דומיננטיות ומעמד היררכי בכלבים

קונרד לורנז (Konrad Lorenz) נחשב מחלוצי החוקרים שבדקו את יחסי הגומלין של החיות עם סביבתם. קונרד שנולד ב- 1903 כתב ספרים רבים בתחום כאשר הפופולארי ביותר והאחד אשר הביא אותו לראש רשימת החלוצים בתחום הוא הספר – "אדם פגש כלב". בספר מתאר קונרד (ביחד עם איורים) כיצד מתנהלים יחסי הגומלין בתוך להקת כלבים. הספר שהכה גלים בכל העולם הפיץ את התאוריות שהפכו לאבן היסוד בכל הקשור להבנת עולם הכלב, ולהלן עיקרם:

 1. הכלב הינו צאצא ישיר של הזאב ומתוך כך נגזרים גם יחסי הגומלין שלו עם הסביבה.
 2. הכלב חי בלהקה.
 3. הלהקה מאופיינת בסדר היררכי ברור מאוד, כאשר בראש הלהקה נמצא הזכר האלפא אשר שולט בכל הנעשה בלהקה ועל פיו יישק דבר.
 4. הכלב ישאף תמיד להיות בראש הלהקה.

מפתיע לגלות שעולם המדע מעולם לא בדק לעומק את התאוריות של קונרד ואף לא פקפק בדרך שבא הגיע למסקנות הללו, זאת לפחות עד לפני מספר שנים כאשר פורסמו מספר עובדות שגרמו להעלות ספקות בנוגע לתאוריות שלו. להלן חלק מהעובדות שמצאו:

 1. אכן קונרד ביצע תצפיות על כלבים שונים אך רוב רובם של התצפיות נעשו תחת "תנאי מעבדה מבוקרים" ולא כתצפיות שטח.
 2. הכלבים שהשתתפו במחקריו היו לרוב כלבי הסקי ודומיהם אשר המראה שלהם משתווה למראהו של הזאב המודרני.
 3. קונרד היה חבר במפלגה הנאצית, וכך גם הייתה המנטליות בחייו אשר ככל הנראה השפיעה על הטיית תוצאות התצפית.

על פי המחקרים האחרונים כיום הוכיחו כי הכלב אינו צאצא הישיר של הזאב המודרני ואינו זאב בפני עצמו. מידע נוסף בנושא זה תוכלו לקרוא במאמר: האם הכלב הגיע מהזאב. כאשר תוצאות המחקרים הללו החלו להכות גלים בעולם, התערערה עצם היסוד עליה מושתתות כלל התאוריות של קונרד ובניהם הוכיחו שהכלב אינו חיית להקה. מידע נוסף בנושא זה תוכלו לקרוא במאמר: האם הכלב הוא חיית להקה. כאשר שתי התאוריות האלו הופרכו נותר היה רק להסיק שגם התאוריה הגורסת שלכלב יש מעמד היררכי ושהוא שואף להיות דומיננטי אינה נכונה. וכאן אנחנו כבר מתחילים לפנות להגיון הבריא של כל אדם.

האנשה – הינה ייחוס תכונות אנושיות למי שאינו אדם. קל מאוד לבצע האנשה והאמת שקשה מאוד להימנע ממנה – במיוחד בעלי הכלבים. אנו כבני אדם תופסים את העולם באופן מסוים ומאמינים כי שאר בעלי החיים תופסים את העולם בדיוק כמונו. אך זוהי טעות, שכן הם אינם אנושיים. החושים, היצרים, היכולות ובעיקר ההתפתחות השכלית של בעלי החיים שונה בעשרות אם לא אף מאות ואלפי מונים משל האדם. אנו, בני האדם, חיים בחברה המקיימת סדר מסוים וכל תת חברה מורכבת מחוקים, מסגרות ומעמד היררכי.
דוגמאות –

 • אנו נולדים למשפחה בה ההורים (האנשים המבוגרים) מחליטים החלטות בשביל הילדים (האנשים הצעירים).
 • בגן – ילדים->עוזרת גננת->גננת->מנהלת.
 • בבית הספר- תלמיד -> מורה-> מנהל בית ספר->מנהל מחלקת חינוך.
 • בצבא- חייל->נגד->קצין (כל אחד בדרגות שונות).
 • בחיים – אזרח->רשות מקומית->רשות מחוזית->ממשלה->ראש הממשלה…
 • על פי אורח חייו של קונרד חבר המפלגה הנאצית- ישנם אנשים בעולם שהם במעמד גבוה  יותר (הגזע העליון) מאנשים אחרים (גזעים נחותים), ולכן הגזע העליון הוא השליט. לגזע העליון ישנו מנהיג אלפא שאין עליו עוררין (דיקטטורה) והוא אשר קובע את כל הנעשה בתחומי החברה (הפירר).

אוכל לתת דוגמאות רבות נוספות, אך אני מאמין שהבנתם את הנקודה. מאחר ונולדנו לתוך החיים הללו קשה לנו מאוד לחשוב שיש גורם שמנהל את חייו באופן אחר. וכך אנו מאנישים את הכלב כאשר אנו מאמינים כי הוא מנהל בדיוק את אורח החיים שלנו.

צורת המחשבה של הכלב ואך מבנה מוחו כה פשוט לעומת מבנה מוחו של האדם עד כי לרבים קשה ללמוד את תפיסת עולמו. מושגים כגון שליטה, מנהיג, דומיננטיות והיררכיה הם כה מופשטים ולא מובנים בעיני הכלב עד כי במוחו מצטיירים כגיבוב של הבהרות. ומכאן שבטח ובטח שלא יוכל ליישם את משמעותם. בשנים האחרונות אני מנסה להפיץ את המידע הזה בקרב לקוחותיי ועל מנת להבין את כוונתי החלטתי לפרוס בפינכם את הטענות שקיבלתם מהם כנגד. כיצד להחליט איזה מהטיעונים נכון? ובכן, ההמלצה שלי – קחו בחשבון את תוצאות המחקרים האחרונים, אך יותר מכל השתמשו בהגיון הבריא שלכם והימנע מהאנשה.

בעלים: "הכלב שלי דומיננטי – הוא חייב לקבל ראשון את כל מי שנכנס דרך הדלת ואפילו קופץ עליו".
הסבר: הכלב הוא חיה אוהבת וחיית הרגלים. כאשר מרגילים את הכלב שבכל פעם שהוא קופץ עלינו הוא מקבל אהבה, ליטופים וחיבוקים – כך הוא גם יצפה שיתנהגו כל שאר הסובבים אותו. מתוך כך הוא מתלהב כאשר מגיעים אנשים חדשים רץ ראשון לדלת כחסר סבלנות לגלות מי הגיע וקופץ על האורח בשביל לקבל ליטופים.

בעלים: "ההסבר שלך לא רלוונטי לגבי הכלב שלי, משום שהוא מגרגר בכל פעם שהוא שומע מישהו מחוץ לדלת, והוא נובח ולעיתים תוקף את אורחים שנכנסים. זה לא מתוך אהבה אלא מתוך דומיננטיות להראות מי שולט בבית"
הסבר: הכלב מתנהג כפי שחינכו והרגילו אותו להתנהג, הכלבים הינם תוצר ישיר של חוויות חייהם. כאשר מתחשבים בכל הגורמים הללו ולוקחים בחשבון גם את האופי האינדיבידואלי של הכלב ניתן למצוא שלל סיבות להתנהגות. אחת מהן לדוגמה היא במידה והכלב חששן/פחדן – במקרה זה סביר להניח שהכלב מגרגר לפני שמישהו פותח את הדלת משום שהוא חושש ממנו. זוהי תצורת תקשורת כלבית ואם תרצו בשפה שלנו: "אני לא יודע מי אתה, או מה הכוונות שלך אך דע כי אנחנו מסוגלים להגן על עצמנו – ולכן אני נותן לך הזהרה מראש, אנא הסתלק". מאחר והאורחים לא מתכוונים להסתלק, כאשר פותחים את הדלת הכלב תוקף משום שזוהי צורת התקשורת היחידה שהוא מכיר או אם תרצו בשפה שלנו: "הזהרתי אותך מראש, ולא הקשבת. אין לי שום ברירה אחרת אלא להראות לך שאני רציני".  במקרה הזה הכלב תקף לא משום שהוא דומיננטי, אלא משום שהוא חושש לעצמו.

בעלים: "הכלב שלי תמיד מנסה לצאת לפני מהדלת ומושך אותי חזק ברצועה משום שהוא כלב אלפא"
הסבר: "רוב רובם של הכלבים אימפולסיביים וכמעט נטולי עכבות. הכלב אוהב מאוד לצאת לטיולים ועל אותו משקל אוהב מאוד גם לחזור מהם הביתה. כאשר מתחשבים גם בעובדה שרוב רובם של הכלבים נמצאים מעט מאוד זמן מחוץ לבית ביחס לפרקי הזמן שבהם הבעלים נמצאים מחוץ לבית קל להבין מדוע הם נרגשים כל כך כאשר מגיע זמן הטיול. הכלב נדחף קדימה אל מעבר לדעת משום שכבר אין לו סבלנות לחכות לצאת החוצה (או להיכנס פנימה). הסיבה שהכלב מושך בטיול היא שילוב של האימפולסיביות, נטול עכבות וחסר סבלנות ביחד עם יצר סקרנות גבוה, מסת שריר רבה ו- 4 רגליים (לעומת 2 שלנו). אין פלא שהכלב מושך בטיול, אנו מתהלכים הרבה יותר לאט ממנו באופן פיסי – אנחנו לא מסוגלים אחרת.
בעלים: "אז למה אני רואה שיש כלבים שהולכים יפה מאוד ליד הבעלים שלהם"
הסבר: סיבות רבות יכולות להיות לכך, יתכן כי הכלב למד להשתלט על יצריו באמצעות הליך חינוך/אילוף נכון. יתכן שהכלב מקבל את כל צרכיו בכל הקשור לגירויים מנטליים וחשיפה ומתוך כך הסקרנות שלו בנוגע לאותו מסלול קבוע יומיומי נמוכה יותר. יתכן שאופיו של הכלב הוא "מעוכב" או אם תרצו מקביל ל- "אדיש" בבני אדם. יכול להיות מאוד שהכלב מבוגר מאוד ולכן קשה לו לנוע מהר… וישנם עוד עשרות סיבות רלוונטיות.

קיימים עוד טיעונים רבים כמו:
"הכלב שלי אלפא משום תוקף כל כלב שמגיע ליד האוכל שלו או לוקח לו את הצעצוע".
"הכלב שלי הוא המנהיג בבית משום שבכל פעם שאנחנו מנסים להוריד אותו מהספה או מהמיטה הוא מגרגר עלינו ומידי פעם אפילו תוקף"
"הכלב שלי מאוד דומיננטי משום הוא לא מקבל העובדה שאני המנהיג ולכן לא מקשיב לי – למרות שאני יודע שהוא מבין אותי".
"הכלב שלי הוא האלפא משום שבמהלך הטיול הוא מסמן המון. אפילו בבית הוא תמיד מסמן את הטריטוריה שלו. לפעמים קורים מצבים שהוא רואה כלב אחר מסמן את המקום שהוא סימן בעבר אז הוא חוזר לאותו מקום ומסמן אותו שוב".

קצרה ידי מלכתוב את שלל הטיעונים, ויותר מכך לרשום את הסיבות להן. לכן במידה ואח הטיעונים הללו נשמע לכם מוכר או אם אתם חושבים על סיטואציות אחרות – אשמח לנסות ולהסביר אותם בשיחת טלפון.

כך או כך, ניתן להסיק מכל הנאמר עד כה כי אנו בוחרים להאמין במה שקל לנו להאמין גם אם לעיתים הדבר מנוגד לכל הגיון בריא. מסקנותיו של קונרד שנבעו מתוך תפיסת עולמו והאנשה של הכלב הובילו להפצת תאוריות שגויות שכיום מומחי התנהגות כלבים רבים בעולם מנסים לשנות. הכלב אינו יודע או מבין את משמעותה של המילה "היררכיה" ומתוך כך גם אינו מתנהל כך. התכונות שאנו מכנים אותם "דומיננטי" ו- "כנוע" הינם למעשה רק האנשה של הכלב.

נקודה למחשבה:
בסופו של פסוק- כיצד הייתם מגדירים את הכלב שלכם- כלב טוב או כלב רע?
אחרי שעניתם על זה באיזה אפשרות תעדיפו להאמין: הכלב שלכם מתנהג כך משום שהוא דומיננטי/אלפא/שליט או שהוא מתנהג כך משום שהוא סקרן/מתרגש/אוהב?

מודעות פרסומת

4 תגובות

 1. שאלה (לא קשורה) מדוע כלבת הפודל שלי מלקקת אותי? האם פרוש הליקוק הבעת אהבה בדומה לנשיקות שאני מעניקה לה?

  • היי,

   ישנם מספר סיבות שהכלב מלקק אותנו, וכפי שציינת אחת מהן היא אכן הבעת אהבה בדומה לנשיקות שאת מעניקה לה.
   עם זאת סיבות נוספות יכולות להיות: חרדה/חשש, שעמום/תסכול, גירוי/כאב, התנהגות נירוטית ועוד.

   הסיטואציה על כל גורמיה וגירוייה היא אשר יכולה לכוון אותנו בגילוי הסיבה שבגינה הכלבה מלקקת אותך באותו הרגע. (יתכן שברגע מסוים היא מלקקת אותך מתוך חשש, וברגע אחר מתוך אהבה).

   מתוך כך – התשובה לשאלה "מדוע הכלבה מלקקת אותי?", אינה חד משמעית ותלויה בסיטואציה של אותו הרגע.

   • הכלב שלנו בין כ- 7 חודשים והוא מלקק אותנו ללא הפסקה וכן גם אנשים זרים שנכנסים. כיצד ניתן להפסיק זאת?

   • כפי שציינתי בתשובה למעלה – רבות הן הסיבות לליקוקים טורדניים.
    אשמח שתצרו איתי קשר טלפוני בשביל שאוכל לקבל מכם פרטים נוספים על ההתנהגות – ומתוך כך גם ההכוונה שלי תיהיה מדוייקת יותר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: