שלטי

סוג: כלב רועים.
מקור בעולם:
 סקוטלנד.

אורך חיים ממוצע: 12-14 שנים.

גובה: 33-40 ס"מ.

משקל: 7-6 ק"ג.סוג פרווה:פרווה עליונה קשה וארוכה במיוחד בין הרגליים הקדמיות מה שיוצר רעמה ייחודית. פרווה תחתונה רכה וקצרה. הפרווה נושרת פעמים בשנה ודורשת הברשה שבועית.
תכונות פיזיולוגיות:
ראש- מתחדד מהאוזניים לאף, אוזניים- זקופות למחצה וקבועות בחלק העליון של הראש. זנב- נמוך ושופע פרווה.
אופי טיפוסי:
פעיל, ומסתדר טוב עם ילדים. אוהב עבודה. חושש מזרים אך חברותי באופן יחסי. ערני מאוד ואוהב לנבוח. מאוד חכם ולכן יחסית קל לאילוף.

אילוף שלטי:
רמת המשמעת של הגזע מאוד גבוה, הם אוהבים ללמוד וקל לאלף אותם (באופן יחסי). הם נהנים מאימונים ורמת האינטליגנציה הגבוהה שלהם דורשת אתגר כל פעם מחדש. קצב הלמידה שלהם גבוה, וכך גם היכולת האתלטית שלהם.

טיפול מיוחד:הברשה שבועית של הפרווה עם מעט מים. בשל הפרווה העשירה קשה מאוד למצוא קרציות ולכן יש לחפש בדקדקנות. דורש התעמלות רבה בתצורת משחקים, אימונים או הליכות.

בעיות בריאות:
יחסית גזע בריא, סיכוי בינוני עד נמוך לבעיות כגון- דיספלזיה של האגן, אפילפסיה, בעיות עור, בעיות בבלוטת התריס, אי קרישת דם.בעלים:מתאים ל: התראה, משפחה, דירות קטנות אם ניתנת פעילות הכושר המתאימה, חיי עיר או כפר.
לא מתאים ל: שמירה.כללי:השלטי שמקור תפקידם הוא רעייה, הגיעו מאיי שטלנד שבצפון סקוטלנד (ומכאן שמם) ע"י הויקינגים במאה ה- 10 ומשם הובאו לאנגליה לפני מלחמת העולם הראשונה. השלטי היו מבודדים לחלוטין עד המאה ה- 15 כאשר האיים הפכו להיות חלק מסקוטלנד. באותה התקופה הם התרבו עם הקולי הסקוטי, והפכו להיות מה שאנו מכירים כיום. שמם באותה התקופה היה "טון-דוג" – או בעברית כלב כפר/עיר. זאת מפני שבאיים ישנם חוות קטנות רבות, עם בקר קטן ולכן הם לא היו צריכים כלבי רעייה גדולים.

דילוג לתוכן