כנעני

סוג: עבודה.

מקור בעולם: ישראל.

אורך חיים ממוצע: 16-18 שנים.

גובה: 50-60 ס"מ.

משקל:  18-25 ק"ג.

סוג פרווה:
בינונית-ארוכה, ישרה ומעט נוקשה. שכבה תחתונה צפופה מאוד. זנב מנוצה. צבעים: לבן, שחור, חום בהיר מאוד משולב עם לבן.

תכונות פיזיולוגיות:
ראש רחב המזכיר את צורת המשולש. חרטום האף יכול לעיתים להיות צר, אך לרוב הוא רחב. אוזניים עומדות זקופות. גוף שרירי ויציב. זנב מתעגל כלפי מעלה.

אופי טיפוסי:
רמת אינטליגנציה גבוהה מאוד המאפשרת לכלב להסתגל מהר לסביבה משתנה, לפתור בעיות בקלות ולהגיב ביעילות למצבים שונים. אף על פי שרמת האינטליגנציה שלו גבוהה, הוא לא צייתן ברמה עיוורת ותגובתו תלויה ברמת הביטחון שלו בנוהג ובסביבה. לרוב מתאפיין הגזע באופי חשדני, ויעדיף יחסי קרבה רק עם בעליו.

אילוף כנעני:
הגזע נחשב כאחד הגזעים הקשים לאילוף. בשל אופיו, הכנעני יבדוק ראשית מה יצא לו מהעסק לפני שייגש לעבודה. רמת האינטליגנציה שלו כה גבוהה, שיש החושבים שלעיתים הוא חושב כמו בן אדם. הכנעני לומד מהר… מאוד. ואם הוא לא מבצע את הדברים או שנראה כי עדיין לא הפנים, לרוב זה לא מפני שלא הבין אלא משום שזה ממש לא מעניין אותו באותו הרגע. חלק גדול מהכנענים לא מתרשם מאילוף באמצעות מזון, או צעצועים… ומכאן שיש למצוא שיטות יצירתיות אחרות לאילוף. לעומת רוב גזעי הכלבים האחרים (שלא ממשפחת השפיץ) המשמעת של הכנעני והצייתנות שלו לעולם לא עיוורת, לדוגמה- אם נבקש מבורדר קולי להביא כדור הוא יצא למשימה עוד לפני שנסיים להגיד את הפקודה. הכנעני לעומת זאת יסתכל על הכדור או על המאלף כאילו במחשבה של: "למה לי?" או "אתה קודם…". מאלף כנעני צריך להיות בעל ניסיון עשיר, יצירתי ואסרטיבי מאוד. מומלץ מאוד להתחיל לאלף אותו מגורות עוד לפני שיגיע לגיל 4 חודשים.

טיפול מיוחד:
שטיפת פרווה קבועה אבל בתדירות נמוכה, סירוק וטיפוח פרווה בתדירות גבוהה. פעילות ספורטיבית יומיומית. יש כלבים מהגזע שכל רצונם הוא לשכב ולישון כל היום, אך יש רבים מהם שיש לתת להם תעסוקה על מנת שלא יגרמו נזק כתוצאה משעמום. לרוב, גם כנעני שנחשף באופן מלא בתקופות הקריטיות, יגלה חשדנות כלפי גורמים זרים ולכן יש להיות ערניים לכך בסיטואציות הרלוונטיות ומומלץ להשגיח בזמן שהם נמצאים בחברת ילדים או בעלי חיים אחרים.

בעיות בריאות:
אחד הגזעים הבריאים ביותר בעולם, לא קיימת מחלה אשר מזוהה עם הגזע.

בעלים:
מתאים ל: משפחה+ילדים, חיי עיר וכפר. שמירה, הגנה, התראה. בעיקרון הכנעני יכול להסתגל כמעט לכל עבודה, בכל מצב ובכל מקום.
לא מתאים ל: בעלים לא אסרטיביים, ככלב ראשון ואנשים מבוגרים.

כללי:
הכלב הכנעני הוא חלק ממשפחת כלבי ה- "שפיץ", כלומר כלבים שיד האדם בקושי נגעה בהם בתהליך הרבייה ומכאן שהם הכי קרובים לכלב ה"לא מבוית", הפראי של לפני ימי התנ"ך. זהו אחד הגזעים העתיקים ביותר בעולם, ויש תיעודים שלו עוד משנת 2200 לפני הספירה. יש האומרים שלאיזבל (מסיפורי התנ"ך) היו מספר כנענים. הבדואים נעזרו ועדיין נעזרים בגזע לצורך רעייה ושמירה. לאורך ההיסטוריה הגזע שימש לרוב ככלב שמירה ובמלחמת העולם השנייה אפילו ככלב הרחה לגילוי מוקשים. השם "כנעני" מגיע משמו של אזור ארץ ישראל מימי קדם: כנען.

דילוג לתוכן