הפוטנציאל של הכלב

נהוג לחשוב שכאשר מדברים על הפוטנציאל של הכלב מתכוונים לכלבי עבודה המיועדים לשמירה, הגנה, תקיפה, הרחה ועוד. אך לא רק לכלבים אלו יש פוטנציאל זאת מאחר ומי שמגדיר את מטרת הכלב הם הבעלים בלבד: "הוא מאוד תזזיתי, אבל יש לו את הפוטנציאל להיות מעולה עם הילדים נכון?" …

ברובם המוחץ של המקרים (אם לא בכולם), לפני שאנחנו מאמצים כלב אנו מדמיינים את החיים שלנו איתו. יש כאלו המדמיינים כיצד הכלב רץ ליד האופניים שלהם, משחק עם הילדים, מבצע טריקים מיוחדים ויש כאלו שמדמיינים שהכלב סתם רובץ לו בספה לידנו כל היום. אפשר לומר שאנחנו תמיד מדמיינים את הכלב המושלם בשבילנו וכעבור פרק זמן, לאחר שהכנסנו אותו הביתה, אנחנו חוזרים למציאות הקשה ומגלים שהעולם אינו כזה ורוד.

השפעת הסביבה על הפוטנציאל של הכלב

לסביבה יש השפעה מכרעת על עידוד הפוטנציאל, אך בו בעת גם השפעה מכרעת על דיכויו. כאשר מכניסים כלב חדש הביתה (ולרוב כאשר מדובר בגורים) אנחנו מצפים שהכלב ידע מיד את הכללים והחוקים של הבית שלנו. כלבים שלומדים/מסתגלים מהר ומראים את הפוטנציאל להיות הכלב שאכן דמיינו מקבלים חיזוקים רבים, כמעט באופן מיידי. אך בצידו השני של המטבע, כלבים (גורים) אשר הפוטנציאל שלהם עדיין "רדום" נתקלים בתסכול רב מצד הבעלים שלרוב גורר גם יחס שונה. כאן לצערנו הרב, אנחנו נכנסים למעגל של אכזבה ותסכול שאין ממנו יציאה. משבחים פחות את הכלב, מלמדים פחות, נהנים פחות ומתוך כל אלו גם מתלהבים פחות.

לבחור את הכלב בעל הפוטנציאל הגבוה ביותר להיות הכלב האידיאלי עבורנו

כלבים גזעיים נולדים באמצעות רביה סלקטיבית, כלומר מגדל הכלבים בוחר בקפידה את זוג ההורים (מאגר הגנים) שימליטו בסבירות הגבוהה ביותר את הכלבים עם התכונות הרצויות. במילים אחרות, אם שני כלבים מראים כישרון ליכולת מסוימת אז הסבירות שצאצאיהם יגלו את אותו הכישרון גבוה יותר.

דרכים לעודד את הפוטנציאל של הכלב

יכול להיות שקניתם גור משני הורים בעלי תעודות גזע ואלופי עולם – אך כאשר הוא מגיע אליכם הוא לא מראה אפילו עשירית מהכישרון של ההורים שלו. יכול להיות שאימצתם את הכלב היחיד שישן בין כל הכלבים בתוך התא שבעמותה – אך בבית הוא אינו מסוגל להירגע. התנהגויות אלו אינם מעידות דבר על הפוטנציאל הגלום בכלב. ישנם כלבים גזעיים שהפוטנציאל הרדום שלהם מתעורר כשהם כבר קרובים לגיל שנה, ויש כלבים שניתן לראות את הפוטנציאל שלהם רק לאחר תקופת הסתגלות ממושכת בבית. על מנת לא להיכנס למעגל התסכול – הנמיכו ציפיות. ברוב המקרים, כאשר לכלב אכן יש פוטנציאל – הוא מתעורר לבד. פשוט צריך להמתין.

אל תרימו ידיים אך בו בעת על תלחצו על הכלב יותר מידי. המשיכו לנסות וללמדו פעם אחר בפעם את הפעולות הרצויות. תמיד תחזקו את הכלב כאשר הוא מגלה סימנים של הצלחה והשתדלו לא להעלות את רמת הקושי מעבר ליכולתיו. דוגמה לכך: כאשר אנו מעוניינים שהכלב יהיה רגוע בסביבת ילדים. בהתחלה נחזק אותו על התנהגות רגועה בסביבת ילד אחד בלבד. אם הכלב מתנהג באופן רגוע בסביבת אותו הילד, נכניס למשוואה ילד נוסף – אך בשלב זה לא יהיה נכון מצידנו לצפות מהכלב שיהיה רגוע כאשר נערוך מסיבה עם ילדים רבים.

בניית קשר נכון עם הכלב

עבודה לא נכונה עם הכלב בשביל ל"זרז את התהליכים" יכולה להשפיע לרעה על היחסים האישיים ויחסי העבודה של הכלב והבעלים. במקרים אלו אפשר לראות שהכלב "נסגר" בפני הבעלים, לא מקשיב להם ולא מעוניין בקרבתם. לפני שנגיע למצב הזה, אם הכלב (הגור) עדיין לא מוכן ננסה פשוט להיות איתו, לשחק, לטייל, לחשוף אותו לגירויים. ניתן לו את הזמן להסתגל. כאשר אנחנו משקיעים זמן עם הכלב אך לא דורשים ממנו דבר חוץ מזמן איכות של שמחה וכיף – מתחזקים היחסים האישיים שלנו עם הכלב וקשר מתהדק. כעת כאשר בנינו את הקשר באופן הנכון נוכל לנסות ולעודד את הכלב לגלות את הפוטנציאל שלו באופן הדרגתי מבלי לפגוע במערכת היחסים בינינו.

הערה:
לאחר שהאופי של הגור מתעצב הוא בלתי ניתן לשינוי. כלב פחדן, אגרסיבי, חשדן… לעולם יישאר כזה. אומנם ניתן להשפיע על חריפות גילוי ההתנהגות באמצעות תהליך אילוף כלבים, אך לא נוכל לשנות לעולם את אופיו. מתוך כך לא יהיה נכון מצידנו לצפות שהכלב ישתנה בתחומים אלו.

דילוג לתוכן