לאסה אפסו

סוג: לוויה- התראה

מקור בעולם: טיבט.

אורך חיים ממוצע: 12-14 אך שהגיעו מעל ל- 20 שנה.

גובה: 25-28 ס"מ

משקל: 7-6 ק"ג

סוג פרווה:
שכבה עליונה מאוד עבה, צפופה, ישרה וקשה. השכבה התחתונה פרוותית רכה.

תכונות פיזיולוגיות:
שיער הראש מכסה את העיניים, אוזניים שמוטות לצדדים, עיניים כהות, גב ישר, זנב מעל הגב. מבחינת המראה קיים דמיון רב בינו לבין שי טסו.

אופי טיפוסי:
עדין ומאוד נאמן, לרוב ינסה לשבת על הבעלים או לידם. הם חכמים אך עם נטייה לעקשנות. אוהבים מאוד לשחק, ומסתדרים יפה עם ילדים. עם זאת יש להם נטייה לא להסתדר עם כלבים אחרים ומכאן שיש להשגיח עליהם באותם הסיטואציות. מאוד ערני ולרוב יגיב בנביחה או בחשדנות על כל ריח, צליל או מראה חדש.

אילוף לאסה אפסו:
האופי העיקש של הגזע גורם לו להיות אחד מהכלבים המאתגרים למאלפי הכלבים. רמת האינטליגנציה שלו יחסית גבוהה אך הוא אינו ממהר ליישם את אשר למד ולעיתים יבחן את גבולותיו רק בשביל לראות מה יקרה. על המאלף את הגזע להבין את אופיו ולהיות סבלני, ממוקד ואסרטיבי בתהליך האילוף. לרוב האילוף יצליח רק לאחר חזרה על אותו התרגיל עשרות פעמים וללא וויתורים מצד המאלף או הבעלים. טיפ לאילוף לאסה אפסו – מסגרת. ראשית הכניסו את הכלב למסגרת ברורה ושגרתית לאורך זמן והקנו לו את הרגלי ההתנהגות הנכונים כאשר יכנס לרוטינה היומיומית.

טיפול מיוחד:
יש להקפיד לחשוף את כלב לכמה שיותר כלבים החל מגיל חודש ולתקופה של 4 חודשים לפחות, וזאת על מנת להטמיע את הסביבה והתקשורת הכלבית ולצמצמם מריבות בינו לבין כלבים אחרים בעתיד. סירוק וטיפוח הפרווה בתדירות יומיומית. יש לנקות את האוזניים והעיניים בתדירות גבוהה.

בעיות בריאות:
בעיות בכליות, דלקות אוזניים, בעיות עור ועיניים.

בעלים:
מתאים ל: משפחה + ילדים, קשישים, משפחה פסיבית, התראה, חיי עיר או כפר.
לא מתאים ל: בעייתי עם בע"ח אחרים- אלא בטיפול נכון. התראה.

כללי:
שמו מגיע מ"לאסה"- שם בירת טיבט ו-"ראפסו" שמשמעותה "כמו עז"- משום שפרוותו דומה לפרוות העזים החיים בטיבט. השערה נוספת למקור שמו היא כינוי הטיבטים לכלב: "אבסו סנג קיי" שפירושו- "כלב התראה בעל נביחת אריה". האריה נחשב חיה מקודשת בטיבט, ובשל מראהו הדומה של הגזע לאריה היה ניתן למצוא אותו לרוב במקדשים של הדאלי לאמה ובמקדשי המלוכה. במקור מלבד מראהו נועד הכלב לצורך התראה- להזהיר את בעליו כאשר גורם זר נכנס לשטח הבית.

דילוג לתוכן