רודזיאן רידג'בק

סוג: ציד.

מקור בעולם: דרום אפריקה, זימבבואה.

אורך חיים ממוצע: 9-12 שנים.

גובה: 60-69 ס"מ.

משקל: 29-39 ק"ג.

סוג פרווה:
רכה, צפופה, קצרה. חום, חום בהיר. ישנו פס פרווה לאורך הגב, הגדל בכיוון ההפוך לשאר הגוף.

תכונות פיזיולוגיות:
ראש רחב מאוד, עיניים עגולות, גוף שרירי ומאוזן, אוזניים שמוטות גבוהות בראש. כפות רגלים קשות במיוחד המיועדות להליכות ארוכות מאוד בשטחים קשים.

אופי טיפוסי:
ידידותי וצייתן. לרוב מסתדר עם אנשים זרים אך יתכן באותה העת גם כלב שמירה והגנה מצוין, ולכן יש להסב לכך את תשומת הלב. נאמן ועצמאי. יש האומרים שזהו גזע מאוד גאה.

אילוף רודזיאן רידג'בק:
יכולות הלמידה של הגזע מאוד גבוהות, ומתוך כך גם רמת האינטליגנציה שלו. להוסיף לכך את עצמאותו ומכאן נקבל גזע שלא הכי קל לאלף אותו. משום כך מומלץ מאוד להתחיל את תהליך האילוף כבר מגורות. המאלף את הגזע צריך סבלנות רבה, לפעול על פי תוכנית מוגדרת מראש ולהתמיד בה לאורך זמן. שילוב של כל תכונות האופי יכול לגרום לנו לחשוב שהכלב מאוד עקשן, ומתוך כך לרוב מומלץ שהמאלף רידג'בק יהיה בעל ניסיון. ההתמדה היא המפתח להצלחת תהליך האילוף בגזע זה.

טיפול מיוחד:
אחד הגזעים הנקיים ביותר, הדורש טיפול מינימאלי בפרווה. עם זאת הגזע זקוק לפעילות גופנית קבועה ולעיתים קרובות גם רבה. משמע – טיולים רבים בהם נותנים לכלב לרוץ בגינות כלבים, או משוחרר במתחמים מתאימים.

בעיות בריאות: דיספלזיה של האגן, בעיות עור גנטיות, בעיות אורטופדיות.

בעלים:
מתאים ל: אנשים המסוגלים להחזיק ולטפל בכלב עצמאי, ספורטיבי וגדול מאוד. מכאן שמתאים מאוד למשפחה אקטיבית, חיי כפר או עיר במידה ומספקים לו את הפעילות הגופנית הנדרשת. התראה, הגנה ושמירה אלו תפקידים הטובים ביותר לכלב זה.
לא מתאים ל: ככלב ראשון, מבוגרים, בעלי חיים אחרים (אלא אם עבר תהליך חשיפה מתאים), משפחה פסיבית.

כללי:
השם רודזיאן מגיע ממקור מוצאו – רודזיאה שמה הקודם של זימבבואה. השם רידג'בק מגיע מאנגלית – רכס גב, כאשר מתכוונים לפרווה ההפוכה שלו על הגב. בעבר נחשב ככלב האריות משום שעל פי המיתוס היה צד אריות וחיות גדולות אחרות… אף על פי שהדבר מעולם לא נעשה. צד האריות אומנם מיתוס, אבל עדיין ניתן לראות את השימוש בגזע עבור ציד חיות גדולות או חסימת אריות כדי שהציד יוכל לעבור. שיטת הפעולה שלהם להכניס את הציד לפינה שממנה לא יוכל לצאת ואז לנבוח בשביל לסמן לצייד איכן הוא נמצא כדי שזה יבוא ויסיים את העבודה. יש המאמינים שהגזע קיים כבר משנת 1500. חוש הריח של הגזע מפותח מאוד מתוך כך גם יצר המעקב – שילוב של תכונות אלו עם התכונות הפיזיולוגיות של הכלב מביאות לגזע המהווה כלי ציד שימושי מאוד. אחד הציידים שהתאהב ביכולות הגזע היה קורניליוס ואן רויין שגידל והשביח את הגזע במשך 35 שנה. לאחר שנפטר בגיל 22 תוצאות ההשבחה שלו הוכרזו כגזע רשמי.

דילוג לתוכן