וויסלה

סוג: ציד (הצבעה על ציד, כמו הפוינטר).

מקור בעולם: הונגריה.

אורך חיים ממוצע: 14-11 שנים.

גובה: 63-53 ס"מ.

משקל:  30-22 '"ג.

סוג פרווה:
ישנם 2 סוגי פרוות: חלקה צפופה, ישרה וקצרה או פרווה זיפית, אך בכל מקרה ללא פרווה תחתונה.

תכונות פיזיולוגיות:
אוזניים שמוטות ארוכות בצידי הראש ומעוגלות בסופן. גוף חזק, שרירי ופרופורציונאלי לכל האיברים. לא ניתן לראות את הלבן בעיניים של הגזע אלא בזוויות מיוחדות.

אופי טיפוסי:
עדין, ערני מאוד, רגיש וקשוב. בדך כלל הגזע אינו מגיב יפה לשינויים בשגרה. הוויסלה לומד מהר ,אקטיבי מאוד ואוהב לשחק.

אילוף וויסלה:
אילוף הוויסלה נחשב מבין הפשוטים בשל יכולות הלמידה של הגזע והמוטיבציה שלו לעבודה. עם זאת, הגזע נוטה לרגשנות ואילוף כוחני יכול להזיק מאוד – מכאן שיש להקדיש תשומת לב רבה לתגובות הכלב בתהליך האילוף. אילוף וויסלה בוגר אינו קשה אך יתכן כי ידרוש מאמצים רבים, לכן מומלץ מאוד להתחיל את האילוף בגיל צעיר מאוד ובשל נטייתם האקטיבית מומלץ עוד לפני גיל 6-7 חודשים.

טיפול מיוחד:
הברשה עדינה מידי שבוע, וגם שטיפה קבועה יעזרו מאד לשמירה על הפרווה ובריאות העור. הוויסלה זקוק לפעילות גופנית, וריצה יומיומית או מפגש משחקים עם כלבים הם פעולות הכרחיות בשביל לשמור על רמת אנרגיה סבירה של הכלב (בשל האקטיביות שלו). כמובן שחוסר פעילות גופנית יכולה להוביל גם לכלב אקטיבי פחות אך בוויסלה היא יכולה לגרום גם לבעיות בריאות כמו השמנת יתר, ולעיתים דיכאון. במידה והקמתם לוויסלה שלכם חצר, וודאו כי הוא אינו יכול לקפוץ מעליה משום שיכולות הקפיצה שלו די גבוהות.

בעיות בריאות:
דיספלזיה של האגן, אלרגיות, סרטן, אפילפסיה, בעיות בעיניים ובעור, הפרעות בבלוטת התריס, קרישת דם איטית.

בעלים:
מתאים ל: משפחה אקטיבית, ספורט, ילדים, בעלי חיים אחרים, התראה, חיי כפר יותר מאשר בעיר אף על פי שבתשומת לב נכונה הם יכולים להסתגל גם לעיר.
לא מתאים ל:  שמירה, הגנה/התקפה, מבוגרים.

כללי:
הוויסלה ידוע גם בכינויו "הפוינטר ההונגרי". התיעודים הראשונים של הגזע מרחיקים עד למאה ה- 14. בתחילה שימש הגזע כעזר לציד במרחבי הונגריה החמים ולכן הם גם מסתדרים יפה עם מזג אוויר חם ויבש. לאחר 2 מלחמות העולם הגזע כמעט נכחד (כמו רבים מהגזעים), אך מהגרים שברחו מאירופה החלו להפיץ את הגזע בכל העולם. מקור השם "וויסלה" הוא בהונגרית ופרושו "עירני וקשוב".

דילוג לתוכן