הדרך הטובה ביותר לכלב ממושמע

הקו המנחה הברור והקבוע, המשותף לכלל הגישות ושיטות אילוף כלבים ללא יוצא מהכלל – תקשורת. כלל מאלפי הכלבים בעולם מסכימים: תקשורת נכונה בין הכלב והבעלים היא הבסיס להצלחת כל תהליך אילוף באשר הוא.

בשל כך בין הנקודות הקריטיות שיש לעבור עליהם כאשר רוצים לאלף את הכלב הן:

  • תפיסת העולם של הכלב ופסיכולוגיה כלבית: חושים, יצרים, תקשורת כלבית, יכולות למידה, סוגי התניות וחיזוקים.
  • אילוף לפקודות משמעת בסיסיות: שב, ארצה, רגלי ועוד.
  • ניתוב להתנהגות נכונה: התגברות על פחדים, הכחדת תוקפנות, חינוך לצרכים.
  • עבודת בעלים: תרגולים, מסגרת, שגרה.

הדרך הטובה ביותר לאלף את הכלב שלכם מתחילה כאן,

אילוף כלבים מאז ועד היום

כלבים ובני אדם התחברו עוד מראשית ימיהם לפני 30,000 שנים. בשנים הראשונות כשלמדו אבות אבותינו והכלבים כיצד ניתן לחיות אחד עם השני עוד לא היה המושג אילוף, אלא היה חינוך. בשלב הראשון על הכלבים היה ללמוד כיצד יש לנהוג בחברת בני האדם, מה מותר ומה אסור ובהתאם לכך גם בני האדם למדו כיצד יש לנהוג בכלבים על מנת לשמור על מערכת יחסים יציבה. בשלב השני, שנים לאחר מכן גילה האדם את הפוטנציאל הגלום בחיית הפרא שנכנסה לביתו והחל לחזק יצרים וחושים הנחוצים לצורך עבודה. רק אז התפתחה מערכת היחסים בין האדם לכלב לשלב האחרון – האילוף.

בעזרת האילוף לימד האדם את הכלב התנהגויות חדשות ובמאות השנים האחרונות אף התנהגויות המתחרות (מנוגדות) להתנהגויות קיימות.  מראשוני המאלפים – יעקב אבינו (שהיה רועה צאן בעזרת כלבים) ועד לגדולי המאלפים בימינו ובינהם ברוס פוגל, סיזאר מילאן – הלוחש לכלבים (השונים לחלוטין בגישותיהם) כולם החלו את דרכם בהבנת מהות הכלב ורק אז פנו לחינוכו.

מראשית הימים בהם הכלבים היו מיועדים לצורך מלחמה, ציד ושמירה בלבד טכניקות האילוף שהשתכללו פתחו לנו אפשרויות בלתי מוגבלות ללימוד תפקידים חדשים כמו: חילוץ והצלה, נחייה, גילויי מחלות, כלבי טיפול ועוד.

ההבדל בין חינוך כלבים לאילוף כלבים

חינוך על פי הגדרה הוא תהליך של עיצוב תודעה המשפיעה על התנהגות עתידית, לעומת זאת אילוף על פי הגדרה הוא תהליך של הקניית הרגלים והתנהגויות חדשות (או הכחדתן). קל להתבלבל בין שני המושגים גם כאשר פירושם מונח לנו מול העיניים אך עלינו לעמוד על דיוקם אם ברצונינו להצליח בלימוד הכלב.

חינוך כלבים: מושפע ישירות מאופן התנהגות הבעלים בחיי השיגרה היומיומיים עם הכלב. הכללים והמסגרת אותם נציב לכלב החל מיומו הראשון בביתנו הם אשר ילוו אותו לכל אורך חייו איתנו. דוגמאות לחינוך: חינוך לעשיית הצרכים מחוץ לבית, עליה על רהיטים ובינהם ספות, מיטות וכיסאות, המתנה ליד השיש כאשר הבעלים מכין אוכל. כל אלו ועוד אלו סיטואציות שגרתיות יומיומית שלעיתים קרובות אנחנו לא שמים לב אליהם – אבל הכלב כן. הכלב לומד בסיטואציות האלו מהן ההתנהגויות הנכונות שיעניקו לו את התמורה הרבה ביותר ודבק בהן.

אילוף כלבים:כאשר הכלב מבצע פעולות מדוייקות שלמד, פעולות אלו יכולות לנבוע כחלק מהחינוך או בנפרד ממנו. דוגמאות לאילוף כלבים: ביצוע פעולות פשוטות (טריקים) כמו לשבת, לשכב, להשאר במקום, להתגלגל ועוד. פעולות מורכבות המתבצעות אך ורק על פי פקודה: חיפוש והבאה, תקיפה, שמירה ועוד. ניתוב התנהגותי: הכחדת תוקפנויות, התגברות על פחדים, שיחרור מלחצים ועוד.

גישתי לתחום – לא כל כלב צריך לעבור אילוף, אך כל כלב חייב לעבור חינוך. בחינוך נכון הכלב מסתגל למסגרת הנכונה של הבית ומתוך כך להתנהגויות הרצויות על ידי הבעלים, וזאת גם מבלי לעבור אילוף. אם נתעמק בגישה נגלה כי בעלים לגורי כלבים בני 2-3 חודשים המחנכים את הכלב באופן הנכון (הרצוי להם) לעולם לא יצטרכו את עזרתו של מאלף כלבים.

כלבים שלא ניתנים לאילוף

עם כל הרצון הטוב של מאלפי הכלבים בארץ ובעולם, ישנם מספר סוגי כלבים שלא ניתן לחנך או לאלף אותם. גם אצל בני האדם ישנם מספר סוגי אנשים שלא ניתנים לחינוך או ללימוד של דברים חדשים, לדוגמה: אנשים בעלי הפרעה נפשית קשה, אנשים בעלי מוגבלויות מוחיות, אנשים עם הפרעות כימיות בגוף מתבטאות בהתנהגויות פסיכוטיות ועוד.

  • כלבים נירוטיים – אלו כלבים שיש להם בעיה בהתקשרות הניורונים במוח.
  • כלבים פסיכוטיים – חוסר איזון כימי במוח הגורם להתנהגויות לא רצוניות.
  • כלבים בעלי פיגור שכלי – כאשר חלקים במוח משובשים, חסרים או התפתחו בצורה לא תקינה.
  • כלבים בטראומות חרדתיות קשות אשר לאורך הזמן השפיעו באופן פיזי על תפקודי הגוף שלהם או ללא כל יכולת לשיקום.

ברוב המקרים את הכלבים הללו לא ניתן לאלף או לשקם. עם זאת בעוד שבשנים עברו היו מרדימים כלבים כאלו הרי שבשנים האחרונות מוצאים שיטות ודרכים חדשות להתמודדות עם הבעיות. במידה ועלה בכם החשד כי יתכן והכלב סובל מאחת מההפרעות האלו ניתן לבדוק זאת בבדיקה רפואית אצל ווטרינר, סריקות .C.T ובדיקות דם לרוב מגלות את רוב המקרים.

דילוג לתוכן