את התיאוריה הזו עלינו קודם להבין מהי להקה.

ההבדל היחיד בין המושגים משפחה ולהקה הוא שמשפחה מתייחסת לבני האדם ולהקה מתייחסת לבעלי חיים. הגדרת המושג – היא מוסד חברתי המאגד יחידים לקבוצה שיתופית וחברתית של שני פריטים או יותר המזהים את עצמם כקשורים זה לזה לרוב על ידי קשר דם. על מנת להגדיר אדם כאדם משפחתי או חיה כחיית להקה עלינו לבחון היטב את הצורך של אותו גורם במשפחה או בלהקה. על מנת לפשט את הדברים – אדם יוגדר כאדם משפחתי אם ורק אם הוא מרגיש את הצורך הנפשי להעביר את חייו עם משפחתו (לאכול, לישון ולהיות בחברתם באופן שגרתי). אותו הדבר תקף גם על הכלב. הכלב יוגדר כחיית להקה אם ורק אם הוא מרגיש את הצורך הנפשי להעביר את חייו עם להקתו.

נסתכל על מעט עובדות:
א. רובם המוחץ של הכלבים לא חיים בלהקה כהגדרתה, כלומר לא חיים עם כלבים אחרים המוגדרים כבעלי קשר דם ישיר עמם (אבא/אמא, אחים/אחיות).
ב. כלבי רחוב המסתובבים יחדיו (ולא בעלי קשרי דם) – לא בהכרח נשארים כקבוצה ולעיתים קרובות מאוד מתפצלים (כל כלב לדרכו).
ג. ישנם כלבי בית המחליפים בעלים או ש"בורחים בלי להסתכל אחורה" אף על פי שחייהם נהדרים עם הבעלים הנוכחי.

מתוך הגדרות ועובדות אלו אנו יכולים כבר להבין כי ישנם כלבים שהצורך הנפשי שלהם בלהקה חזק יותר וכאלו שהצורך חזק פחות אם בכלל קיים. ולכן ישנם כלבים שלא ניתן לקרוא להם "חיות להקה". עם זאת אנו יודעים בוודאות כי אחד מהצרכים הנפשיים הבסיסים ביותר לכלב (ולאדם, מתבודד ככל שיהיה) הוא הצורך בחברה. כלומר הצורך להיות בחברת פריטים בעלי יכולת לתקשר אחד עם השני.

אומנם אנחנו לא יכולים להגדיר את הכלב כחיית להקה על הפירוש היבש שלה, אך אנו כן יכולים להגדיר את הכלב כחיה חברתית שהצורך הנפשי שלה בחברה (בין אם היא כלבים בעלי קשרי דם או ללא קשרי דם, או בין אם היא עם פרטים שלא מאותו זן כמו בני האדם וחיות אחרות) הוא לעיתים אף צורך קיומי.

לסיכום

הכלב (בדגש על הכלב הביתי שלנו) אינו "חיית להקה" וגם אינו חי בתוך "להקה". עם זאת הכלב הוא חיה חברתית, וזקוק לסביבה תומכת ואוהבת בשביל השקט הנפשי.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: