האם הכלב הגיע מהזאב

מקור מוצאו של הכלב הינו תחום מרתק ורחב אשר מהווה את הבסיס לרוב תיאוריות ההתנהגות ותורות האילוף הקיימות כיום בעולם.

כיום התיאוריה הרווחת המקובלת בעולם היא שהכלב הינו צאצאו הישיר של הזאב (או אם להיות מדויקים יותר – הזאב המצוי המוכר לנו כיום, באנגלית grey wolf). על פי התיאוריה- הזאב הוא שהתחיל להתקרב לאדם וכשהאדם ראה כי טוב החל לביית אותו ובהתאם לכך אף להתערב בגנטיקה שלו לטובתו. התיאוריה תפסה תאוצה רבה מאוד לאחר פרסום הספר "אדם פוגש כלב" מאת קונראד לורנץ שראה אור לראשונה בשנת 1949. קונראד תיאר בספר את השתלשלות האירועים שהובילה בסופו של דבר למפגש הבלתי נמנע בין הכלב והאדם וכן את תפיסת העולם של הכלב. תיאוריה זו נתמכה בממצאים מדעיים רבים ובניהם אף העדות הקדומה ביותר באותו הזמן לקרבה בין הכלב לאדם והיא עצמות האישה והכלב לפני 12,000 שנים בעמק החולה שבצפון הארץ.

עם זאת נמצאו בשנים האחרונות מספר ממצאים ארכיאולוגים מהווים סתירה מוחלטת לתיאוריה זו. ממצאים כמו מאובני כלבים שגילם הוערך בכ- 30,000 שנים הוכיחו כי עם התפתחות האדם התפתח גם הכלב ולא כפי שחשבו עד כה שקודם התפתח האדם ולאחר מכן הוא ביית את הזאב ויצר את הכלב. מכאן נובע שהאדם לא ביית זאב אלא שהאדם ביית כלב. העובדה שהאדם ביית את הכלב ולא את הזאב זעזעה את עולם הכלבנות העולמית שהחל לחפש את האמת מאחורי התיאוריות המקובלות. עם זאת רוב רובו של עולם הכלבנות (לצערי הרב) החליט להתעלם ממשמעות הממצאים ונשאר דבוק לאמונתו בתיאוריות הישנות. ואם חושבים על כך אין זה פלא הרי לשינוי התיאוריה הבסיסית ישנה השפעה עמוקה ורחבה על כל תהליכי הטיפול והאילוף המקובלים כיום שהוכיחו את עצמם פעם אחר פעם.

אז על פי התיאוריות החדשות הכלב הגיע מזאב או לא?

התשובה לכך היא כן ולא. הכלב אכן צאצאו הביולוגי של הזאב, אבל לא הזאב המצוי כפי שאנו מכירים כיום. על מנת להסביר זאת בפשטות נוכל להשוות את תהליך האבולוציה של הכלב לתהליך האבולוציה של האדם. כאמור אנחנו (בני האדם) הגענו מהקוף – אך המשפט הזה מנוסח באופן הפשטני על מנת להסביר את הנושא לכלל בני האדם. המשפט המנוסח באופן מקצועי יותר הוא: גזע המין האנושי ה- "הומו ספיינס" התפתח אבולוציונית מגזעי קופי-אדם קדומים. למשל אחד מקופי האדם הקדומים הינו ההומו ארקטוס שחי לפני כמעט 2 מיליון שנה. מתוך קופי האדם האלו התפתחו באופן אבולוציוני בני האדם וגם שאר מיני הקופים המוכרים לנו כיום כמו השימפנזה והגורילה. עם זאת ואף הקרבה האבולוציונית השימפנזים והגורילות אינם בני אדם. בשביל לסכם – האדם אומנם הגיע מהקוף, אך לא מהשימפנזה שאנו מכירים ורואים כיום בגני החיות אלא מקוף-אדם קדום שנכחד מזה מאות אלפי שנים.

נחזור לכלבים – את אותו משפט מסכם של הפסקה הקודמת ניתן גם לומר על הכלב המודרני. הכלב אומנם הגיע מהזאב, אך לא מהזאב שאנו מכירים ורואים כיום בגני החיות שהוא למעשה "הזאב המצוי", אלא מזאב קדום שנכחד מזה עשרות אם לא מאות אלפי שנים. הכלב הוא לא צאצא ישיר של הזאב המצוי, אלא שלזאב המצוי ולכלב יש אב קדמון משותף. אז- כן, הכלב הגיע מהזאב (הקדמון) ולא הכלב הוא לא זאב והוא לא הגיע מהזאב המצוי המוכר לנו כיום.

התרשים הוא הפיצול האבולוציוני של משפחת הכלביים כפי שמוכר לנו כיום. ניתן לראות בבירור שמקור הכלב והזאב המצוי הוא מאותו אב קדמון ושהכלב אינו הצאצא הישיר של הזאב המצוי כפי שגורסת התיאוריה הישנה.

הפיצול האבולוציוני של משפחת הכלביים

מודעות פרסומת

4 תגובות

 1. […] בעקבות הגילויים של השנים האחרונות בתחום – בשאלה האם הכלב הגיע מהזאב  והגילוי שלכלב אין מעמדות היררכיים חזרו החוקרים […]

 2. מהו האב הקדמון של הזאב והכלב?
  התרשים מאד מסובך, אשמח אם תסביר מאיזה זן מבין הזנים שלמעלה התפתחו הזאב והכלב.

  • שימי לב לתרשים הכחול – תוכלי לזהות שני ענפים: אחד של הכלב DOG, והשני של הזאב המצוי GREY WOLF. שני ענפים אלו מתחברים לענף אחד. אותו הענף הוא האב הקדמון של שני סוגי החיות.

   הפיצול בין שני סוגי החיות התרחש לפני כמה מאות אלפי שנים (לפי הערכה).
   כך שהכלב כפי שאנו מכירים כיום – אינו התפתח מהזאב כפי שאנו מכירים כיום.
   ממש כפי שהאדם שאנו מכירים כיום – אינו התפתח מהקוף שאנו מכירים כיום.

   לגבי השמות הספציפיים של כל זן וזן – תצרכי לפנות לגורמים מקצועיים בתחום הזאולוגיה והמחקר של המאובנים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: