קולי

סוג: כלב רועים.
מקור בעולם:
 סקוטלנד
אורך חיים ממוצע:
 12-14 שנים
גובה:
 50-66 ס"מ.
משקל:
 22-36 ק"ג.
סוג פרווה:
תחתונה רכה, עליונה שופעת (למעט בראש וברגליים), רגליים מנוצות.
תכונות פיזיולוגיות:
אוזניים קטנות ממוקמות גבוה בראש, עיניים מלוכסנות מעט. הגולגולת שטוחה אך האף מעט עגול. פנים ארוכות.
אופי טיפוסי:
חכמים וחברותיים מאוד. רגישים ואוהבים מאוד להיות במשפחה. למעשה יעשו כמעט הכל על מנת לחזור לחיק המשפחה. לחלקם יש נטייה לעקשות ונבחנות. בשל אופים הרך יחסית הם קלים לאימון.

אילוף קולי:
לרוב הגזע מגיב יפה לטון דיבור, כך שניתן להגיע איתו לתוצאות טובות גם עם מעט מאוד חטיפים. יכולות הלמידה די גבוהות, וכך גם רמת המשמעת שלהם. שימו לב לעקוב אחר תוכנית האילוף ולא להתעקש להתקדם מהר בשלבים משום שחלקם מאוד רגישים ולא אוהבים לחצים מיותרים.

טיפול מיוחד:משירים המון פרווה, סירוק ושטיפה שבועיים ישמרו על איכות הפרווה. בשל סוג הפרווה יש לתת דגש מיוחד על הטיפול בכלב במהלך עונת הקרציות והפרעושים. (קולי קצר שיער- דורש פחות טיפול בפרווה)
בעיות בריאות:
 מחלת עיניים – גן תורשתי היכול לגרום לניוון הרשתית ולעיוורון. דיספלזיה של האגן, דלקות עור. התהפכות קיבה- הקולי יכול להיות רגיש במיוחד בשל החזה העמוק שלו.
בעלים:
מתאים ל: מעולה למשפחה עם ילדים וחיות אחרות, שמירה, התראה, חיי עיר או כפר
לא מתאים ל: הגנה ותקיפה.
כללי:
ישנם 2 סוגי קולי: ארוך שיער וקצר שיער, ההבדל היחיד בניהם הוא אורך הפרווה בלבד. הקולים הגיעו מסקוטלנד, שם עבדו ככלבי רעייה, אף על פי שיש הטוענים שהם הגיעו במקור מאיסלנד. השם: "קולי" פרשו- כבשה עם פנים ורגלים שחורות. המלכה ויקטוריה התלהבה מאוד מהגזע והחליטה לקחת כמה קולים שחורים, כשזה קרה בין לילה הפך הקולי לגזע מאוד פופולארי. הפופולאריות של הגזע הגיעה לשיא כאשר שודרה סדרת הטלוויזיה "לאסי", שבה למעשה גילם קולי ארוך שיער (זכר) את "לאסי" הכלבה שמצילה את בעלה מכל מיני סיטואציות. הגזע נקרא גם "הקולי הסקוטי".

דילוג לתוכן