איך להרגיל את הכלב לתינוק

אפשר לראות כלבים גם בתור רדאר ביולוגי. הם מסוגלים לחוש כל שינוי סביבתי כזה או אחר הרבה לפני שאנחנו בכלל מזהים אותם. קחו לדוגמה סיטואציה שבה אתם מטיילים עם הכלב ופתאום הוא מזהה חתול בקצה השני של הרחוב. עם יד על הלב, האם זה נכון שברוב המקרים הכלב יזהה את החתול לפניכם?

בדומה לכך, הכלב גם מזהה שינויים הורמונאליים בגוף האדם. שינויים כמו מצבי רוח – לחץ, שמחה, עצב… וכך גם הריון. ישנם בעלים אף שהעידו שהכלב ידע שהאישה בהריון הרבה לפני שהיא גילתה את זה. וכמו שהכלב מגיב לשינויי מצב הרוח שלנו, כך הוא גם מגיב לשינויים ההורמונאליים בגוף האישה בזמן ההיריון. אך לא כל הכלבים מגיבים, ישנם כאלו שהדבר עובר/חולף על פניהם כדבר שבשגרה כולל התינוק החדש בבית. הצורה שבה מגיב הכלב להריון תלויה באופן ישיר לאופי הכלב ולהרגלי המשמעת שלו.

מערכת היחסים של הכלב עם התינוק
לרוב אצל כלבים יש 3 סוגי מערכות יחסים שהם מפתחים עם סביבתו:

1. גורמים שהוא לא אוהב להיות לידם.
2. גורמים שסביר מבחינתו להיות לידם – לא משנה לו אם הם בסביבה או לא.
3. גורמים שהוא אוהב להיות לידם – לרוב הבעלים.

אצל כלבים מסוימים מערכת היחסים וההתנהגויות שהם מגלים כלפי/עם הבעלים לעיתים קרובות אינן תואמות את מערכות היחסים וההתנהגויות שהם מגלים כלפי/עם אנשים אחרים. אם לדוגמה הכלב חששן, הוא סביר להניח שהוא יגלה התנהגויות המציינות פחד/חששנות כלפי סביבה לא מוכרת, אך בבית עם הבעלים הוא יתנהג ככלב רגיל לחלוטין ללא כל פחד כזה או אחר. דוגמה נוספת היא כלב אשר ידועה לו מסגרת מאוד ברורה כאשר הבעלים נמצאים לידו, מתפרע כאילו אין מחר כאשר הבעלים לא בסביבה.

איך כל זה קשור למערכת היחסים של הכלב עם התינוק אתם שואלים?
ובכן, התינוק הוא עוד גורם הנמצא עם הכלב 24 שעות, ולאחר תקופה מסוימת בפעילות נכונה הוא אמור להיכנס תחת סעיף 3 (גורמים שהכלב אוהב להיות לידם). מכאן שגם אם הכלב שלכם לא אוהב ילדים קטנים (תוקף אותם ברחוב), זה לא אומר בהכרח שיגלה את ההתנהגות הזו עם התינוק החדש. למעשה, מערכת היחסים של הכלב עם התינוק תיקבע באופן ישיר מהתנהגות ההורים/הבעלים כאשר הכלב והתינוק נמצאים באותה הסביבה.

פעולות שיש לבצע לחיזוק הקשר של הכלב עם התינוק

טרום לידה – במהלך ההיריון

 • קבעו לכלב מסגרת התנהגותית מסודרת – לשם כך מומלץ מאוד להתייעץ עם מאלף כלבים.
 • ריח העובר שונה מריח אימו – הרשו לכלב להריח ולחקור את הבטן, לטפו את הכלב ודברו אליו בטון נעים ומרגיע.
 • הניחו לכלב לחקור את החפצים השונים הנכנסים לבית כמו עגלות, לול, בגדים רהיטים שונים וכדומה.
 • השתדלו להתייחס לכלב בדיוק באותו האופן שבו תתייחסו אליו לאחר הלידה. הן מבחינת המסגרת ההתנהגותית והן מבחינת הזמן המוקדש לו.
 • במידה והכלב מגלה התנהגות שאינה רצויה, הבהירו לו שמעשיו אסורים ותנו לו אלטרנטיבות להתנהגויות רצויות אחרות – גם כאן מומלץ מאוד להתייעץ עם גורם מקצועי לפני.

לאחר הלידה

 • בפעם הראשונה שמביאים את התינוק הביתה, היכנסו בתחושת אושר ושמחה לבית. תנו לכלב מידי פעם חטיפים, ולטפו אותו ליד התינוק. הכלב (הרדאר הביולוגי) קולט את הרגשות שלנו ומתנהג בהתאם.
 • הרשו לכלב להריח את התינוק, ועודדו את הקשר ביניהם על ידי ליטופים, חטיפים וטון רגוע.
 • השתדלו להשאיר את הכלב בנוכחות התינוק פרקי זמן ארוכים ככל הניתן על מנת שיתרגל לנוכחות שלו. ובכל פעם שהכלב יגלה עניין בתינוק שבחו אותו -> כך שירצה להישאר בנוכחות התינוק משום שלידו מתייחסים אליו מאוד יפה ובנוסף לכך הוא מקבל דברים טובים.
 • כאשר אתם מקדישים זמן לתינוק, הקדישו גם מעט תשומת לב לכלב תוך כדי.
 • אחת הפעולות המחזקות ביותר את הקשר של הכלב עם הבעלים הוא שינה באותו המתחם, במידת האפשר העבירו את מיטת הכלב לחדר השינה של התינוק – אך לא לפני שהתייעצתם ובדקתם את הסיכונים הבריאותיים האפשריים כמו למשל, אלרגיה של התינוק לפרוות כלבים.
 • בעת יציאה לטיולים עם התינוק, קחו עמכם את הכלב ושבחו אותו בכל פעם שהוא הולך לידכם וליד התינוק.

 בשורה תחתונה ניתן לומר, שיצירת אווירה טובה/חיובית לכלב בנוכחות התינוק היא זאת שתשפיע לטובה על מערכת היחסים ביניהם. ומכאן שיצירת אווירה לא חיובית לכלב בנוכחות התינוק תשפיע לרעה על מערכת היחסים ביניהם.

 הפעולות שיכולות להשפיע לרעה על מערכת היחסים של הכלב עם התינוק
לרוב הכלבים יש שגרה יומית הכוללת שעות מסוימות לאוכל, טיולי צרכים, משחקים, שינה וכו'. לאחר הלידה יש להימנע ככל הניתן משינוי השגרה הזו.

 • במידה ולכלב קיימת מסגרת מסוימת, יש להימנע מלבצע כל שינוי באותה המסגרת. לא לקבוע איסורים נוספים או להחמיר את הנוקשות ומצד שני גם לא להסיר איסורים קיימים ולהקל יתר על המידה.
 • כפייה של התינוק על הכלב יכולה להביא למצב של מיאוס התינוק מצד הכלב.

 מתפיסת עולמו של הכלב כל השינויים התנהגותיים האלו, הגיעו כתוצאה מנוכחות התינוק ומכאן שנוכחות התינוק אינה נעימה לו והוא ינסה להימנע מכך ככל האפשר מבחינתו. במידה ולא יצליח – הוא יסמן לתינוק (ולכם) שהמצב לא טוב לו (כמו גרגורים, נשיכות ועוד).

שימו לב:
במידה ואתם מודעים לכך שלכלב יש בעיה התנהגותית מסוימת (גם אם היא נראית לכם מינורית או לא רלוונטית), חובה להיעזר בליווי של מאלף כלבים במהלך כל התהליך.

מודעות פרסומת
%d בלוגרים אהבו את זה: