וויפט

סוג: כלב ציד, כלב רוח.

מקור בעולם: בריטניה.

אורך חיים ממוצע: 12-15 שנים.

גובה: 44-51 ס"מ.

משקל:  7-14 ק"ג.

סוג פרווה: קצרה, צפופה וחלקה.

תכונות פיזיולוגיות:
עיניים רחוקות אחת מהשנייה. אוזניים נפולות למחצה קבועות גבוה בראש. מבנה גוף רזה מאוד ובית חזה עמוק. שרירי רגליים חזקים. זנב ארוך מתעגל כלפי מעלה אך לכיוון הרצפה. גולגולת ארוכה וצרה.

אופי טיפוסי:
שקט, עדין ואף על פי שאמור לרוץ כל היום הגזע נהנה מאוד ממנוחות ארוכות. הגזע נראה שברירי מאוד, אך במהלך הריצה ניתן לראות עד כמה עוצמתי הכלב. בשל הפרווה שלו, הוויפט רגיש מאוד לקור ולכן לא ניתן לגדל אותם ככלבי חצר. בשל נטיות הציד שלהם הם בדרך כלל לא מסתדרים הכי טוב עם חיות קטנות. הגזע מאוד רגוע בבית, אך יכול להיות להתפרע בחוץ.

אילוף וויפט:
הגזע נחשב כגזע החכם ביותר מבין כלבי הגרייהאונד (כלבי הרוח). יכולות הלמידה שלו נחשבות גבוהות אך נדרשת תוכנית תרגול ארוכה בשביל להטמיע את האילוף. אף על פי שהם אוהבים מאוד לנוח, קשה להם לעשות את זה שלא במקום המנוחה הקבוע שלהם. מתוך כך יש להקציב זמן הגיוני לפקודות סטטיות ארוכות טווח כמו "הישאר". אף על פי שהחיזוק הראשוני (כמעט לכל כלב) הוא לרוב צ'ופרי מזון, אצל הגזע הזה עצם הריצה מהווה חיזוק. לכן תוכנית אילוף הכוללת המון פעילות גופנית ומעט למידה בין לבין תניב את התוצאות המהירות ביותר.

טיפול מיוחד:
בשל מאפייני הפרווה של הגזע, כמעט ולא צריך להבריש אותו אך עם זאת צריך להעביר עליהם מגבת לחה מידי פעם בשביל לנקות אותה. פעילות גופנית היא בגדר החובה, באם בטיולים ארוכים הכוללים פעילויות שונות או באם בריצות חופשיות במרחבים פתוחים. כך או כך יש לשמור על פעילות גופנית קבועה, אחרת יפרוק הכלב את האנרגיה בדרכים אחרות שלרוב לא רצויות לנו בתור בעלים.

בעיות בריאות:
הגזע נחשב בעיקרון כאחד הגזעים הבריאים ביותר, עם זאת הם סובלים מאוד מקור ולעיתים אף מעצמות רכות (באופן גנטי) וממחלות עיניים גנטיות.

בעלים:
מתאים ל: חיי עיר (במידה ומקבל את הפעילות הגופנית הנכונה) וכפר. בעלים אקטיביים, ילדים ובעלי חיים אחרים (עדיף לא חיות קטנות). התראה.
לא מתאים ל: שמירה, הגנה, תקיפה, קשישים, ככלב חצר, בעלים לא אקטיביים.

כללי:
הוויפט נוצר בשביל לצוד באמצעות חוש הראייה שלו, ויכול לעבור מרחק גדול מאוד בשטחים פתוחים במהירות רבה. ניתן למצוא כלבי ציד קטנים רבים במהלך ההיסטוריה, מהתקופה הרומית עד היום, אך השם וויפט נכנס למילון האנגלי רק ב- 1610. בשל מהירותו הרבה ובשל גודלו (היחסית זעיר) הוא נחשב כסוס המרוצים של העניים. במרוצת הזמן, הפך הגזע לאחד הגזעים המהירים ביותר בעולם. הוא מסוגל להגיע למהירות של 58 קמ"ש בתנאים אופטימאליים. במהלך המאה ה- 18 הפך הגזע לפופולארי ביותר בקרב אוהבי מרוצי הכלבים. השם וויפט מגיע מהמילה "וויפ" (whip) – או בתרגום לעברית שוט. משום שמהירות שלו דומה למהירות של שוט כאשר צולפים בו.

דילוג לתוכן