סן ברנרד

סוג: כלב הצלה.

מקור בעולם: שוויץ.

אורך חיים ממוצע: 8-11 שנים.

גובה:60-70 ס"מ.

משקל:  50-90 ק"ג

סוג פרווה:
יש 2 סוגי גזעים, בעל פרווה ארוכה ובעלי פרווה קצרה. הפרווה הקצרה צפופה מאוד ורכה, ואילו הארוכה שופעת.

תכונות פיזיולוגיות:
ראש גדול, פנים עם המון קפלי עור. חרטום אף קצר באופן יחסי. מבנה גוף מאסיבי, זנב רחב וחזק. אוזניים תלויות בגובה העיניים מלבד פרטים אשר בעקבות עודף העור האוזניים נופלות מתחת לעיניים. בשל עודפי העור והפה הגדול, הסאן ברנרד מרייר הרבה… הרבה מאוד.

אופי טיפוסי:
חברותיים ואוהבי אדם. הם כל כך חברותיים שנדיר למצוא סן ברנרד שלא מסתדר עם אנשים, ילדים או בעלי חיים אחרים. עם זאת הגזע נוטה לתלותיות מסוימת, ויש לתת לכך את הדעת כאשר משאירים אותו לבד. אף על פי גודלם המאסיבי הם עדינים מאוד.

אילוף סן ברנרד:
רצוי להתחיל את תהליך האילוף של הגזע עוד מגורות בשל הגודל שלו ככלב בוגר. רמת האינטליגנציה של הגזע יחסית גבוה ויש להפקיד על כושר גופני בשביל לשמור על רמת ריכוז סבירה. אף על פי הנטייה החברותית הטבעית של הגזע יש לוודא חשיפה נכונה בתקופות הקריטיות. טיפ לאילוף סן ברנרד – כושר גופני. ככל שרמת האקטיביות של הכלב גבוהה יותר (משמע כושר הגופני גבוה יותר) כך תהליך האילוף יהיה קל יותר.

טיפול מיוחד:
יש לוודא שעיניים נקיות כל הזמן. לגזע יש בעיות בריאות רבות, ונקודת החולשה הרכה ביותר שלו היא העיניים. יש להקפיד על פעילות ספורטיבית קבועה ולשמור על רמת כושר סבירה.

בעיות בריאות:
לסן ברנרד תוחלת חיים קצרה מאוד. דיספלזיה של הירך, מומי לב, אפילפסיה, אלרגיות בעור, סרטן (העצמות בעיקר), התהפכות קיבה ועוד…

בעלים:
מתאים ל: משפחה, ילדים, בעלי חיים אחרים, התראה, משפחה אקטיבית, חיי כפר.
לא מתאים ל: קשישים, שמירה, עיר (הגזע צריך מרחבים), כלב ראשון.

כללי:
הגזע פותח באלפים השוויצרים על ידי נזירים שם נועד במקור לתור ולהציל אנשים. הרומאים בנו בהרים הללו מקדש לאל השמש בשביל לעזור לעוברים בדרך לאירופה. בשנת 1660 בנה נזיר בשם ברנרד (אחר כך הידוע בשם ברנד הקדוש – סיינט ברנרד, ועם הזמן שונה בעברית ל- סן ברנרד) על המקדש הזה מנזר לאנשים שחצו את ההרים המסוכנים של שוויץ. ב- 1707 גילו אנשי המנזר כי כלבים תורמים רבות לעבודת החילוץ וההצלה ולכן החליטו להרביע כלב במיוחד לשם כך. ישנם גרסאות שונות בנוגע למקור האמיתי של הגזע, אבל יש האומרים שהוא צאצא של המאסטיף ומשום כך נקרא בתחילה "מאסטיף אלפיני". הסטיגמה שהכלב תמיד סוחב איתו ברנדי הגיע מהציור של אדווין לנדסיר מ- 1820 בו רואים שני סן ברנרדים מנסים להציל אדם ועל צווארם חבית ברנדי בשביל לחמם את הגוף שלו. הסטיגמה תפסה עד היום אף על פי שנזירי המקום הכחישו אותה מאז ומעולם. מלבד בטהובן (הכלב המפורסם מהסרט) הסן ברנרד המפורסם ביותר ככלב הצלה היה כלב בשם ברי אשר לזכותו יותר מ- 40 הצלות של בני אדם. במשימת החילוץ האחרונה שלו נהרג ברי על ידי האדם שאותו היה אמור להציל. גופתו נחנטה ונשמרה במוזיאון בעיר ברן שבצרפת.

דילוג לתוכן