רועה בלגי – מלינואה

סוג: כלב רועים.

מקור בעולם:
 בלגיה.

אורך חיים ממוצע:
 10-14.

גובה:
 55-56 ס"מ.

משקל:
 25-30 ק"ג.

סוג פרווה:

קצת מנוצה באזור החיצוני של האוזניים ובחלקים הנמוכים של הרגליים ובשאר הגוף קצרה. ישרה וחלקה ושחורה באזור הפה.

תכונות פיזיולוגיות:

אוזניים עומדות גבוה מעל העיניים. עיניים מלוכסנות מעט. זנב ארוך מאוד.

אופי טיפוסי:

חרוץ וממושמע מאוד. נאמן, מגן, פיקח ומאוד אקטיבי. אם לא מעסיקים אותו לאורך זמן הוא יפנה את השעמום שלו לנזקים סביבתיים. נוטים להיכנס תחת הקטגוריה "כלב של אדם אחד". כלומר שמצידם רק הבעלים מעניין אותם ולא אכפת להם מכל השאר. קצב הלמידה שלהם גבוה מאוד וכך גם היכולת שלהם לפתור בעיות.

אילוף רועה בלגי (מלינואה):
רמת האינטליגנציה של הגזע גבוהה מאוד, וצריך להתחיל לאלף אותו החל מגיל קטן על מנת לחזק ולשפר את יכולות הלמידה. רמת המשמעת מאוד גבוה, ומשום כך גופים רבים נעזרים בו לצורכי עבודה. לצורך אילוף הגזע יש לבחור בקפידה אחר המאלף, טכניקות אילוף לא מתאימות יכולות לגרום לחרדה קיצונית או תוקפנות קיצונית. אף על פי רמת המשמעת הגבוה של הגזע, על הבעלים להיות אסרטיביים מאוד על מנת שהכלב יקבל מהם סמכות. יש לתרגל עם הכלב את המשמעת באופן יומיומי. גזע זה הוא אחד הגזעים שמאוד מומלץ לתת למאלף מקצועי לאלף אותם – ולא להתפתות לאילוף עצמאי באמצעות עצות וטיפים מהאינטרנט.

טיפול מיוחד:
הרועה בלגי הוא כלב עבודה ולכן צריך פעילות גופנית רבה. נשירת הפרווה היא דו שנתית ויש לסרק אותה על בסיס שבועי. אילוף מוקדם ימנע מהם לפתח מזג חם ויעכב פעילות אגרסיבית.

בעיות בריאות:

בגדול אין לגזע הזה בעיות בריאות גנטיות, אך הם נוטים לגלות רגישות לחומרי הרדמה, בעיות בעיניים ובבלוטות התריס.

בעלים:

מתאים ל: שמירה, הגנה, תקיפה, עבודה- הרחה, חומרי נפץ, משטרה וכו'. מצוין עם המשפחה, אך יש להיזהר בקרבת זרים. חיי עיר או כפר – וגינת כלבים גדולה. דרוש בעלים מאוד אסרטיבי בעל ניסיון קודם עם כלבים.
לא מתאים ל: בעלים שבוחרים בגזע הזה ככלב ראשון, משפחה לא פעילה, קשישים, בעלים לא דומיננטיים.

כללי:

הגזע התפתח לצורך רעיית כבשים באזור מלינס שבבלגיה ומכאן שמו הנרדף "מלינואה". יש כמה סוגי פרוות לגזע – ארוכות, קצרות וגסות. לראשונה הגזע תועד בבלגיה בסוף המאה ה- 19. בשנת 1890 מצא אזרח בלגי בשם ניקולאס כלב רועים בלגי שחור לחלוטין. לאחר קניה של כלב שדומה לו הוא החל בהרבעה סלקטיבית וייצר את הגזע כפי שאנו מכירים כיום. הגזע שירת תמיד כגזע עבודה, השתתף במלחמות העולם (הראשונה והשניה), וכיום הוא הגזע הפופולארי ביותר ככלב משטרה וכלב צבא.

דילוג לתוכן