אלטרנטיבה

המילה הנפוצה ביותר בקרב בעלי הכלבים בעולם (גם אלו שלא עברו אילוף) היא הפקודה "לא". אנו אומרים את המילה "לא" כל כך הרבה פעמים עד שנדמה לעיתים שזהו השם השני של הכלב. הסיבה שהמילה הזו כה נפוצה היא משום שהכלב חוזר ומבצע את אותה התנהגות לא רצויה שוב ושוב. למה הוא חוזר לבצע אותה כל הזמן? אם תשאלו בעלי כלבים תוכלו למצוא תשובות ממגוון צבעי הקשת החל מ- "הכלב הזה חכם והוא עושה דווקא" ועד ל- "הכלב הזה טיפש".

כאן אני רוצה לתת סיבה אחרת ואולי ראלית יותר – "אלטרנטיבה: מצב המאפשר בחירה בין אפשרויות".   תפיסת העולם של הכלב היא פשוטה מאוד, למעשה כה פשוטה עד שקשה לנו בני האדם (שתפיסת עולמנו מסובכת מאוד, ואולי מהמסובכות ביותר בטבע) להעמיד את עצמנו במקומו של הכלב. רוב רובם של הכלבים לא מסוגלים להסיק מסקנות ולמצוא פתרונות למצבים הדורשים ניתוח מחשבתי. כאשר אנו מבקשים מאדם להפסיק להתנהג באופן מסוים, הוא מיד מסיק מסקנות ומוצא בעצמו את ההתנהגות הנכונה שעל פיה היה אמור לפעול- בעתיד יפעל לפי ההתנהגות הזו. אצל הכלב המצב שונה, כאשר אנו מבקשים ממנו להפסיק להתנהג באופן מסוים, הוא לא יצליח לחשוב על התנהגות אחרת נכונה יותר… אלא אם ננחה אותו מה היא.

על מנת להבין את הרעיון, נבחן את הדוגמה הקלאסית ביותר כאשר הורה כועס על ילדו. "תפסיק לשחק במחשב ולך להכין שעורים". נשמע לכם מוכר? נפרק את המשפט לגורמים:

  1. תפסיק לשחק במחשב.
  2. לך להכין שעורים.

ההורה הנחה את הילד שבמקום לשחק במחשב, הוא צריך להכין שעורים. כלומר לא לבצע פעולה מסוימת ו- כן לבצע פעולה אחרת. כאן ניתנה לילד אלטרנטיבה לפעולה: במקום שתעשה 1 עליך לעשות 2. אם לא הייתה ניתנת האלטרנטיבה הזו, הילד יכול היה לעשות כל דבר אחר כמו לשחק בכדורגל בבית במקום לשחק במחשב.

נחזור לכלב, הסיבה שהכלב חוזר ומבצע את אותה התנהגות לא רצויה היא שלא ניתנה לו אלטרנטיבה אחרת. הכלב לא יכול לנחש כיצד הוא צריך להתנהג אם לא ננחה אותו לכך-
בעלים: "אל תקפוץ על אנשים" הכלב: "אז מה לעשות?"
בעלים: "אל תמשוך ברצועה" הכלב: "אז מה לעשות?"
בעלים: "אל תנבח על אורחים" הכלב: "אז מה לעשות?"

על מנת שהכלב יעדיף לבצע את ההתנהגות הרצויה לנו, עלינו להסביר לו מה היא. לדוגמה:
"אל תקפוץ על אנשים, שב בשקט".
"אל תמשוך ברצועה, צעד לידי".
"אל תנבח על אורחים, לך למקום".

תנו לכלב אלטרנטיבה וחזקו את אותו על ההתנהגויות הנכונות שהוא מבצע, כך הכלב יבחין בין ההתנהגות הרצויה להתנהגות הלא רצויה

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: