סוד הקסם של מאלפי הכלבים

האם קרה לכם שראיתם סרטוני אילוף כלבים או שמאלף כלבים הראה לכם שיטה מסוימת וזה נראה ממש פשוט, אך כאשר ניסתם לעשות זאת בעצכם הכלב לא עשה שום דבר ממה שרציתם? מדוע זה כך, הרי מאלפי הכלבים אינם קוסמים ואתם מחקים אותם במדויק… אז למה זה לא עובד לכם?

 הסיבה העיקרית לכך היא – תרגול. אם הייתם מגיעים לעבודה שלכם רק שעה אחת ביום במקום שמונה, ככל הנראה הייתם פחות מקצועיים מהרמה שלכם כיום. אותו הדבר תקף גם בתחום האילוף. אילוף כלבים היא מיומנות הדורשת תרגול. מאלפי הכלבים עובדים ומתרגלים מספר שעות ביום את טכניקות האילוף ומשום כך כאשר הם מראים לנו את התוצאה הסופית, זה נראה קל.

 אז מה יש לתרגל? הרי להרים יד מעל הכלב בשביל שישב זאת פעולה טכנית, ממש כמו להוריד את היד בשביל שירד לארצה. מה מאלפי הכלבים מתרגלים באופן יומיומי – שהבעלים הממוצע לא?

תזמון
התזמון הוא הגורם המכריע באפקטיביות ובקצב הלמידה של הכלב. לדוגמה, אם אתם רוצים ללמד את הכלב לשבת, וחיזקתם אותו תוך כדי עמידה, הרי שבלבלתם את הכלב, ופספסתם את המטרה. עליכם לחזק את הפעולה הרצויה באותו הרגע שבה היא מתקיימת. אם היססתם או התמהמהתם במתן החיזוק, ככל הנראה תחזקו את הכלב על פעולה אחרת לחלוטין.

ציפיות – דרגת הקושי
לפני כל אילוף ואפילו לפני כל אימון יש להכין תוכנית עבודה מסודרת, הכוללת בין השאר גם את מטרת האמון ודרגת הקושי הנדרשת. שאלה אותי אחת הלקוחות שלי "איזה דרגת קושי כבר יכולה להיות בפקודה שב?", עניתי לה: "איזה דרגת קושי יש בתרגיל 2+2?" כולנו יודעים את התשובה לתרגיל גם מבלי לחשב. זה בא לנו באופן אינסטינקטיבי משום שאנחנו מתרגילים חשבון כל היום- בקניות, עם הילדים, בהכנת אוכל וכמעט בכל פעולה יומיומית. אבל, אם תתנו את התרגיל לילד בגן – הוא יתקשה לפתור אותו במהירות שלכם. מדוע זה כך? משום שרמת התרגיל היא גבוהה ביחס ליכולת של הילד. לפני שאנחנו מלמדים ילדים את התרגילים הללו אנחנו מלמדים אותם לספור עד 10. בשלב השני אנחנו מלמדים אותם לזהות את המספרים הכתובים. בשלב השלישי מלמדים אותם לכתוב את המספרים. בשלב הרביעי מלמדים אותם את ההקשר בין המספרים (מי גדול יותר ומי קטן יותר). ורק בשלב החמישי אנחנו מלמדים אותם מה המשמעות של פעולת החיבור ומה התשובה לתרגיל.

ואתם חשבתם שהתרגיל פשוט…

אצל הכלב המצב הוא זהה. ביצוע הפקודה הפשוטה "שב", היא פעולה די מסובכת כאשר לא מפרקים אותה לשלבים. כאשר אנחנו אומרים לכלב "שב" אנחנו מצפים ממנו שיבצע את הפעולה עד שנאמר לו אחרת… או במילים אחרות שישב ויישאר. הפעולה "שב" היא כאשר הכלב מוריד את התחת עד שהוא נוגע ברצפה בזמן ששתי הרגלים הקדמיות שלו נותרות זקופות. משמעות הפעולה "השאר" היא לא להזיז אף שריר בגוף כל עוד לא נאמר אחרת. מכאן שאלו שתי פעולות שונות בתכלית. אל תצפו שבתחילת האימון על הפקודה "שב" שהכלב יישאר לשבת לאורך זמן. קודם למדו את הפעולה של הורדת התחת לרצפה בעת השמעת המילה "שב". רק אחרי שאת זה הוא עושה טוב, התחילו ללמד אותו להישאר בתנוחה לאורך זמן.

בנו את דרגות הקושי הנכונות לכל שלב באמון, ובתאם לכך התאימו את הציפיות שלכם לאותו השלב.

גירויים
גירויים מהווים חלק מדרגת הקושי, אך להערכתי יש לתת להם דגש מיוחד. בעלי כלבים ומאלפים צעירים לרוב מתוסכלים כאשר הכלב לא מבצע את הפקודות ליד גירויים. ללימוד הכלב כיצד להתרכז ליד גירויים נדרש זמן רב ומיומנות. אם דעתו של הכלב מוסחת בקלות התרחקו מגירויים מפריעים עד שהכלב יבצע את הפעולה באופן הנכון ואז התקרבו לגירויים באופן הדרגתי. התחילו ללמד את הפעולות בבית – בסביבה נטולת גירויים לחלוטין ועם הזמן על ידי התרחקות הדרגתית תרגלו את הפעולות במרחק גדול יותר מהבית ובשעות עמוסות יותר.

ריכוז
גם אתם צריכים להתאמן על יכולת הריכוז שלכם. מאלף כלבים חייב להיות מרוכז בכלב ב- 100%. אין זה דבר פשוט, בטח ובטח כאשר מנסים לאלף כלבים ברחוב עמוס. רכשו ניסיון ביכולת הריכוז על ידי אימון בסביבה נטולת גירויים, לפרקי זמן קצרים מאוד וכמה פעמים ביום. עם הזמן האריכו את משך האימון ואת מיקומו.

סבלנות
רוב רובם של הכלבים לומדים על ידי תהליך של ניסוי וטעייה. על מנת שהכלב יטמיע פעולה מסוימת יש לחזור ולבצע אותה עשרות פעמים באופן הנכון. ומכאן שעשרות פעמים הוא גם יבצע אותה באופן הלא נכון. אל תתרגשו ואל תרימו ידיים, אם אתם בטוחים בדרך שלכם המשיכו בה. אל תתנו לתסכול לנצח אתכם, אילוף כלבים הוא תהליך מהנה – נצלו כל רגע מכך. ברגע שאתם מרגישים אחרת, הפסיקו את האימון והמשיכו אותו כאשר אתם רגועים יותר.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: