שארפיי

סוג: קרבות כלבים ושמירה.

מקור בעולם: סין.

אורך חיים ממוצע: 11-12 שנים.

גובה: 45-50 ס"מ.

משקל: 18-25 ק"ג.

סוג פרווה: דקה, צפופה. שכבה אחת בלבד.

תכונות פיזיולוגיות:
ראש גדול מאוד ביחס לגוף, אוזניים קטנות ממוקמות בגובה העיניים. זנב מעוגל על הגב. לשון בצבע כחול כהה עד שחורה.

אופי טיפוסי:
עצמאי, דרוך  ואמיץ. בעלי דעה נחרצת ולא יהססו לפתח מריבה בשביל לעמוד על שלהם. לעיתים העצמאות והאופי החזק שלהם מפורש כעקשנות. אוהבים מאוד בני אדם, רגועים בסביבת המשפחה שלהם, אך זהירים מאוד בקרב בעלי חיים אחרים.

אילוף שארפיי:
בשל אופיו החזק והעצמאי נחשב כאחד הכלבים הקשים לאילוף, אך בבחירת החיזוק הנכון ניתן להגיע עם הגזע לתוצאות מדהימות. מומלץ מאוד להתחיל את האילוף בשלב מוקדם מאוד בהיותם גורים, למעשה להתחיל לחנך אותם לכללי הבית כבר מהיום הראשון. על המאלף גזע שארפיי להיות אסרטיבי, יצירתי וסובלני מאוד משום לרוב יש להם נטייה לא לבצע את בקשות המאלף מתוך חוסר עניין – אין לייחס זאת כעקשנות של הכלב. טיפ לאילוף גזע שארפיי: השתמשו בצעצועי נשיכה/רדיפה לצורך חיזוקים.

טיפול מיוחד:
בעקבות הקפלים בעור, חלק גדול מהעור שלו לא חשוף לסירקולציות אויר מתוך כך יש להקפיד לנקות את האזורים הלא חשופים ולוודא כי האזורים האלו לא מתחילים לפתח מחלות. לשארפיי יש נטייה לריח רע מפה, כך שיש להקפיד על ניקיון השיניים.

בעיות בריאות:
בעיות עור, אלרגיות, מחלות עיניים, סרטן, בעיות במערכת החיסונית,התחממות יתר, דיספלזיה של האגן ומחלות אוזניים.

בעלים:
מתאים ל: משפחה (אסרטיבית) + ילדים. התראה, שמירה, הגנה. בע"ח אחרים במידה ונחשף נכון בתקופות הקריטיות. חיי עיר וכפר.
לא מתאים ל: מבוגרים, ככלב ראשון, משפחה פסיבית.

כללי:
שארפיי הינו גזע כלבים עתיק אשר תועד בשנת 220 לפני הספירה. הם נועדו במקור לקרבות כלבים, אך שימשו גם לציד, רעייה ושמירה – בעיקר על ארמונות הקיסר בסין. באמצע המאה העשרים (בערך לפני 50 שנה) הגזע היה כה נדיר עד כי זכה בתואר "גזע הכלבים הנדיר ביותר" בספר השיאים של גינס של שנת 1978. קפלי העור שלהם נועדו על מנת לעזור להם בקרבות הכלבים. השם שארפיי משמעו עור חול, שכן הפרווה שלו קשה וקצרה כמו החול.

דילוג לתוכן