אחריות של פנסיון לכלבים

פנסיון לכלבים מהווה פתרון אידיאלי לטיפול ושמירה על הכלב בזמנים שונים. יש המשתמשים בשירות הפנסיון בזמני חופשות או היעדרות ארוכה ללא אפשרות לצרף את הכלב איתם, יש הנעזרים בשירותי הפנסיון לזמנים קצרים יותר כמו מעברי דירה, שיפוצים ודומיהם ויש המקפידים להשלים לכלבים שלהם את היצרים ולהוציא את רמות האנרגיה הדרושות (דבר אשר הבעלים עצמם אינם מסוגלים לבצע) באמצעות פנסיונים יומיים.

כאשר אנו מכניסים את הכלב לפנסיון, אנו למעשה מפקידים לגורם זר (שאינו אנחנו) את האחריות על חייו. אך כמו כל דבר בחיים המונח "אחריות" מקבל פירושים שונים על ידי אנשים שונים. האם אחריות על חייו פירושה באופן מילולי – על הפנסיון להשאיר את הכלב בחיים ותו לא, או שפירושה גם שעליו למנוע את האפשרות שיהיה חולה או שיפצע?
בשביל דילמות כאלו ישנם חוקים ופסקי דין.

החוק בנושא אחריות הפנסיון

לא קיים. אבל יותר מכך מדהים לגלות שעסק המוגדר כ- "פנסיון" אינו מוסדר בחוק מבחינה מקצועית (כל עסק מחויב ברישיון עסק, אך הרישיון הינו היתר מנהלתי בלבד ואינו מקצועי), כלומר בעל/מפעיל/עובד בפנסיון אינו צריך לעבור/לקבל הכשרה מקצועית מסוימת ואינו צריך לעמוד בתנאי סף מקצועיים מסוימים בשביל לעסוק בפנסיון. מספיק שאותו אדם מחליט שהוא מעוניין לפתוח פנסיון (רגיל או ביתי) בשביל לעסוק בו. ובמילים אחרות – כל אזרח מן השורה רשאי לפתוח פנסיון כאוות נפשו ולנהל אותו כראות עיניו בין אם אותו אדם הוא גורם מקצועי מיומן, ובין אם הוא בעל הפרעות נפשיות ללא שום ידע כזה או אחר על כלבים או שאפילו לא ראה כלב מימיו.

עם זאת ישנו חוק (חוק השומרים תשכ"ז-1967) המגדיר את אחריותו של אדם המקבל שכר בשביל לבצע עבודת שמירה. בגדול על פי החוק אדם השומר בשכר אחראי על כל אובדן או נזק שנגרמים לנכס בזמן השמירה עליו בין אם ברשלנות השמירה עליו או בין אם לא. אי דיוקים או הבנות בחוק הזה מוסדרים בחוק אחר (חוק חוזה קבלנות תשל"ד-1974), המרחיב ומפרט יותר את עיסוקו של האדם ואחריותו לעשיית עבודה. החוקים גם מבהירים כי האדם פטור מאחריות על אובדן או נזק לנכס במידה והם נגרמו בעקבות סיבות שהוא לא יכול היה לחזות אותם מראש ושלא יכול היה (גם אם מאוד רצה) למנוע את התוצאות שלהם (דוגמה מעשית – כלב המקבל התקף לב במהלך השהות בפנסיון, ברוב המקרים לא ניתן לחזות ולמנוע את זה, מתוך כך הפנסיון פטור מאחריות).

אז מה האחריות של הפנסיון בפועל?

 • על הפנסיון להעריך מהם הנזקים הפוטנציאליים לשהותם של הכלבים בו. הערכת הנזקים צריכה לעשות בעקבות סיבות הקשורות לאופן ניהול הפנסיון וסביבתו, ובעקבות סיבות הקשורות לאופן מהות הכלב המדובר (אופי, התנהגות, ניסיון חיים ועוד).
  דוגמאות לסיבות הקשורות לאופן ניהול הפנסיון: מיקום הפנסיון, חומרים מהם עשוי הפנסיון כמו – ברזלים, אספלט, אדמה…, הדברה, הימצאות/אי הימצאות כלובים, מחסה מפני שמש, מקצועיות עובדים, תברואה, מזג אוויר ועוד.
  דוגמאות לסיבות הקשורות לאופן מהות הכלב: תוקפנות, לעסנות, חפירת בורות, נבחנות, היפראקטיביות, מחלות תורשתיות, התפתחות מחלה קיימת (נוכחית) בכלב ופוטנציאל להחרפה, מבנה פיזיולוגי, חוסר סוציאליזציה קשה עם יצר הגנה אקטיבי/פסיבי… ועוד.
 • על הפנסיון להתריע בפני הבעלים באופן מפורש על הנזקים הפוטנציאלים לכלב בעת שהותו בפנסיון ולקבל את אישורם לשהיית הכלב בפנסיון לאחר שהבינו ועל אף אותם נזקים פוטנציאליים.
 • במידה ונזק פוטנציאלי נגרם לכלב במהלך שהותו בפנסיון על הפנסיון לדאוג לתקן/לטפל בנזק. יש להוציא חריגים לדוגמה כלב שהיה חולה בזמן שנכנס לפנסיון ומחלתו החריפה במהלך שהותו. על הפנסיון אומנם לטפל באופן פיזי בכלב ובמחלה, אך האחריות לנזק היא על הבעלים במידה וכל הגורמים אכן מיודעים למחלה ולהשלכותיה.
 • על הפנסיון לדווח/לעדכן את הבעלים על כל דבר שהיה יכול לגרום לנזק פוטנציאלי (שהתרחש או שעדיין יכול להתרחש). דוגמאות:
  הכלב אכל גורמים אשר יכולים לגרום לו נזק עתידי כמו: אבנים, בדים, חפצים שונים.
  הכלב הצליח לברוח לכמה דקות ובזמן הזה לא היה תחת השגחה.
  הכלב היה מעורב במריבה בין כלבים.
  הכלב החל לפתח סימני מחלה או שהיה בסביבת כלבים חולים.
  בוצעו עבודות שונות בפנסיון במהלך השהות של הכלב כמו הדברה, התקנת מתקנים…
  תזונת הכלב, פעילות חריגה של הכלב ועוד….

עד כאן האחריות של הפנסיון, אך מה עם האחריות של הבעלים?

הבעלים הוא המחזיק הבלעדי של הכלב לכן הוא האחראי לשלומו, אחזקתו, בריאותו ובטחונו. מתוך כך וטרם מסירת הכלב לפנסיון על הבעלים לוודא כי הכלב כשיר לשהות בפנסיון באופן כזה שבמילוי תפקידו באופן הראוי – יחזיר הפנסיון את הכלב באותו מצב כשירות כפי שקיבל אותו, וכי הפנסיון (על כל היבטיו) ראוי לבצע את תפקידו באופן שבו הנזקים הפוטנציאליים יהיו מינימליים ככל הניתן ולשביעות רצונם של הבעלים.

 

היכנסו למאמר המלא על סוגי פנסיון וכיצד לבחור פנסיון לכלבים בשביל לקבל טיפים לבחירה הנכונה.

מודעות פרסומת

תגובה אחת

 1. תוכנה חשידה לניהול פנביון לבעלי חיים – כלבים , חתולים . ניהול פרופיל לקוח ובעלי חיים , יצירת קמפיינים ועוד :
  bookthepet.com

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: