כלב הרים פירנאי

סוג: שמירה.

מקור בעולם: צרפת.

אורך חיים ממוצע: 9-12 שנים.

גובה: 65-81 ס"מ.

משקל: 41-60 ק"ג.

סוג פרווה: פרווה עליונה ארוכה ושופעת, פרווה תחתונה דקה וצפופה.

תכונות פיזיולוגיות:
חותם שחור, ראש מעט מעוגל, אוזניים קטנות, גוף רחב, זנב מלא פרווה לעיתים על הגב.

אופי טיפוסי:
עירני, נאמן ומגונן. עדין מאוד ומצוין עם ילדים. ישנה סבירות גבוהה שלא יסתדרו עם בעלי חיים אחרים אלא אם נחשפו אליהם בצעירותם. הגזע חזק מאוד, אסרטיבי וטריטוריאלי כאשר נדרש. אף על פי שנועד להיות עם חיות המשק, הגזע אוהב מאוד להיות בחברת אנשים.

אילוף כלב הרים פירנאי:
יכולות הלמידה של הגזע נחשבות כבנוניות. יש להתחיל את האילוף בגיל צעיר מאוד ולחשוף אותם לכמה שיותר גירויים על מנת שלא יתגוננו או יתקפו אותם בבגרות. תהליך ההפנמה של הגזע הוא ארוך, מכאן שיש לחזור ולתרגל את הכלב על בסיס קבוע בשביל לשמור על רמה סבירה של משמעת.

טיפול מיוחד:
סירוק וטיפוח הפרווה בתדירות יומיומית. פעילות גופנית הינה הכרחית, מכאן שיש לדאוג כי יבלה זמן רב בחצרות מגודרות או בטיולים ארוכים.

בעיות בריאות:
דיספלזיה של האגן, אפילפסיה, עפעפיים הפוכים, היפוך קיבה.

בעלים:
מתאים ל: משפחה אקטיבית בכפר עם ילדים. במידה ובעיר יש לתת את הדגש לפעילות גופנית. שמירה, התראה. בעלי חיים אחרים – רק במידה ונחשף נכון.
לא מתאים ל: תקיפה, קשישים, משפחה פסיבית, סביבה עירונית ללא פעילות גופנית מתאימה.

כללי:
כלב הרים פירנאי הוא אחד הגזעים העתיקים ביותר הקיימים קיום. בחפירות ארכיאולוגיות נמצאו מאובנים של הגזע מלפני 3000 שנים. הגזע התפתח בהרי הפירנאים המפרידים בין צרפת לספרד לצורך שמירה על העדרים ומשיכת מזחלות. מפתחי הגזע הקפידו מאוד לשמור על האופי הנינוח של הכלב. כל כלב שלא עמד בציפיות (היה מעט אגרסיבי היווה איום מסוים) היה מוצא להורג. עם זאת רק בשנים האחרונות הצליחו המגדלים להגיע לתוצאות יפות בנוגע לאופי הרגוע של הכלב. אך עדיין יתכן מאוד כי הכלב יכנס למצב של מגננה אם תהיה חדירה לתחום הקריטי שלו.

דילוג לתוכן