האסקי סיבירי

סוג: כלב מזחלות.

מקור בעולם: סיביר.

אורך חיים ממוצע: 10-14 שנים.

גובה: 50-60 ס"מ.

משקל:  16-27 ק"ג.

סוג פרווה:
באורך בינוני וצפופה. הפרווה העליונה ישירה עבה וחלקה. הפרווה התחתונה רכה וצפופה.

תכונות פיזיולוגיות:
הראש יכול להראות רחב, אך זאת ככל הנראה תהיה אשליה של הפרווה. למעשה הראש יחסית צר – אך פרופורציונאלי לגוף. עיניים יכולות להיות בגוון צבעים כחול, חום, חום בהיר ולעיתים אפילו כל עין בצבע שונה. גוף צר וארוך המסתיים בזנב עבה ועשיר בפרווה.

אופי טיפוסי:
אמין, אנרגטי וידידותי מאוד. העצמאות של הגזע יכולה לעיתים להתפרש כעקשנות או חוסר ציות. הגזע אומנם לא מרבה לנבוח, אך כאשר הוא כן נובח או יותר נכון מיילל כלבים אחרים יכולים לשמוע זאת עד למרחק של 16 ק"מ.

אילוף האסקי סיבירי:
יש לאלף את הגזע מגיל צעיר מאוד משום שעצמאותו הרבה יכולה להקשות מאוד על תהליך האילוף בגילאים מאוחרים יותר. הגזע ידוע ביכולתו "לברוח" כמעט מכל מקום, כך שבתהליך האילוף יש לוודא להקפיד על כללי הבטיחות הרלוונטיים. הגזע אוהב מאוד לחפור בורות – ומכאן של תמיד ניתן לטפל בכך משום שעצם פעולת החפירה היא שמספקת לו את החיזוק החיובי. בכללי רמת האינטליגנציה של הגזע גבוהה, אך יכולות הלמידה הכלליות של הגזע לדוגמה יכולת הריכוז לא גבוהות באופן יחסי – ומכאן שיש "לתפור" לכל כלב את תוכנית האילוף הנדרשת. האסקי הסיבירי נוטה בעיקרון לדבר אחד בלבד – לרוץ, והרבה בנוסף לכך הוא משתעמם מהר מאוד. לכן, יש לדאוג לתנאים מתאימים בתהליך האילוף אך חשוב מכך – לוודא כי לאחר האילוף יסופקו לגזע התנאים המתאימים להגיע לרמת הציפיות שנקבעה טרום האילוף.
לפרטים נוספים על תוכניות אילוף כלבים מגזע האסקי סיבירי התקשרו עכשיו: 052-690-77-73.

טיפול מיוחד:
סירוק פרווה כמעט באופן יומיומי והקדשת תשומת לב רבה יותר בעונות המעבר. האסקי סיבירי צריך פעילות גופנית רבה, מאוד ולהפקיד לא לאמץ אותו במזג אוויר חם. טיולים יומיומיים, וחצר גדולה לרוב יעשו את העבודה.

בעיות בריאות:
דיספלזיה של האגן, בעיות עיניים כמו קטרקט, ניוון קרנית וניוון רשתית.

בעלים:
מתאים ל: משפחה+ילדים+בע"ח אחרים אך יש להשגיח עליהם. משפחה אקטיבית, חיי כפר, ניתן אומנם גם בעיר אך יש לקחת בחשבון את התנאים המיוחדים שהגזע צריך. התראה, ספורט, שמירה.
לא מתאים ל: ככלב ראשון, קשישים, משפחה פסיבית. אנשים סטריליים – משיר הרבה פרווה.

כללי:
הגזע פותח לפני 3,000 שנים משבט הצ'יוקצ'י שבעבר נדד במרחבי סיביר של היום. מאחר והשבט חי רחוק מחוף הים הוא פיתח לעצמו כלב שיוכל למשוך את המזחלות שלו בשביל לצוד בעלי חיים. הגזע נחשב בעל סיבולת גבוהה מאוד ואידיאלי לשרוד עם מעט מזון וזאת במקביל לשמירה על יכולות העבודה של משיכת המזחלות בתנאי חורף קשים. רק בשנים הראשונות של המאה ה- 20 הגזע הגיע לאלסקה שם הוסב לספורט (תחרויות משיכת מזחלות) והצלה. האסקי היה מונח שתאר כלב שמושך מזחלת ומכאן שמו. קל להתבלבל בין האסקי סיבירי לאלסקן מלמוט – המראה, תכונות האופי, ואפילו תאור העבודה שלהם זהה כמעט… אך למעשה אלו שני גזעים נפרדים. כאשר ההאסקי הסיבירי מעט קטן וקל יותר ועיקרו למשוך את מזחלות במשקל קל מהר ולמרחקים בינוניים בלבד.

מודעות פרסומת

34 תגובות

 1. יש לי האסקי סיבירי לבן בן חודש וחצי אני יכול לאלף אותו כבר עכשיוו

 2. איך אפשר לדעת אם הסקי גזעי.

 3. […] האסקי סיבירי: מאחר והורבע באזורים נידחים ולצורך עבודה בלבד, בקושי […]

 4. היי יש לי גור האסקי בן חצי שנה יש לי חצר גדולה ויש לו מרחב ענק !לאחרונה כשאני יוצאת מן הבית הוא משתולל נובח נכנס לעמוק מיילל כאילו מתעללים בו וזה פשוט מטריד את השכנים מעליי עד שהם רוצים להתלונן למשטרה! מה עלי לעשות?
  אני ממש מתוסכלת

  • היי חופית,

   הייללות של כלבי האסקי נשמעים להרבה אנשים כצרחות של התעללות. אך בגזע זה יש לעשות הפרדה ברורה לסיבת היללות במידה ואנו רוצים לצמצם את התופעה.
   משום שפתרון הבעיה תלוי במספר גורמים שונים מורכב לנסח אותו כתגובת אינטרנט.

   במידה ותרצי אשמח לנסות לעזור טלפונית.

 5. היי יש לי כלב שהוא חצי האסקי חצי רועה גרמני.. הוא בן 3 והוא בלאגניסט מטורף. הוא נובח המון ורק ללמד אותו את הפקודה שב לקח לי מלא זמן. האם בגיל הזה ושילוב כזה אפשר עדיין לאלף?

  • בהחלט אפשר לאלף כלב בכל גיל, אך צריך לקחת בחשבון שככל שהכלב מבוגר יותר כך ניסיון החיים שלו באותה ההתנהגות עשיר יותר וכתוצאה ישירה פרק הזמן הדרוש לשינוי ההתנהגות ארוך יותר.

 6. שלום אני רוצה לקנות האסקי גור בן חודש וזה כלב ראשון שלי אני ידע להסתדר איתו ולאלף אותו ?

 7. יש לי האסקי סיבירי גור בן חודש וחצי עם עין אחת כחולה ועין אחת חצי כחול חצי חום זה ישתנה במהלך הזמן או שישאר ככה?

 8. היי שי,
  אתמול אימצתי האסקי זכר בן שנה, לא מאולף כלל ולא מציית לפקודת, חי בחצר אחורית עד עכשיו. ברצוני להכניסו לביתי עם כלב האסקי נוסף שברשותי, בתקווה שהם יפרקו את האנרגיות שלהם אחד על השני ולא על הבית.
  הכלבה שלי מאוד ממושמעת ומחונכת לצרכים בחוץ ברמה שאני פותח את הדלת היא יוצאת עושה את צרכיה ומיד חוזרת. האם יכול להיות שהוא ילמד ממנה איך להתנהג או שאצטרך לעבוד עליו מההתחלה?
  תודה, תומר

  • היי תומר,

   א. עליך להתחשב בזמן ההסתגלות של הכלב לבית, לשגרה, למסגרת החדשה ובנוסף לזמן ההסתגלות של הבית (שלך/הכלבה) אל הכלב. זמן הסתגלות יכול לנוע בין מספר ימים למספר שבועות – תלוי אופי ותכונות אישיות של הכלב וכן של הבעלים.

   ב. "למידת חיקוי" – היא חיקוי של התנהגויות סביבתיות על מנת להתאם לסביבת המחייה. לרוב הכלבים יש למידת חיקוי, לפעמים הם מחקים התהגויות רצויות לנו ולפעמים התנהגויות לא רצויות. האם תהיה למידת חיקוי אצל הכלב הספציפי שלך – רק הזמן יוכל לומר בוודאות, אך בדרך כלל ישנה למידת חיקוי מסויימת.

   ג. על מנת שהכלב ידע להסתדר עם סיטואציות מסויימות (כמו למשל לא לעשות צרכים בבית) עליך להעמיד אותו בסיטואציות האלו – באמצעות טעויות שיעשה (והוא יעשה – שלא יהיה צל של ספק) ובאמצעות שגרה נכונה הוא ילמד את ההתנהגויות הרצויות וההתנהגויות הלא רצויות של הסביבה החדשה אליה הגיעה.

   אם תרצה אשמח לעזור בפירוט גם בטלפון.

   בהצלחה,

 9. היי יש לי גורת האסקי היא ממש בשבועות אחרונות לא עונה מה אני אעשה

 10. שלום רב! יש לי כלבת האסקי סיבירי בת שנה ו3 חודש וכל פעם שאני מוציא אותה לבחוץ ומשחרר היא בורחת או לא חוזרת שאני קורא לה .. אני לא יודע מה לעשות אבקש יעוץ תודה

 11. עד לפני שנה הייתה לי רועה גרמנית שלצערי הרב מתה. בין שאר התכונות הנהדרות שהפגינה יכולת שמירה מעולה. לפני שבוע הבאתי אסקי סיבירי בן שנה . יפה עדין ונוח אולם חסר לי בו תכונות של חשדנות לסביבה נביחות על זרים ועוד .האם אפשר לאלף אותו לשמירה.

  • היי,
   גזע האסקי סיבירי אינו מיועד לעבודות שמירה, ולכן גם אינו מצטיין בכך.
   בעיקרון ניתן לאלף כל כלב לעבודת השמירה אך זה בתנאי שיש לו את האופי והתכונות הנדרשות לכך.

   ההמלצה שלי – במידה ותרצו כלב שמירה, חפשו כלבים המיועדים לכך מראש. ברוב המקרים האסקי אינו הכלב המתאים לכך.

 12. יש לך האסקי בן 7 חודשים ולא מיילל יש לכם מושג למה?

  • היי,

   אף על פי שהתופעה חריגה, לא כל כלב נובח או מיילל. יתכן פשוט שהכלב שלך חורג מהממוצע. יתכן שעדיין לא הגיע לבגרות מנטלית מתאימה (כל גור מתפתח באופן ובקצב שונה) – ויתכנו סיבות נוספות.
   כך או כך – מגוון הסיבות לכך שהכלב לא נובח או מיילל רבות מאוד. אך כל עוד אין הנושא קשור לבעיה רפואית – אין צורך ממשי לבהלה.

 13. היי יש לי האסקי ואנחנו רוצים להוציא אותו לחצר אבל לא יודעים איזה גודל מלונה צריך אנחנו נישמח עם מישהו יוכל לעזור😉תודה

 14. היי באיזה גיל רצוי לאלף הסקי?

  • שלום רב,

   רצוי לאלף כלב – כאשר ישנו את הצורך לאלף אותו.
   לצורך ההבהרה – רוב הכלבים לא צריכים לעבור אילוף בשביל שיתנהגו כראוי.
   הנושא תלוי בהבנת הבעלים את מהותו של הכלב והשלמת היצרים והדחפים שלו בהתאם.

 15. היי ראיתי שכתוב פה שכלב מסוג זה לא מתאים ככלב ראשון שלי למה? דווקא היא אצלי יום אחד ותאמת אנחנו מסתדרים.. אגב מה אני יכולה לתת לה לאכול חוץ מהאוכל שאני קונה לה בחנות חיות?!

 16. היי יש לי האסקית בת שנה היא נמצאת בחצר מאד גדולה יש לה חברה של עוד כלב קצת יותר גדול ממנה יש לה צעצועים ומשחקים איתה כל הזמן ובכל זאת היא תמיד מנסה לברוח בכל הזדמנות והורסת את הגינה בלילות
  יש מה לעשות עם זה?

  • ישנם מספר דברים שבאמצעותם ניתן לצמצם את תופעת הבריחה אך יש גם לקחת בחשבון שמדובר בגזע שמהותו הוא האקטיביות ובדגש על ריצה ושיטוט.

   תוכלו ליצור עמי קשר טלפוני בשביל לקבל מספר טיפים על צמצום ההתנהגות.

 17. היי שלום אנחנו מטמצים גור האסקי סיבירי עוד מספר ימים ויצא לי לשמוע ולקרוא שהוא לא מתאים ככלב ראשון אפשר בבקשה לדעת למה?

  • שלום רב,

   ישנן מגוון רחב של סיבות מדוע הגזע בדרך כלל לא מתאים ככלב ראשון כאשר רוב הסיבות מקורן בבעלים עצמם: ידע וניסיון הבעלים בעולם הכלבים, הסיבה לרכוש את הגזע, חוסר ידע במאפייני הגזע, הפנמה לא נכונה או פרופרוציונאלית בנוגע להדחפים והיצרים של הגזע, מאסיביות הגזע … כיצד כל אלו משתלבים בחיי השגרה היומיומית של הבעלים ועוד…

   • כל הסיבות הללו הן אכן רלוונטיות למי שלא מתעניין שואל ובדוק כמובן שלא לוקחים כלה שום כלב בלי לברר עליו ועל הטיפול המתאים לו ביותר לפני וכל הסיבות שציינת קשורות בעיקר לוסר בירור של הבעלים על הכלב אך כאשר זה מבוצע אני לא רואה סיבה לא לאמץ אותו ככלב ראשון אך אשמח שתאיר את עיני אם יש צורך או אם ישנן סיבות נוספות

   • א. לצורך ההבהרה – כאשר מדברים על מאפיינים של גזעי כלבים מכלילים את כל הכלבים מאותו הגזע. כלומר – לוקחים את התכונות שיש לרוב הכלבים מאותו הגזע (לדוגמה 75% מהכלבים מאותו הגזע מתנהגים בהתנהגות X) ומכלילים אותם על כל הכלבים מאותו הגזע (כך שיוצאים מנקודות ההנחה שגם ה- 25% הנותרים יגלו התנהגות X). עלי להדגיש – כי זוהי הכללה כלומר – יתכן שכלב ספציפי לא יהיה בעל המאפיינים המדוברים ואף יתכן שיהיה ההיפך המוחלט מהן.
    אך זוהי מהות ההכללה.
    מתוך כך – יתכן (בסבירות גבוהה) שהכלב שתאמצו יהיה בעל המאפיינים המדוברים – ויתכן (בסבירות נמוכה) שלא.

    ב. לקרוא ספרות מקצועית ולתחקר בעלי גזע/בעלי מקצוע – זה חשוב מאוד. אך התאוריה לא מחליפה את הניסיון. אוכל להמשיל את הנושא ללימוד תאוריה לרישיון מעל 15 טון. ניתן לקרוא המון ספרות מקצועית בנושא, ולשאול ולתחקר נהגים מנוסים ובעלי מקצוע נוספים. אך דבר לא יכין אתכם ליום שבו תצטרכו לשבת מאחורי ההגה של משאית ולהתחיל לנהוג לבד – מלבד שעוריים מעשיים.

    ג. ישנם כלבים שמתאים מאוד לבעלים ככלב ראשון – וזאת מפני שמהותם של הכלבים האלו (יצרים, דחפים, אופי, גודל וכו'…) גמישה יותר לטעויות ולחסור ניסיון מצד הבעלים. כלבים אלו יכולים להוות לבעלים הראשון את הכלי להתנסות בסיסית בעולם הכלבים כמו: צרכים, מפגשים חברתיים (אנשים/כלבים/חיות אחרות), תחום הווטרינרייה על כל מרכיביו, מסגרת, תקשורת כלבית, מקרים ותגובות וכו'…

    ד. מתוך כל אלו לרוב (לא תמיד!) גם בעלים אשר מעוניינים בכלב ראשון – שקוראים את כל המידע הניתן על הגזע, מתחקרים ושואלים בעלי ניסיון ואכן מכינים את עצמם על פי אותו מידע שקיבלו -> לא תמיד מוכנים לאותו הכלב שמהותו גמישה פחות לחוסר ניסיון בסיסי בעולם הכלבים.

    כפי שציינתי ואמשיך להדגיש – הרעיון כאן הוא הכללה – ומאחר ואינני מכיר אתכם או את הכלב שתקבלו, יתכן כי אצלכם הכל יהיה שונה לחלוטין.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: