סמויד

סוג: ציד ורעייה.

מקור בעולם: רוסיה, סיביר.

אורך חיים ממוצע: 12-14 שנים.

גובה: 56-46 ס"מ.

משקל: 23-30 ק"ג.

סוג פרווה:
פרווה עליונה קשה וארוכה ונדמה שיוצרת מעיין צווארון. פרווה תחתונה קצרה ורכה.

תכונות פיזיולוגיות:
אוזניים עבות עומדות אך הקצה שלהם מעוגל. גוף שרירי ובית חזה עמוק. זנב מעוגל כלפי מעלה. לעיתים כמות הפרווה יוצרת את האשליה שמדובר בכלב שמן – אך למעשה גופו רחב מאוד.

אופי טיפוסי:
חכם, ערני וידידותי אך באופיו אינו צייתן במיוחד ומאוד עצמאי. אוהב מאוד להיות בחברה, עם בעליו, ילדים ואפילו חיות אחרות.

אילוף סמויד:
בשל אופיו עדיף להתחיל את תהליך האילוף של הגזע מגיל צעיר. עם זאת תהליך אילוף של סמויד בוגר נחשב בדרגת קושי בינונית בהתחשב ביכולות הלמידה הגבוהות של הגזע יחד עם אופיו העצמאי. רבים מהגזע נוטים להשתעמם בקלות ויש לקחת זאת בחשבון בתהליך האילוף בתוכניות החיזוקים, ורמות הקושי המשתנות של התרגילים. הסמויד הוא ממשפחת כלבי השפיץ (כמו הכנעני לדוגמה) ומכאן שחיזוק ושמירה על הקשר יציב עם הנוהג הוא חלק בלתי נפרד מתהליך האילוף. הפרת אמון של הקשר (לדוגמה אי התחשבות באופי, רגישויות, יצרים) באם גם לרגעים מועטים תשפיע לרעה לכל אורך תהליך האילוף.

טיפול מיוחד:
טיפוח הפרווה 2-3 פעמים בשבוע לכל הפחות ובעונות הנשירה כל יום. פעילות גופנית קבועה הכוללת בנוסף לטיולים היומיומיים גם ריצות חופשיות במתחמים סגורים (וללא רצועה) בעדיפות עם כלבים נוספים. הסמויד אוהב מאוד להיות בחברה וישנם מהגזע הנוטים לתלות מסוימת, יש לנהוג בכלב בהתאם על מנת להימנע מכך במידה ומזהים את הנטייה.

בעיות בריאות:
דיספלזיה של האגן, סוכרת, בעיות לב, אלרגיות עור, בעיות במערכת העיכול. סיכון גבוה להתהפכות קיבה בעיקר בשל בית החזה העמוק.

בעלים:
מתאים ל: חיי עיר או כפר, משפחה אקטיבית + ילדים + בעלי חיים אחרים. התראה, שמירה.
לא מתאים ל: משפחה פסיבית, התקפה, אקלים חם (בשל הפרווה), קשישים.

כללי:
הגזע נקרא על שבט נוודים שחי בצפון רוסיה. בתחילה שימשו ככלבי רעייה ושמירה על עדרים גדולים, זאת מפני שיצר הציד שלהם נחלש עם השתבחות הגזע – ומתוך כך השבט ידע בוודאות שהכלב לא יתקוף את בעלי החיים שלו. הגזע ידידותי במיוחד וגם הושבח כך בשל קרבתו הרבה לבני האדם. בעוד שהצבע הלבן הוא הצבע הדומיננטי אצל רוב כלבי הגזע הרי שבתחילה היו סמוידים שחורים, חומים, שחורים לבנים ולבנים בלבד. עם עליית הפופולאריות של הגזע, כך עלתה הפופולאריות של הצבע הלבן ומכאן שהפך לדומיננטי בקרב הרוב המוחץ של הגזע. הסמויד נחשב גם כ- כלב מחייך משום שכאשר השפתיים שלו משוכות אחורה נדמה שהוא מחייך.

דילוג לתוכן