צ'יוואווה

סוג: שעשועים.

מקור בעולם: מקסיקו.

אורך חיים ממוצע: 12-14.

גובה: 15-23 ס"מ.

משקל:  1-3 ק"ג.

סוג פרווה: ארוכה או קצוצה (הקצוצה נפוצה יותר).

תכונות פיזיולוגיות:
שברירי, ראש בצורה מעוגלת או ארוך, אוזניים בולטות לצדדים ומרוחקות זו מזו, עיניים כהות מרוחקות זו מזו.

אופי טיפוסי:
ערני, נועז אך לא נשכן, רגיש, בבגרות יתכן שיהיה קשה להציג בני משפחה חדשים, יכול להרגיז כלבים אחרים להלחם, בעל יכולת למידה מהירה.

טיפול מיוחד:
לא להיות הרבה מחוץ לבית, לשמור מקור וחום.

אילוף צ'יוואווה:
בשל גודלו הזעיר, נוטים הבעלים לשכוח שמדובר בכלב. פינוק יתר יכול להוביל למצבי דומיננטיות ולעיתים לתוקפנות. בעוד שניתן להשתולל ולשחק איתו כאוות נפשנו יש להציב גבולות מאוד ברורים במידת הצורך. יש לזכור כי הצ'יוואווה הנחשב כגזע הזעיר ביותר בעולם – רואה את עצמו כגזע גדול ומאיים… לפעמים צריך להוריד אותו חזרה לקרקע.

בעיות בריאות:
מעקב אחר השיניים, בעיות נירולוגיות כמו אפילפסיה, ראש גדול ביחס לגוף בגילאים צעירים, זיהומים בעין, סוכר נמוך שיכול לגרום לתרדמת

לא בעיה בריאותית:
1. אי אחידות או שקע במבנה עצם הגולגולת- הצ'יוואווה מסוגל לחיות כך- אין זו באמת בעיה רפואית אך יתכן שחלק מהווטרינרים לא יכירו את הבעיה ולכן יחשבו שצריך לנתח.
2. רעידות- יתכן שזה נובע מחילוף חומרים מאוד גבוה המשחרר מהגוף חום רב.

בעלים:
מתאים ל: דירות, "כלב ברכיים", ילדים בגילאי בית ספר לכל הפחות (יכול לנשוך אם מפחידים אותו יותר מידי), נובח לעיתים קרובות לצורך הזהרה.
לא מתאים ל: חיי כפר, חיים בחוץ/מטיבי לכת, מזג אוויר משתנה.

כללי:
שנת פיתוח הגזע לא ידועה, אך הגזע נמצא על ידי אמריקאים במקסיקו באזור שנת 1850 וככל הנראה פותח על ידי אבותיהם הקדומים של המקסיקנים. אך יש המאמינים כי הגזע קיים כבר אלפי שנים ויובא למלטה באזור שנת 600 לפני הספירה שם שגשג במשך מאות שנים. מקור הגזע כה מעורפל עד כי ניתן למצוא עדויות לגזע בציורים רומיים בקפלה הסיסטינית משנת 1492, וארכאולוגיים מצאו בחפירות ארכיאולוגיות במצרים עדויות לכך שלמצרים הקדמונים היו כלבים עם כל המאפיינים של הצ'יוואווה – ותארכו את העדויות כבני 3000 שנה (כלומר הגזע ככל הנראה היה קיים הרבה לפני). הגזע החל לתפוס פופולריות באזור שנת 1895 ונקרא על שם העיר שבה ככל הנראה מצאו אותו: צ'יוואווה שבמקסיקו. הצ'יוואווה נחשב כגזע הכלבים הקטן ביותר בעולם.

דילוג לתוכן