פוינטר

סוג: ציד.

מקור בעולם: אנגליה.

אורך חיים ממוצע: 12-15 שנים.

גובה: 60-70 ס"מ.

משקל: 20-35 ק"ג.

סוג פרווה: קצרה, צפופה, קשה וחלקה.

תכונות פיזיולוגיות:
ראש רחב מאוד, אוזניים נמצאות גבוה בגולגולת, רפויות גם בזמן שהכלב עובד ומסמן. אף ארוך וגוף שרירי. זנב ישר.

אופי טיפוסי:
נאמנים, עצמאיים ואוהבי חיים. בעקרון המזג שלהם מאוד נוח כאשר מדובר על כלב משפחה והם עדינים עם ילדים ובעלי חיים אחרים. אוהבים מאוד לבצע כל פעילות מחוץ לבית. עם זאת הם גם מאוד רגישים, ונלהבים. לרוב מאוזנים מאוד, חרוצים ומכווני מטרה.

אילוף פוינטר:הגזע מתאפיין בצייתנות טובה מאוד, אך יכולות הלמידה שלו נחשבות בינוניות ולעיתים אף פחות מכך. את האשמה ניתן לרוב להפיל על רגשנות היתר של הגזע. משום כך, יש להקפיד ולבצע את תהליך האילוף על כל שלביו ואם ניתן אף להתעכב מעט בכל שלב על מנת לוודא את הפנמת הכלב. תהליך אילוף של פוינטר אמור להתבצע עם רגישות יתר לאופיו האינדיווידואלי של הכלב, יש כאלו רגישים יותר ויש כאלו שפחות – וכך או כך יש לתת לכך את הדעת בבניית תוכנית האילוף ולהימנע מלהיכנס להשתלשלות גירויים נפסדת. אף על פי היותו עדין ואוהב בריות יש לשקול להתחיל את האילוף בגיל צעיר מאוד במידה ומעוניינים שאת רוב יומו יבלה הכלב בתוך הבית, וזאת בשל היותו כלב עבודה והתלהבותו הגדולה.

טיפול מיוחד:
כמעט ואין, מידי פעם יש לעבור עם מטלית לחה על הפרווה שלו בשביל למנוע יובש ולנקותה מאבק וחול. עם זאת, הגזע כן דורש פעילות גופנית יומיומית ועדיף כמה שיותר. ניסיון דיכוי של פעילות גופנית זו עלול להוביל להתפרצויות היפראקטיביות קשות. יש להם כוח סיבולת גדול וככל הנראה יתישו את הבעלים שלהם לפני שיתחילו להרגיש עייפות  – בשל כך מומלץ מאוד להוציאם לגינת כלבים כל יומיים שלושה או אפילו לשקול פנסיון יומי הכולל אינטראקציה עם כלבים אחרים אחת לכמה ימים.

בעיות בריאות:
דיספלזיה של האגן, חירשות, ניוון רשתית מתקדמת ואפילפסיה.

בעלים:
מתאים ל: חיי כפר, משפחה אקטיבית, ילדים ובעלי חיים אחרים. חיי עיר במידה וניתנת הפעילות הגופנית המתאימה. בעלים של פוינטר צריך להיות בעל סובלנות רבה והבנת הגזע.
לא מתאים ל: חיי עיר (דורש פעילות גופנית רבה), מבוגרים, משפחה פסיבית, שמירה, הגנה, התקפה.

כללי:
אין הסכמה חד משמעית היכן נוצר הפוינטר, אכן הדעה הרווחת כיום היא שהוא נוצר מהכלאה של גרייהאונד, בלאדהאונד ופוינטר ספרדי. יש המאמינים שבתחילה נוצרו הפוינטרים בספרד ומשם הגיעו לאנגליה על גבי ספינות סחר. כך או כך, אבי הגזע של בסיסו נכתב תקן הגזע נוצר באנגליה. במאה ה- 17 הגזע היה כבר נפוץ בכל אירופה. הייחודיות של גזע הפוינטר הוא שברגע שזיהה את הציד הכלב קפא לחלוטין ובעזרת כל סימני הגוף (זנב, רגל, אוזניים, עיניים ואף) הצביע על המקום המדויק של הציד (ומכאן שמו, פוינטר = מצביע). פעולה זו עזרה מאוד לכלבים האחרים כמו הגרייהאונד לצוד את הטרף ולהחזירו לצייד. במרוצת השנים התכונה הזו הוכיחה את עצמה יעילה למידי כאשר צדים ציפורים. הקפיאה והשקט המופתי של הכלב כאשר הוא ממלא את תפקידו נתנו לציד זמן לטעון את הרובה ולכוון במדויק עוד לפני שהציפור מבחינה בסכנה.

דילוג לתוכן