רוטווילר

סוג: עבודה, שמירה.

מקור בעולם: גרמניה.

אורך חיים ממוצע: 8-12 שנים.

גובה: 60-70 ס"מ.

משקל: 40-50 ק"ג.

סוג פרווה:
פרווה עליונה באורך בינוני, צפופה ומבריקה, שחורה, חומה באזור הצוואר, בית החזה והרגליים. שכבת פרווה תחתונה באזור הירכיים והצוואר.

תכונות פיזיולוגיות:
גולגולת רחבה מאוד, נחיריים גדולים, גוף חסון ושרירי, אוזניים שמוטות קטנות. שרירי הלסת שלו הם בין שרירי הלסתות החזקים ביותר בעולם הכלבים – אפילו יותר מהאמסטף/פיטבול. בעבר היה נהוג לקצץ את הזנב שלהם – משום שהוא הפריע למשוך את העגלות.

אופי טיפוסי:
רגוע, נחוש, אמיץ, חרוץ ובעל חיבה עזה למשפחה. לרוב הם חשדניים כלפי זרים – אך תלוי מאוד באופי ובתהליך הסוציאליזציה שעברו בגורות. בעוד שהם אוהבים מאוד לעבוד הם לעיתים יכולים להיות עקשניים ומכאן גם להוות אתגר למאלפים.

אילוף רוטווילר:
בהתאם לאופי הכלב, האילוף צריך להתבצע בסבלנות רבה. מאוד מומלץ להתייעץ עם מאלף כלבים כבר מהרגע שבו הוחלט לאמץ את הגזע, על מנת לבנות תוכנית חינוך נכונה כבר מגיל צעיר (של מספר חודשים) הכוללת ברובה חשיפה הדרגתית-רבה לכל סיטואציה אפשרית ובדגש על אנשים, כלבים ובעלי חיים אחרים. הרוטוויילר הוא אחד הגזעים הרשומים בחוק הכלבים המסוכנים בישראל – ומכאן שבעת הליכה ברחוב יש לוודא כי יש על הכלב מחסום פה ושהוא קשור ברצועה בכל שלב בתהליך האילוף. מומלץ לעבוד עם הגזע על חיזוקים שאינם מזון כמו צעצועים (כמובן בהתאם לאופי הכלב). מבין כל הפקודות החשובות שמלמדים את הגזע – יש לשים דגש על הפקודה "עזוב". יכולות הלמידה של הגזע גבוהות, אך עדיין על המאלף לנהוג בזהירות בתהליך האילוף בשל האופי (הגנטי) של הכלב.

טיפול מיוחד:
הפרווה שלהם דורשת טיפול מינימאלי בלבד, מידי פעם צריך לעבור עליה עם סמרטוט רטוב. יש להקפיד לאפשר לגזע לבצע פעילות ספורטיבית יומיומית – וכן אילוף הוא כמעט בגדר החובה.

בעיות בריאות: תזוזת מפרק הכתף, בעיות עיניים וכליות.

בעלים:
מתאים ל: משפחה + ילדים (במידה וחונך בהתאם מגורות, ומלמדים את ילדים כיצד להתנהג בסביבת הכלב). שמירה, הגנה, התראה. משפחה ספורטיבית. חיי כפר – ניתן גם בעיר אך במקרה הזה יש לתת תשומת לב רבה יותר לפעילות הספורטיבית.
לא מתאים ל: ככלב ראשון (בעלים לא מיומן), מבוגרים, דירות צפופות, משפחה פסיבית.

כללי:
הגזע קיבל את שמו מהעיר רוטווייל שבגרמניה. במקור נועד הרוטוויילר לשמור על הבקר של החקלאים ולמשוך עגלות עמוסות בציוד. עם הזמן הוסב תפקיד השמירה שלהם לתפקיד הגנה על בעלים ובמיוחד על כספם כאשר הם מכרו את הסחורה שלהם בשוק ולא יכלו להיות כל זמן ליד העגלה של הציוד שלהם. לכן הם קשרו את הכסף לקולר של הכלב. הרוטווילר שימש ככלב משטרה וכלב הגנה במלחמת העולם הראשונה. כיום לגזע תפקידים רבים ובניהם: כלב משטרה, הגנה, צבא, חילוץ והצלה ועוד.

דילוג לתוכן