שנאוצר

סוג: עבודה, התראה, שמירה וליווי.
מקור בעולם:גרמניה.

אורך חיים ממוצע: ננסי ורגיל: 12-14 שנים, ענק: 9-12 שנים

גובה: ננסי: 30-36 ס"מ רגיל: 44-49 ס"מ ענק: 58-68 ס"מ

משקל: ננסי: 6-8 ק"ג רגיל: 11-18 ק"ג ענק: 31-36 ק"ג.

סוג פרווה:
שכבת פרווה כפולה, העליונה קשה ומחוספסת, התחתונה קצרה ורכה. בצבעים: שחור, שחור כסוף או תערובת של אפור בהיר עם אפור כהה.

תכונות פיזיולוגיות:
ראש מלבני עם זקן עבה. אוזניים קטנות נמצאות גבוה מעל הראש.

אופי טיפוסי:
רגוע, חברותי, וחכם. ערני מאוד ומגיב מהר לתנועות (הננסי בעברו היה לוכד חולדות), בעלי יצר ציד גבוה, מסתדרים עם בעלי חיים אחרים אך לא עם חיות קטנות.

אילוף שנאוצר:
הגזע מגיב יפה לטון דיבור, ולאחר שהמשמעת נטמעת בו הוא גם מבצע את הדברים בדייקנות. עם זאת, הגזע יכול להיות עקשן מאוד ולכן מומלץ מאוד להתחיל לאלף אותם מגיל צעיר. רמת האינטליגנציה של הגזע גבוהה מאוד, ולעיתים קרובות אילוף בעזרת צעצוע (מוטיבציה למרדף/ציד) יעזור מאוד לתהליך.

טיפול מיוחד:
יש לטפח ולסרק את הפרווה באופן יומיומי למניעת קשרים, פעמים בשנה יש למרוט את הפרווה. יש לגזור את הפרווה מסביב לעיניים ולנקות את השפם לאחר כל ארוחה. צריכים טיולים ארוכים בשל רמת הכושר הגבוה שלהם.

בעיות בריאות:
ננסי: אבנים בכליות, סוכרת, מחלות כבד, בעיות עור ומחלות עיניים.
רגיל: מחלות עיניים תורשתיות. בעיקרון נחשב יותר בריא מהננסי והענק.
ענק: עיוות של המפרקים והירך- שיכול לגרום לדלקות, מחלות עיניים, בעיות אורטופדיות, אפילפסיה, ובעיות בכליות.

בעלים:
מתאים ל: משפחה, ילדים (יש להשגיח על הענק), חיות אחרות (לא קטנות). ננסי ורגיל: תפיסת מכרסמים, התראה ומשיכת עגלות קטנות. ענק: שמירה והגנה.
לא מתאים ל: בעלים פאסיביים. ננסי: הגנה, שמירה.

כללי:
ננסי: מקורו של השנאוצר הננסי לא ידוע, אך מאמינים שנוצר בעקבות הכלאה של הגזע הרגיל עם פודל וגזעי כלבים קטנים נוספים. תפקידם היה זהה לזה של השנאוצר הרגיל. ומלבד היותו גזע קטן במימדיו הפיזיים – הוא אינו שונה כלל מהגזע הרגיל.
רגיל: הגזע הוותיק מבין השלושה ומקורו לא ידוע. נועד בעיקרון לחוות, למגוון רחב של תפקידים: אספת בעלי חיים, צד מכרסמים, משיכת עגלות, שמירה על עדרים וילדים. התיעוד הראשון לגזע נמצא בציור משנת 1492 שצויר על ידי אלברכט דירר. באותה התקופה הפינצ'ר והשנאוצר נחשבו כאותו הגזע, כאשר ההבדל היחיד שנראה לעין בניהם היה סוג הפרווה, לפינצ'ר הפרוותי יותר קראו "שנאוצו" שפרשו "פרצוף" בגרמנית- ומכאן שמו.
ענק: מקורו במינכן שבגרמניה. במקור השנאוצר הענק כלל לא היה שנאוצר אלא תערובת של כמה גזעי כלבים גדולים מאוד ובניהם הדני הענק. בימיו הראשונים נקרא: מינכנר בשל מוצאו. מאז המאה ה- 15 נועד הכלב להנעת בקר. כעבור פרק זמן מסוים גילו דמיון חיצוני בין הגזע הזה לשנאוצר הבינוני והחליטו להרביע אותם ביחד- מה שהוביל ליצירת הגזע הענק כפי שאנו מכירים כיום, במקור נקראו מינכן שנאוצר – עד שהתואר "ענק" נדבק אליהם. אף על פי שלא היו פופולאריים כמו הרועה גרמני הם שישמשו רבות ככלבי משטרה וכלבי צבא גם במלחמות העולם. במלחמות האלו הגזע כמעט נכחד, אך אודות לקבוצה קטנה שהרביע אותם בחשאי הגזע שרד.

דילוג לתוכן