ולש קורגי פמברוק

סוג: רעיה.

מקור בעולם: ויילס – אנגליה.

אורך חיים ממוצע: 11-14 שנים.

גובה: 31-25 ס"מ.

משקל: 11-14 ק"ג.

סוג פרווה:
פרווה תחתונה צפופה, פרווה עליונה באורך בינוני – עמידה בפני מים.

תכונות פיזיולוגיות:
הגזע נראה כמו שועל קטן, אוזניו זקופות קבועות גבוה בגולגולת ובעל חרטום כמו שפיץ. רגליו קצרות מאוד אך גופו רחב ויציב וגבו ישר. גם זנבו דומה לשועל עבה מאוד ועמוס בפרווה.

אופי טיפוסי:
הולש קורגי פמברוק לרוב אקטיביים, ערניים מאוד וממושמעים אך עם זאת ישנם עם אופי עיקש מאוד. אוהב מאוד להיות בחברת המשפחה, מסתדר נפלא עם ילדים ועם בעלי חיים אחרים. לגזע יש נטייה לנבחנות (ולעיתים אף מרובה).

אילוף ולש קורגי פמברוק:
הגזע מאוד אינטליגנטי, יכולת ההפנמה שלו גבוה מאוד וגם היכולת לפתור בעיות. מאפיינים אלו בשילוב עם האופי העיקש של הגזע (לעיתים הכלב ממש ילך עם הראש בקיר ויפעל לפי רצונו) יכולים להוות מכשול לבעלים עם סבלנות מועטה. בשל ההיסטוריה הגנטית של הגזע רובם נושכים את הרגליים של האנשים – אך לא מתוך תוקפנות אלא כהתנהגות גנטית של רעיית צאן. התנהגות זו ניתן לצמצם אך לא להכחיד לחלוטין בתהליך החינוך של הכלב עוד בהיותו גור.

טיפול מיוחד:
טיפוח הפרווה בתצורת הברשה או ניקיון הכרחי בין פעם לפעמים בשבוע על מנת לשמור עליה מבריקה. לגזע יש נטייה להשמנה, מתוך כך יש להקפיד על פעילות גופנית קבועה ותזונה נכונה על מנת להימנע מהשמנת יתר ובעיותיה הנלוות.

בעיות בריאות:
פריצת דיסק (חוליה בעמוד השדרה), דיספלזיה של האגן, אפילפסיה, אבנים בכליות, מחלות עיניים תורשתיות, ניוון הגפיים האחוריות, והשמנת יתר.

בעלים:
מתאים ל: משפחה אקטיבית, ילדים, בעלי חיים אחרים. חיי עיר וכפר, אך אם בעיר יש לתת את הדגש לפעילות האקטיבית של הכלב, קשישים, התראה.
לא מתאים ל: הגנה, שמירה, תקיפה, בעלים עם יכולת סבלנות מעטה.

כללי:
כיום רווחת הדעה כי ולש קורגי פמברוק הינו ממשפחת השפיץ וככל הנראה הכלאה של מספר גזעים כמו קיסהאונד ופומרניאן. יש הטוענים כי הגיע לאנגליה באזור המאה ה- 12 על ידי אורגים פלמים (מצפון בלגיה) ויש הטוענים שמקורו של הגזע הוא כ- 250 שנה מוקדם יותר. כאשר הגיעו לבריטניה הם הורבעו בעיקר במחוז פמברוקשייר שבויילס (ומכאן שמם). הגזע קרדיגן שונה מעט מהפמברוק וגם ותיק ממנו אך עם השנים הפמברוק הפך לפופולארי יותר. בתחילה שימש הגזע לעבודה שכללה הכוונת בקר על ידי נשיכת רגליהם, ובשל קומתם הנמוכה אף הצטיינו בכך משום שהצליחו להתחמק מבעיטות הבקר. זהו הגזע החביב ביותר על המלוכה הבריטית, כאשר המלך ג'ורג' השישי והמלכה אליזבת השנייה היו מבעליו הגאים.

דילוג לתוכן