קווקזי

סוג: הגנה.

מקור בעולם: רוסיה, חבל הקווקז.

אורך חיים ממוצע: 10-12 שנים.

גובה: 63-71 ס"מ.

משקל:  45-70 ק"ג.

סוג פרווה:
קשה, עבה וארוכה. ככל שאבות הגזע הגיעו ממקומות גבוהים יותר, כך תהיה הפרווה עשירה יותר.

תכונות פיזיולוגיות:
מבנה גוף מוצק וישר. אוזניים קטנות שמוטות גבוה בראש. פרווה עשירה מכסה את כל חלקי הגוף. זנב מתעגל כלפי הגב.

אופי טיפוסי:
חכם מאוד אך גם מאוד עצמאי. שומר באופן מיטבי על טריטוריה ואינו מפחד כלל מאיומים. הגזע חזק, בעל בטחון עצמי וללא תחושת פחד. יש האומרים שהגזע מסוגל להבחין בין איומי סרק לאיומי אמת. גזע אמיץ מאוד שאוהב ונאמן לבעליו. מאוד רגוע ליד הבעלים אך יכול להיות מאוד אגרסיבי בחברת זרים.

אילוף קווקזי:
הכרחי להתחיל את האילוף של הגזע מגיל צעיר ביותר, ואף לנסות מהרגע שבו הכלב מכניס את רגלו הראשונה דרך דלת הבית. סוציאליזציה בתקופות הקריטיות תוכל לעזור לצמצם את חומרת תגובותיו ככלב בוגר – אך לרוב לא תוכל להכחיד אותן לחלוטין. על מאלף גזע קווקזי להיות בעל ניסיון עשיר, פתוח מחשבה ואסרטיבי מאוד. יש לבנות תוכנית אילוף המותאמת לכל כלב באופן אינדיווידואלי ולקחת בחשבון שיש לנהוג בתוכנית בקשיחות אך בסובלנות. בעוד שרמת האינטליגנציה של הגזע די גבוהה – הרי שלרוב הם מאוד עצמאיים וילחמו על דעתם לעשות כל העולה על רוחם.

טיפול מיוחד:
פעילות גופנית רבה. הברשת הפרווה בתדירות קבועה. פעילות מנטאלית (שכלית) הכרחתי בשביל לשמור על התנהגויות רצויות ופעילות רגוע בבית.

בעיות בריאות:
דיספלזיה של האגן והשמנת יתר.

בעלים:
מתאים ל: אחד הגזעים הטובים ביותר ככלבי שמירה, התראה והרתעה. מיועד לבעלים מנוסים ואסרטיביים מאוד שתחת ידם עברו כבר מספר גזעים פרימיטיביים כדוגמת משפחת השפיץ (משפחת השפיץ נחשבים ככלבים קלים לעומת הקווקזי). חיי הכפר מתאימים יותר מאשר בעיר אך אם חיים בעיר אז יש לדאוג לטיולים מתאמים הן לצרכים הפיזיים והן לצרכים המנטאליים של הגזע.
לא מתאים ל: בעלים לא מנוסים, ככלב בית רגיל, להשגיח בתשומת לב מלאה בחברת ילדים. לא מתאים לחיות עם בעלי חיים אחרים. קשישים או בעלי נכות.

כללי:
הגזע פותח מקבוצת כלבים שמקורם בטיבט מלפני 2,000 שנים, וזה מגובה בתיעודים ארכיאולוגים מאותה התקופה. הכלבים הללו נדדו עם בעליהם לאורך היבשת עד שהגיעו לחבל הארץ קווקז שברוסיה של ימינו. שם הגזע היה מבודד מכל העולם, וכתוצאה מכך הרבעתו הייחודית. הכלב נועד במקור להגן על העדר מפני גנבים ובעלי חיים אחרים, ויש עדויות שהכלב התעמת אף עם זאבים ואריות שניסו לפלוש לטריטוריה. כיום משמש הגזע בעיקר לצורך שמירה על מוסדות ממשלתיים ופרטיים ברחבי העולם.

דילוג לתוכן